Inauguracja roku akademickiego 2021/2022 w WSD w Pelplinie

W środę, 20 października br. Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie zainaugurowało uroczyście nowy rok akademicki 2021/2022.

REKLAMA


 „Prawda potrzebna jest życiu jak chleb” powiedział 20 października w bazylice katedralnej biskup pelpliński Ryszard Kasyna podczas Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie.

Mszę św. koncelebrował biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj oraz kilkudziesięciu kapłanów.

W homilii główny celebrans zauważył, że to Jezus Chrystus daje „światło dla oczu, światło dla myśli, światło dla serca”.

„Prawda potrzebna jest życiu jak chleb”, mówił dalej hierarcha, podkreślając znaczenie formacji kandydatów do kapłaństwa. Posługa prawdzie jest ogromnie potrzebna, akcentował biskup, gdyż często „ludzie decydujący o losach narodów i naszej ziemi wymijają i obchodzą prawdę”.

Nawiązując do potrzeby troski również o ekologię, kaznodzieja powiedział, że „cały brud na świecie, nie tylko środowiska naturalnego, jest wynikiem zatrutego człowieczeństwa”. Bp Kasyna dodał, że „dzisiaj absurd goni absurd i jest to absurd diaboliczny, zatruwający ludzi”. Stwierdził dalej, że „trzeba mieć Jezusowy wzrok i patrzeć oczami ucznia, inaczej już na etapie widzenia mylimy się”.

Biskup pelpliński przypomniał, że wszystkim, nie tylko kandydatom do kapłaństwa i kapłanom potrzebna jest pamięć, że „jesteśmy powołani na domowników Boga, aby niesiona przez nas pochodnia płonęła Bożym światłem”.

Po Mszy św. inauguracja była kontynuowana w Bibliotece Diecezjalnej. Ślubowanie złożyło 9 alumnów roku pierwszego.

Rektor seminarium zauważył, że przy licznych zmianach w Pelplinie przez wieki „jedno jest niezmienne – pragnienie odkrywania mądrości”. Ks. kanonik dr Tomasz Huzarek poinformował również, że obecna inauguracja jest 370. w historii seminarium.

W pelplińskiej uczelni w bieżącym roku formacyjnym przygotowuje się do kapłaństwa 32 alumnów.


Galeria zdjęć TUTAJ.


Zobacz film TUTAJ.


Posłuchaj TUTAJ:
– Homilia ks. biskupa Ryszarda Kasyny 20.10.2021


Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/9251-inauguracja-roku-akademickiego-w-wsd-w-pelplinie-2021-22


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *