Abp Wojda: powierzamy opiece Maryi rozpoczynający się…

Powierzamy opiece Maryi rozpoczynający się w diecezjach synod. Prosimy, aby wypraszała nam potrzebne światło Ducha Świętego do lepszego zrozumienia dzisiejszego Kościoła i świata – powiedział abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, w homilii Mszy św. sprawowanej w Bazylice Matki Bożej Większej w ramach wizyty ad limina apostolorum.

REKLAMA


„Wchodząc do tej świątyni, jesteśmy zaproszeni do spojrzenia na wiarę Kościoła i na naszą wiarę w świetle wiary Bożej Rodzicielki. Jesteśmy zaproszeni, aby w świetle Jej osobistego doświadczenia relacji z Bogiem budować i umacniać własną i innych wiarę. Tę wiarę powinniśmy budować również na naszym nieustannym, codziennym fiat, które jest owocem naszego zaufania i naszego otwarcia się za Jej przykładem na wielkie tajemnice Boże” – powiedział abp Wojda.

Metropolita gdański podkreślił w homilii, że wiara nie jest nauką i dlatego wymaga od nas postawy otwarcia. „Wiemy, że wiara wymaga od nas, abyśmy otwierali się na tę wielką tajemnicę Bożą, jaką Bóg chce przed nami otworzyć” – stwierdził.

Abp Wojda podkreślił, że Maryja jest naszą Wspomożycielką w drodze, gdyż jest Matką nas wszystkich. „Na drodze wiary możemy więc nieustannie zwracać się do Niej i prosić Ją, aby nam towarzyszyła” – zaznaczył. Dodał, że „przybywamy do Niej utrudzeni drogą codziennego zmagania, pełnego odpowiedzialności za nasze diecezje, za nasze wspólnoty wiernych, za nasze rodziny, za naszych kapłanów”.

Metropolita gdański zwrócił uwagę, że podczas spotkań w ramach wizyty ad limina, biskupi doświadczają, jak wielka jest to odpowiedzialność i jak bardzo potrzebują wsparcia duchowego, aby budować i umacniać wiarę zarówno swoją jak i innych im powierzonych.

„Przybywamy tutaj, aby Jej zawierzać dzieci i młodzież, która coraz bardziej wydaje się tracić wiarę i oddalać od Boga, wybierać drogi, które nie wydają się być drogami Bożymi. Przybywamy, aby Jej zawierzać nasze polskie rodziny doświadczone szczególnymi trudnościami. Prośmy Ją o wsparcie, aby nie lękały się krytyk i niewłaściwych presji społecznych, lecz zawsze pozostawały Domowym Kościołem, autentycznym miejscem przeżywania wiary i przekazywania jej nowym, kolejnym pokoleniom” – podkreślił abp Wojda.

„Przybywamy, aby Jej zawierzać naszą Ojczyznę. Dostrzegamy w niej coraz większe i głębsze podziały, brak woli budowania jedności i szukania dobra wspólnego całej społeczności. Potrzebuje nasza Ojczyzna tego Jej wielkiego wsparcia, tego wielkiego Jej przewodnictwa, tak jak to czynili wielcy biskupi w naszej historii, łącznie z Prymasem bł. Stefanem kard. Wyszyńskim i św. Janem Pawłem II” – zaznaczył metropolita gdański.

„Przybywamy, aby przepraszać Bożą Rodzicielkę za wszystkie grzechy i skandale, słabości, uzależnienia, nałogi i grzechy osobiste, rodzinne i społeczne. Wiemy, że one osłabiają wiarę i dlatego do Niej się zwracamy o pomoc, bo ufamy i wierzymy, że Ona nas wspomoże” – dodał.

Abp Wojda stwierdził, że powierzamy opiece Maryi rozpoczynający się w diecezjach synod. „Prosimy, aby Ona wypraszała nam potrzebne światło Ducha Świętego do lepszego zrozumienia dzisiejszego Kościoła i świata, w który należy wsiewać ziarno nadziei, ziarno Dobrej Nowiny, ziarno Bożego zbawienia” – zaznaczył.

„Poddajemy się pod Jej macierzyńską opiekę i z Nią pragniemy umacniać fundament naszej wiary” – podkreślił abp Wojda.

BP KEP


Źródło: https://episkopat.pl/abp-wojda-powierzamy-opiece-maryi-rozpoczynajacy-sie-w-diecezjach-synod/


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *