O przygotowaniach do 21. Dnia Papieskiego

– Dzień Papieski to nie tylko jeden dzień, według mnie to miesiąc papieski – stwierdza Marzena Sawuła. W rozmowie z KAI Menedżer Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ds. Dnia Papieskiego opowiada o przygotowaniach do wydarzenia, które obchodzone będzie w Polsce i środowiskach polonijnych na całym świecie już 10 października pod hasłem „Nie lękajcie się!”

REKLAMA


Hubert Szczypek (KAI): Kiedy rozpoczynają się przygotowania do Dnia Papieskiego?

Marzena Sawuła: Właściwie już po zakończeniu Dnia Papieskiego planujemy kolejny. Niektóre terminy trzeba rezerwować o wiele wcześniej – wyciąganie wniosków i planowanie rozpoczyna się tuż po zakończeniu wcześniejszego Dnia Papieskiego.

KAI: Puszki, identyfikatory, naklejki, plakaty – wszystko co towarzyszy zbiórce na program stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” jest wysyłane do chyba każdej parafii w Polsce. Kto zajmuje się tymi sprawami?

– Przygotowanie rzeczy potrzebnych do październikowej zbiórki rozpoczynamy już w marcu, a produkcję w maju. Natomiast samo pakowanie tych elementów odbywa się na tzw. obozie Pakerów, który organizowany jest w lipcu. Przez ręce stypendystów przechodzą łącznie tony materiałów, które następnie wysyłane są do diecezji, skąd trafiają do poszczególnych dekanatów i parafii.

KAI: Czym jest wspomniany przez Panią obóz Pakerzystów?

– Obóz ten, nazywany też Pakerem, trwa tydzień. Bierze w nim udział około 40 stypendystów – studentów i maturzystów. W czasie obozu staramy się łączyć modlitwę z pracą – codziennie odbywa się Msza św. i modlitwa Liturgią Godzin. Przez cały czas młodym towarzyszy duszpasterz. Praca natomiast przeplatana jest zwiedzaniem Warszawy, bo w obozie uczestniczy młodzież z całego kraju, często jest to dla nich pierwsze spotkanie ze stolicą. Zwiedzamy nie tylko miejsca sakralne, ale również atrakcje wybrane przez samych uczestników tego wydarzenia. Wśród absolwentów Fundacji mamy przewodników miejskich, którzy chętnie oprowadzają młodszych kolegów i koleżanki po stolicy.

KAI: Skąd biorą się uczestnicy obozu Pakerów?

– Nabór na ten obóz trwa bardzo krótko – niedługo po jego ogłoszeniu nie ma już miejsc wolnych. Stypendyści Fundacji sami zgłaszają się do tego wydarzenia – chcą angażować się wolontariacko. Podczas tego obozu panuje bardzo dobra atmosfera, nawiązują się trwałe przyjaźnie. Po latach widzę, jak silne są powstałe tam więzi – często pomimo dużych odległości, które dzielą poszczególnych uczestników.

KAI: Czy ktoś kiedyś policzył albo zważył materiały, które z Pakera trafiają do parafii na Dzień Papieski?

– Wszystko musi zostać zważone, żeby można było wysłać paczki kurierem. Łączna waga wszystkich materiałów dochodzi do 20 ton. Mówimy o puszkach, które posłużą do październikowej zbiórki środków na program stypendialny Fundacji, identyfikatorach, naklejkach, smyczach, chustach oraz instrukcjach obsługi całego pakietu wolontariusza Dnia Papieskiego.

KAI: Dzień Papieski obchodzony jest w Polsce i środowiskach polonijnych na całym świecie. Co dzieje się za granicą?

– Na przykład w Mineapolis organizowany jest bankiet i Niedziela Papieska, a w Holandii stypendysta Fundacji, który jest na Erasmusie będzie opowiadał o programie stypendialnym oraz przeprowadzi zbiórkę środków na nowe stypendia. Misje Katolickie w Niemczech, Anglii, Norwegii, Holandii czy Francji organizują Dzień Papieski w swoich środowiskach. To nie jest tylko polski Dzień Papieski, podobnie jak Jan Paweł II nie był papieżem tylko Polaków, ale katolików na całym świecie.

Dzień Papieski to nie tylko jeden dzień – według mnie to miesiąc papieski. Wiele organizacji w Polsce – zrzeszone w tzw. Ogólnopolskim Komitecie Organizacyjnym Dnia Papieskiego (OKO DP), Miasta Papieskie – te w których gościł Jan Paweł II, oraz wspólnoty parafialne organizują różnorodne wydarzenia, mające na celu upamiętnienie św. Jana Pawła II – trwa to cały październik. Wiele z tych inicjatyw Fundacja współorganizuje lub ma nad nimi patronat. W szkołach odbywają się konkursy, apele – ze strony www.dzielo.pl można pobrać scenariusze takich apeli oraz katechez. Bardzo wiele jest inicjatyw, które towarzyszą Dniu Papieskiemu od samego początku – w tym roku odbywają się już po raz dwudziesty pierwszy.

KAI: Jak wygląda zbiórka, która jest stałym elementem Dnia Papieskiego?

– Zbiórka środków na stypendia dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości odbywa się przy kościołach oraz w przestrzeni publicznej. W drugim przypadku jest ona zgłoszona do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Do końca października możemy w miastach zobaczyć wolontariuszy z żółtą chustą, identyfikatorem oraz puszką z datą i hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego. Zarówno puszka jak i identyfikator mają swój unikatowy numer, który przyporządkowany jest konkretnemu wolontariuszowi i sztabowi zbiórki.

KAI: Czy w zbiórce uczestniczą tylko stypendyści?

– Prawie od początku istnienia Fundacji został powołany Ogólnopolski Komitet Organizacyjny Dnia Papieskiego, który zrzesza kilkanaście organizacji. W jego skład wchodzą m.in. harcerze, Akcja Katolicka, Kluby Inteligencji Katolickiej, Ochotnicze Straże Pożarne, szkoły im. Jana Pawła II, Przymierze Rodzin, Fundacja św. Mikołaja, Stowarzyszenie Absolwentów Dzieło. Tych organizacji jest sporo i w dużej mierze to oni przyczyniają się do tego, że obchody Dnia Papieskiego trwają o wiele dłużej niż tylko jeden dzień. W swoich środowiskach lokalnych inicjują różnorodne wydarzenia.

KAI: Czy bez tej październikowej zbiórki Fundacja mogłaby istnieć? Czy bez niej mógłby istnieć program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości?

– Kwota zebrana podczas zbiórki Dnia Papieskiego jest bardzo ważna, bo ona pozwala oszacować ilu kolejnym stypendystom Fundacja będzie w stanie pomóc. Bardzo nam zależy, aby stypendysta, który otrzyma od nas wsparcie, nie tracił go po roku, ale mógł na nie liczyć aż do zakończenia swojej edukacji. Są osoby, które korzystają z programu stypendialnego przez dziesięć lat. Każda kwota wsparcia jest ważna i za każdą przekazaną złotówkę serdecznie dziękujemy! A bez październikowej zbiórki Fundacja nie mogłaby istnieć.

KAI: Jak można wesprzeć Fundację?

– Fundację można wesprzeć modlitwą, dobrym słowem, podejmowaniem różnych inicjatywy na Dzień Papieski oraz finansowo. W Dzień Papieski (10 października) w kościołach przeprowadzona zostanie zbiórka do puszek kwestarskich, a do końca października w przestrzeni publicznej będzie można spotkać wolontariuszy w żółtych chustach, z identyfikatorami i puszkami.

Przez cały rok program stypendialny można wesprzeć wpłacając środki na konto Fundacji: 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582 lub dokonując wpłaty bezpośrednio przez stronę www.dzielo.pl. Do końca października można wysyłać SMSy o treści „STYPENDIA” na numer 74 265. Za każde, nawet symboliczne wsparcie, w imieniu 2000 stypendystów dziękujemy i zapewniamy o regularnej modlitwie w intencji każdego darczyńcy.

KAI: Dziękuję za rozmowę.


Źródło: https://www.ekai.pl/to-nie-jeden-dzien-to-miesiac-papieski-o-przygotowaniach-do-21-dnia-papieskiego/
Fot. FDNT


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *