W Kościele katolickim rozpoczął się miesiąc misyjny

W liturgiczne wspomnienie św. Teresy z Lisieux, ogłoszonej w 1927 przez Piusa XI Patronką Misji (obok św. Franciszka Ksawerego) – 3 października rozpoczął się w Kościele katolickim miesiąc misyjny. W tym roku przebiega on pod wybranym przez Franciszka hasłem, zaczerpniętym z Dziejów Apostolskich: „Nie możemy nie mówić tego, cośmy widzieli i słyszeli”. Głównym wydarzeniem całego miesiąca będzie obchodzony w tym roku już po raz 95. Światowy Dzień Misyjny – 24 bm.

REKLAMA


W orędziu z tej okazji papież napisał m.in.: „Podobnie jak apostołowie i pierwsi chrześcijanie, również my mówimy z całą mocą: «Nie możemy nie mówić tego, cośmy widzieli i słyszeli» (Dz 4, 20). Wszystko, co otrzymaliśmy, wszystko, czym stopniowo obdarzał nas Pan, dał nam, byśmy mogli to wprowadzać w życie i dać bezinteresownie innym. Podobnie, jak apostołowie ujrzeli, słyszeli i dotykali zbawienia Jezusa (por. 1 J 1, 1-4), tak też dziś możemy dotknąć cierpiącego i chwalebnego ciała Chrystusa w historii każdego dnia i znaleźć odwagę, by dzielić się ze wszystkimi przeznaczeniem nadziei, tym niewątpliwym dźwiękiem, który rodzi się ze świadomości, że towarzyszy nam Pan”.

Z kolei okolicznościowa nota Międzynarodowych Sekretariatów Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM) stwierdza, iż „świadectwo jest myślą przewodnią tego orędzia, którego temat [Ojciec Święty] zaczerpnął z tekstu, który nazwał on «księgą, którą uczniowie misyjni zawsze winni mieć pod ręką”. A przewodniczący PDM abp Giampietro Dal Toso wskazał, iż coroczne obchody miesiąca i Dnia Misyjnego „oznaczają pamiętanie o tym, iż nasza wiara jest zawsze misyjna”, gdyż „nie możemy milczeć o tym, co usłyszeliśmy, zobaczyliśmy i przeżyliśmy w czasie spotkania z Panem”.

Świadectwu towarzyszy pamięć, ponieważ w obchodzonym co roku w przedostatnią niedzielę października Światowym Dniu Misyjnym wspomina się „z wdzięcznością tych, którzy świadectwem swego życia pomagają nam odnaleźć na nowo nasze zobowiązanie chrzcielne do bycia wielkodusznymi i radosnymi apostołami Ewangelii” – powiedział arcybiskup. Zachęcił zwłaszcza do pamiętania o tych wszystkich, którzy „byli zdolni do wyruszenia w drogę, opuszczenia swej ziemi i rodziny, aby Ewangelia mogła dotrzeć bez zwłoki i lęku do zakątków narodów i miast, w których wiele istnień ludzkich jest spragnionych błogosławieństwa”.

Watykańska agencja misyjna Fides podkreśliła, że nikt nie jest wykluczony z miłosierdzia Bożego, a misjonarze, którzy dzielą swe życie z powierzonymi im wiernymi, przypominają o tym także w orędziu wideo, powstałym w wyniku współpracy niektórych krajowych dyrekcji PDM. Przesłanie to, nakręcone w różnych wersjach językowych, jest głosem tysięcy kobiet i mężczyzn, pełniących posługę misyjną na całym świecie, którzy mówią: „Jesteśmy jeszcze tutaj i nie możemy nie mówić o tym, co przeżyliśmy i odczuliśmy”.

Na całym świecie podejmowane są liczne inicjatywy w zakresie formacji, modlitw, animacji i inne na rzecz przygotowania i obchodów Światowej Niedzieli Misyjnej, i to mimo trwającej pandemii, która w wielu krajach ciągle jeszcze ma ostry przebieg. Na przykład kontynentalna koordynacja PDM w obu Amerykach opracowała materiał formacyjny, wzory modlitw animacji liturgicznej oraz tematy rozważań – wszystko to jako owoce wspólnych działań krajowych dyrekcji Dzieł w tym regionie.

W Afryce Kościół w Ugandzie coraz aktywniej sięga po nowe środki przekazu, które w okresie lockdownu z powodu pandemii jednoczą wspólnotę chrześcijańską m.in. w zakresie animacji misyjnej i modlitwy. W Tanzanii zaproszono kilka osób, cieszących się dużym autorytetem i niektórych przywódców religijnych, aby za ich pośrednictwem przekazać papieskie orędzie na Światowy Dzień Misyjny w radiu i telewizji.

W Europie w Szwajcarii rozpoczęty wczoraj miesiąc misyjny jest okazją do szczególnego zbliżenia się do Kościoła w Wietnamie. W Hiszpanii natomiast Dzień Misyjny jest od lat znany jako Domund i ma za zadanie przypominać wiernym, że „wszyscy jesteśmy misjonarzami”.

W Azji, w której sytuacja pandemiczna jest jeszcze bardziej złożona (szczególnie w Indiach), Papieskie Dzieła Misyjne w Wietnamie są zaangażowane w konkretną pomoc ludności najbardziej dotkniętej koronawirusem, ale przygotowały też materiały animacyjne, przewidujące różne inicjatywy modlitewne online.

W Australii Dzień Misyjny będzie przeżywany ze zwróceniem szczególnej uwagi i wrażliwości na apostolskie i misyjne dzieło Sióstr Dobrego Pasterza w Tajlandii, które wspierają dzieci pochodzące ze środowisk najsłabszych i poszkodowanych.

Oprócz wszystkich tych i podobnych działań związanych z miesiącem misyjnym, na stronie PDM: www.ppoomm.va , od 1 października są zamieszczane codziennie materiały poświęcone założycielce Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, Francuzce Pauline Jaricot, aby lepiej ją poznać „i zastanowić się nad misją Kościoła”.


Źródło: https://www.ekai.pl/w-kosciele-katolickim-rozpoczal-sie-miesiac-misyjny/
Fot. cathopic


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *