2. Dzień Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego

Poranną modlitwą, której przewodniczył bp András Veres, przewodniczący węgierskiego episkopatu, rozpoczął się 2. Dzień 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Kilka tysięcy uczestników z ponad 70 krajów weźmie dziś udział w nabożeństwach, warsztatach i konferencjach w budapeszteńskich halach Hungexpo.

REKLAMA


Podczas porannej modlitwy bp András Veres zachęcał uczestników do refleksji na temat darów i owoców Ducha Świętego, które otrzymuje i powinien pomnażać każdy chrześcijanin. „Dziś kongres pokazuje nam dobra, jakie pochodzą z darów Ducha Świętego. Ważne, abyśmy uświadomili sobie jak ważna jest różnica między darami i owocami Ducha. Nie każdy otrzymuje owe dary w taki sam sposób, ale każdy otrzymuje je po to, aby mogły one wydać owoce i abyśmy mogli budować przez nie Królestwo Niebieskie na ziemi. A fundamentalnym spośród tych darów jest dar Miłości” – mówił hierarcha w porannej refleksji. Zgodnie z założeniem, że Kongres ma też być okazją do poznania różnych ruchów i wspólnot, działających w Kościele, każdego dnia o animację poszczególnych punktów programu poproszono poszczególne z nich. Poranną wtorkową modlitwę animowali młodzi ludzie ze wspólnoty Emmanuel, obecnej obecnie w 80 krajach świata i zrzeszającej zarówno osoby świeckie, jaki i konsekrowane, w tym także księży. Następnie konferencję, nie ujętą wcześniej w programie wygłosił metropolita Hilarion – wysłannik patriarchy Cyryla na 52. MKE i przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Stosunków Cerkiewnych Patriarchatu Moskiewskiego. Jego obecność w Budapeszcie jest symbolem ekumenicznego wymiaru kongresu eucharystycznego, co podkreślają organizatorzy. Metropolita Hilarion mówił o rozumieniu Eucharystii w Kościele prawosławnym.

Zgodnie z programem, podczas przedpołudniowej plenarnej sesji, uczestnicy kongresu wysłuchają konferencji kard. Orani João Tempestay arcybiskupa Rio de Janeiro – zwanego „kuloodpornym kardynałem”, ze względu na napady i ataki z bronią w ręku, które przeżył podczas swojej posługi. Wysłuchają też świadectwa ks. Konstantin Szabó, grekokatolika, który swoją formację kapłańską rozpoczął w czasie stalinowskich represji. Następnie wezmą udział we Mszy św. pod przewodnictwem abp Piero Mariniego, przewodniczącego Papieskiego Komitetu Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych. Popołudniu odbędą się warsztaty, poświęcone różnym aspektom życia Eucharystią. Będzie wśród nich m.in. spotkanie zatytułowane „Eucharystia, jako źródło dobra”, poprowadzone przez kameruńskiego hierarchę bp. Josepha-Marie Ndi Okallę, który podzieli się swoimi doświadczeniami działań na rzecz pokoju i współpracy międzyreligijnej w ogarniętym konfliktami kraju, którego ponad 40 proc. mieszkańców żyje w skrajnym ubóstwie. W godzinach wieczornych pielgrzymi i mieszkańcy Budapesztu będą mogli wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych, zorganizowanych w ramach festiwalu Ars Sacra, który towarzyszy kongresowi. Dziś także przyjedzie do Budapesztu stuosobowa grupa młodzieży polonijnej z różnych krajów Europy.


Źródło: https://www.ekai.pl/rozpoczyna-sie-2-dzien-miedzynarodowego-kongresu-eucharystycznego/
Fot. youtube


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *