Kard. Bagnasco: Kościół nie może milczeć!

Kościół nie może milczeć, nie może pozwolić ograniczać się do ciszy: musi nadawać twarzy każdego człowieka wspaniały blask Chrystusa zmartwychwstałego – zaapelował kard. Angelo Bagnasco w homilii podczas Mszy św. otwierającej 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie. Zwracając się do poszczególnych grup wiernych przypomniał o konieczności przywiązania do Ewangelii i Eucharystii, które są niezbędne do budowania prawdziwej i twórczej relacji z Chrystusem.

REKLAMA

Zwracając się do wiernych, obecnych na budapeszteńskim Placu Bohaterów i wszystkich, uczestniczących za pośrednictwem mediów w rozpoczynającym się 52. MKE, kard. Angelo Bagnasco przypomniał, że przesłanie, które w tych dniach płynie z Budapesztu, powinno dotrzeć do całego świata. „Głos Pasterzy, głos tego wzruszającego zgromadzenia, chce zapukać – z pokorą i radością – do serc narodów Europy, a także wyjść poza nią i dotrzeć do najdalszych zakątków ziemi” – mówił przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE).

Przypominał, że przesłanie Ewangelii jest przesłaniem pokoju i otuchy, którego bardzo potrzebuje współczesny świat. „Głos wierzących (…) mówi do współczesnego człowieka: nie jesteś sam w nieprzyjaznym świecie, nie jesteś sam wobec wspaniałej tajemnicy życia, nie jesteś sam ze swoim pragnieniem wiecznej wolności. Gdziekolwiek jesteś, nie pozostajesz niewidoczny, Bóg patrzy na ciebie z miłością; nie jesteś osierocony, Bóg jest ci Ojcem, jesteś warty krwi Chrystusa, Odkupiciela świata i Chleba życia wiecznego. Nie bój się: Bóg nie umarł, Eucharystia przezwycięża każdą samotność, każdy dystans, każdą obojętność” – mówił włoski hierarcha i przypomniał, że tego przesłania Kościół nie może zatrzymywać dla siebie: „Kościół nie może milczeć, nie może ograniczać się do ciszy: musi nadawać twarzy każdego człowieka wspaniały blask Chrystusa zmartwychwstałego.”  

W osobistych słowach główny celebrans zwrócił się też do dzieci i młodzieży, której wiele tysięcy było obecnych na Placu Bohaterów. „Bóg nie jest zazdrosny o człowieka, ale jest tajemnicą udanego życia. Bóg nie jest konkurencją dla waszej wolności, a wiara nie jest serią zakazów, ale wielkim `tak` wypowiedzianym wobec radości, nawet kiedy jest ono wymagające, ponieważ miłość jest czymś poważnym” – mówił do młodzieży.

Dzieciom dziękował natomiast, że są dla dorosłych wzorem prostoty serca i otwarcia na przyjęcie Jezusa w Eucharystii. „Wy jesteście wiosną Kościoła. My, dorośli zapewniamy was o naszej miłości i dziękujemy wam, że przypominacie nam o prostocie serca. Patrząc na was, przyjmujących Chrystusa Eucharystycznego, jesteśmy wzruszeni” – powiedział kard. Bagnasco.

Zwrócił się także do kapłanów, którym podziękował za niestrudzone głoszenie Ewangelii i nadziei na wszystkich krańcach świata. „Kościół nie gwarantuje wam spokoju, ale powtarza wam wspólnie z Chrystusem: nie lękajcie się!” – zapewnił przewodniczący CCEE.

Pełny tekst homilii publikujemy TUTAJ.


Źródło: https://www.ekai.pl/kard-bagnasco-w-budapeszcie-kosciol-nie-moze-milczec/
Fot. YouTube/52nd International Eucharistic Congress


 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *