Grupa kaszubska z Kościerzyny wyruszyła na Jasną Górę

Połączone pielgrzymki kartusko-sierakowicko-lęborska i kościerska jako grupa kaszubska diecezji pelplińskiej wyruszyły na pielgrzymi szlak. Na czele tej około 100-osobowej wspólnoty stoi ks. Łukasz Delewski. W tym roku Piesza Pielgrzymka Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę świętuje jubileusz 30-lecia, jednakże grupa kościerska rozpoczęła pielgrzymowanie o rok wcześniej i zachowała własną numerację. 

REKLAMA


Po porannej mszy św. w kościele Świętej Trójcy w Kościerzynie pątnicy wyruszyli z przytupem i głośnym śpiewem na trasę. Pierwszego dnia wiodła ona przez Loryniec, Szludron, Dąbrówkę, Piechowice do Dziemian, i dalej do Radunia i Lubni.

Pierwszy odcinek do Loryńca z młodymi pielgrzymami pokonał biskup diecezjalny Ryszard Kasyna. On też sprawował mszę św. na rozpoczęcie pielgrzymki. Kapłani otrzymali pielgrzymkowe chusty. W drogę wyruszyło ich wielu, m. in. ks. Antoni Bączkowski, proboszcz kościerskiej parafii Świętej Trójcy, proboszcz parafii w Wąglikowicach, ks. Stanisław Wieliński, ks. przewodnik Łukasz Delewski, ks. Tomasz Mizyk, ks. Jacek Sosnowski, ks. Łukasz Simiński, ks. Łukasz Kątny, ks. Mateusz Drutel, ks. Jan Lubiński, ks. Sławomir Serkowski, ks. Mateusz Szulc.

Po przepysznym słodkim poczęstunku grupa udała się do Dziemian. Przez malownicze lasy, po prawdziwie piaszczystej drodze, pokonując wzniesienia i wąskie momentami trakty – pątnicy dotarli do Dziemian, gdzie czekała na nich prawdziwie smaczna zupa pomidorowa i zasłużony odpoczynek. Pojawił się wójt Leszek Pobłocki, wspominając Arnolda Chrapkowskiego, obecnego zwierzchnika paulinów na Jasnej Górze, pochodzącego z Dziemian. Do grupy dołączyli kolejni pielgrzymi, z Dziemian.
Kolejny krótki postój planowany był w Raduniu, a nocleg – w Lubni.

Msza św. na inaugurację 31 Kaszubskiej PPDP na Jasną Górę – zdjecia

Pielgrzymka kaszubska – trasa Kościerzyna – Loryniec – zdjęcia

Pielgrzymka kaszubska – trasa Loryniec – Dziemiany – zdjęcia

Galeria zdjęć TUTAJ.

Posłuchaj TUTAJ:
– Inauguracja 31. kaszubskiej pielgrzymki – homilia bpa Ryszarda Kasyny
– 31. Kaszubska PPDP na Jasną Górę – krótko
– Pierwsze wrażenia pielgrzymkowe – ks. bp Ryszard Kasyna


Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/9012-z-diecezji-pelplinskiej-wyruszyla-na-jasna-gore-grupa-kaszubska-z-koscierzyny

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *