Konkurs Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi

„Duchowe świadectwa kapliczek przydrożnych” – to konkurs malarski ogłoszony przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, którego celem jest popularyzacja charakterystycznych dla twórczości ludowej dziedzin sztuki zachowanych w kapliczkach przydrożnych oraz wzmacnianie lokalnej tożsamości kulturowej.

REKLAMA


Patronat nad konkursem objął metropolita częstochowski abp Wacław Depo.
Zadaniem uczestników konkursu będzie analiza estetyki wybranych obiektów i na tej podstawie stworzenie autorskich prac malarskich. Dla laureatów konkursu przewidziane są nagrody pieniężne.

Konkurs jest podzielony na dwa etapy. Nabór zgłoszeń w pierwszym etapie trwa do 1 października. Spośród uczestników organizator zakwalifikuje wybrane zgłoszenia do drugiego etapu, który trwa do 22 października. Każdy uczestnik może zgłosić jedną pracę malarską.

W pierwszej edycji konkursu twórcy wykonają prace związane z przedstawieniem, formą i tradycją takich obiektów jak: kapliczka słupowa św. Tekli w Woli Życińskiej znajdująca się na terenie gminy Wielgomłyny, kapliczka domkowa św. Anny w Łobodnie, gmina Kłobuck oraz kapliczka skrzynkowa Matki Boskiej Bolesnej z Limanowej w Pabianicach znajdująca się na terenie gminy Janów.

Kapliczki i krzyże przydrożne są zabytkiem kultury i ważnym nośnikiem tradycji lokalnych społeczności. Wymiernym efektem konkursu ma być odświeżenie wizerunku starych, zaniedbanych do tej pory kapliczek lub uatrakcyjnienie już odnowionych.

Projekt ma również na celu zbadanie i udokumentowanie walorów artystycznych kapliczek przydrożnych Archidiecezji Częstochowskiej oraz popularyzacja tej formy twórczości wśród szerszego grona odbiorców. Powstanie też internetowa baza danych, docelowo o charakterze ogólnopolskim.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli metropolita częstochowski abp Wacław Depo oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Gembicka.

Sekretariat Konkursu „Duchowe świadectwa kapliczek przydrożnych” znajduje się w siedzibie jednostki terenowej Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Częstochowie, ul. Jana III Sobieskiego 7 42-217 Częstochowa. Prace można nadsyłać na adres czestochowa@nikidw.edu.pl

Szczegółowe informacje i regulamin konkursu na stronie www.nikidw.edu.pl

nikidw, lk / Częstochowa


Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/8967-duchowe-swiadectwa-kapliczek-przydroznych-konkurs-narodowego-instytutu-kultury-i-dziedzictwa-wsi

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *