Sierakowice: Poświęcenie parafii Św. Jana Chrzciciela

W uroczystość narodzin św. Jana Chrzciciela Biskup diecezjalny Ryszard Kasyna dokonał uroczystego aktu poświęcenia ołtarza oraz kościoła parafialnego.

REKLAMA


„Poświęcenie kościoła i ołtarza słusznie zalicza się do najważniejszych aktów liturgicznych. Miejsce bowiem, gdzie gromadzi się wspólnota chrześcijańska (…) jest szczególnym obrazem Kościoła, Świątyni Boga, zbudowanej z żywych kamieni. Ołtarz natomiast, wokół którego gromadzi się lud święty (…) jest znakiem Chrystusa, który jest kapłanem, żertwą i ołtarzem własnej ofiary” (Obrzędy poświęcenia kościoła i ołtarza).

Parafia św. Jana Chrzciciela w Sierakowicach jest wspólnotą stosunkowo młodą.  Została powołana do istnienia 15 października 1983 r na mocy dekretu biskupa Mariana Przykuckiego, który dokonał jej pierwszego poświęcenia 27 listopada 1988 roku.

W dniu 24 czerwca 2012 roku, Ksiądz Biskup Wiesław Śmigiel, ówczesny administrator Diecezji Pelplińskiej, pobłogosławił plac pod rozbudowę kościoła. Już rok później Ks. Biskup diecezjalny Ryszard Kasyna pobłogosławił wykonane do tej pory prace budowlane. W lutym 2014 roku oddano do użytku nowe prezbiterium, w 2016 ułożono granitową posadzkę w całym kościele. Wcześniej zainstalowany został kamienny ołtarz wraz z amboną i chrzcielnicą. Cały czas wyposażano kościół w nowe elementy, takie jak dębowe ławki, witraże, żyrandole, instalacje alarmowe i przeciwpożarowe. Na przełomie roku 2019/2020 została ułożona dekoracyjna struktura w prezbiterium wraz z nowym tabernakulum. W latach 2020-2021 kościół został obłożony cegłą elewacyjną oraz zostały wykonane nowe granitowe chodniki wokół kościoła oraz parking z graniowej kostki.

W swojej homilii Ks. Biskup diecezjalny Ryszard Kasyna zaznaczył, że w akcie uroczystego poświęcenia zostały jakby na nowo otwarte drzwi świątyni parafialnej, która ma szczególnego patrona – św. Jana Chrzciciela. Jest to orędownik bardzo wymagający, który pociągał swoim przykładem, sposobem życia, który wymuszał nawet od swoich słuchaczy zajęcie życiowego stanowiska wobec Boga i samych siebie. Ks. Biskup podkreślił również, że każda świątynia jest znakiem tego, że człowiek może nieustannie się nawracać i powracać do Boga. Dzieje się to w sposób szczególny przez sprawowane w niej sakramenty. Każda świątynia, według słów pelplińskiego Ordynariusza jest tylko cieniem serca ludzkiego, w którym przez łaskę uświęcająca mieszka sam Bóg. Na końcu swojej homilii Ks. Biskup diecezjalny podziękował sierakowickim parafianom za ich przykład wiary. Powiedział, że do Sierakowic powinni przyjechać wszyscy, którzy uważają, że wiara ginie, bo w parafii św. Jana Chrzciciela widać, że wiara owocuje trudem, wysiłkiem i ofiarą.

Ks. Marek Wera, proboszcz parafii, w swoim podziękowaniu mocno zaznaczył, że od momentu poświęcenia budynek kościoła stał się jeszcze bardziej znakiem Bożej obecności i Bożego działania w sierakowickiej wspólnocie. Podkreślił on, że świątynia jest dla parafian miejscem przybliżania się do Boga, odnajdywania Jego pociechy oraz nadziei. Wyraził również życzenia, aby stała się ona miejscem wzrostu nowych powołań do służby Bożej.


Zobacz film TUTAJ.


Galeria zdjęć TUTAJ.


Źródło: https://diecezja-pelplin.pl/aktualnosci/poswiecenie-kosciola-i-oltarza-w-parafii-sw-jana-chrzciciela-w-sierakowicach/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *