Rząd luzuje obostrzenia w kościołach

W ramach dalszego luzowania obostrzeń sanitarnych rząd dopuści od niedzieli 13 czerwca, aby w kościołach podczas liturgii mogła być zapełniona połowa miejsc. Obecnie, mimo zmniejszania się liczby zakażeń i zgonów, obowiązuje nadal limit 1 os. na 15 m2. O zmniejszenie restrykcji dotyczących kościołów apelował kilka dni temu przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki.

REKLAMA


Na zwołanej w czwartek popołudniu konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o dalszych etapach znoszenia restrykcji sanitarnych związanych ze zwalczaniem epidemii koronawirusa.

Jak zapowiedział premier, od 13 czerwca w kościołach będzie mogła być zajęta połowa miejsc, a od soboty 26 czerwca – 75 proc. miejsc. – Jest to niejako wyrównanie do niektórych innych instytucji i warunków, które obowiązują gdzie indziej – poinformował szef rządu.

Przy czym należy zaznaczyć, że do limitu miejsc nie będą wliczane osoby zaszczepione. Do tychże restrykcji nie wliczają się, tak jak wcześniej, osoby sprawujące kult religijny.

Kolejne poluzowania obostrzeń mają przede wszystkim związek z postępującymi szczepieniami. Dwoma dawkami (lub szczepionką jednodawkową) zaszczepionych zostało do tej pory 8 mln 192 tys. osób. Ogółem wykonano natomiast 23 mln 240 tys. szczepień.

Mateusz Morawiecki zaznaczył jednak, że pandemia nadal trwa i władze przy korygowaniu obostrzeń będą, tak jak cały czas, na bieżąco monitorować sytuację.

Kilka dni temu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do premiera Mateusza Morawieckiego wyraził swój „stanowczy sprzeciw wobec dalszego – tak drastycznego – ograniczania prawa wiernych do publicznego wyznawania i praktykowania wiary”. Chodziło o utrzymywanie limitu wiernych w kościołach mimo luzowania restrykcji w innych obszarach jak gastronomia, sporty wyczynowe, hotelartwo czy imprezy okolicznościowe.  

Przewodniczący Episkopatu zauważył, że w kontekście istotnego zmniejszania obostrzeń sanitarnych w większości obszarów życia społecznego, limit wiernych w kościołach utrzymywany jest z czasu, gdy dzienna liczba zachorowań w Polsce oscylowała wokół 30 tys. Od 27 marca jest to 1 os. na 15 m2. W chwili wprowadzania tych zmian (25 marca) odnotowano 34 151 przypadków infekcji oraz 520 zgonów. W czwartek 10 czerwca jest to natomiast 382 zakażonych i 84 zgony.

Arcybiskup powołał się na przykład, gdy „w wydarzeniach okolicznościowych takich jak przyjęcia pierwszokomunijne czy wesela dopuszcza się uczestnictwo 150 osób (nie licząc osób zaszczepionych). Te same osoby nie mogą jednak uczestniczyć w poprzedzającej je ceremonii liturgicznej w kościołach, gdyż w zdecydowanej większości ich powierzchnia jest mniejsza, niż wymagane w tym przypadku 2000m2”.

Mateusz Morawiecki zareagował na list abp. Gądeckiego, obiecując złagodzenie obostrzeń dotyczących ilości wiernych w świątyniach. – Chcemy, żeby była wypełniona połowa miejsc – powiedział premier i zapewnił, że w wyniku rozmów z Episkopatem rząd podjął decyzję, żeby „te święte dla Polaków miejsca, jakim są kościoły, także mogły być nawiedzane w większych grupach osób”.


Źródło: https://www.ekai.pl/rzad-luzuje-obostrzenia-w-kosciolach/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *