Papież w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański

„Dzisiaj odnajdujemy wielkość Boga w okruszynie Chleba, w kruchości, która jest przepełniona miłością i dzieleniem się” – powiedział Papież wczoraj w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański.

REKLAMA


Franciszek zwrócił uwagę, że poprzez pokorny gest daru i dzielenia się Jezus daje nam największy sakrament swojej obecności, który uobecnia obchodzona dzisiaj we Włoszech oraz w wielu innych krajach uroczystość Bożego Ciała. W Eucharystii Jezus staje się kruchy jak chleb, który jest łamany, ale w tym geście tkwi Jego siła. Ta kruchość staje się mocą miłości, która się umniejsza, łamie i dzieli się, aby karmić i dawać życie.

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

Ojciec Święty stwierdził, że jest jeszcze jedna siła, która uwydatnia się w kruchości Eucharystii: siła miłująca tych, którzy błądzą i upadają. Jezus, w nocy, kiedy został zdradzony dał siebie jako Chleb Życia. Zdrada jest największym cierpieniem dla tych, którzy kochają. A jak reaguje Jezus? – pytał Franciszek.

Papież – Eucharystia jest chlebem grzeszników

„Na zło reaguje większym dobrem. Na „nie” Judasza odpowiada „tak” miłosierdzia. On nie karze grzesznika, ale daje swoje życie za niego, płaci za niego. Kiedy przyjmujemy Eucharystię, Jezus czyni to samo z nami: zna nas, wie, że jesteśmy grzesznikami, wie, że popełniamy wiele błędów, ale nie rezygnuje z łączenia swojego życia z naszym – podkreślił Papież. On wie, że jej potrzebujemy, bo Eucharystia nie jest nagrodą świętych, nie. Jest Chlebem grzeszników. Dlatego zachęca nas: „Nie bójcie się! Bierzcie i jedzcie”.“

Ojciec Święty zaznaczył, że kiedy przyjmujemy Chleb Życia, Jezus nadaje nowe znaczenie naszym słabościom. Przypomina, że jesteśmy cenniejsi, niż nam się wydaje. Powtarza, że Jego miłosierdzie nie boi się naszej nędzy. On przychodzi, aby uzdrawiać nas z miłością z tych ułomności, których sami nie potrafimy uleczyć: z urazy do tych, którzy nas skrzywdzili; z odgradzania się od innych oraz izolowania się w sobie; z użalania się i narzekania nad swoim życiem.

Papież – w Eucharystii przyswajamy sobie sposób życia Jezusa

„Eucharystia jest skutecznym lekarstwem przeciwko tym zamknięciom. Chleb Życia leczy bowiem surowość i przemienia ją w zdolność uczenia się. Eucharystia uzdrawia, ponieważ jednoczy nas z Jezusem: sprawia, że przyswajamy sobie Jego sposób życia, Jego zdolność do łamania siebie i dawania siebie braciom, do odpowiadania dobrem na zło. Daje nam odwagę, aby wyjść poza swoje ograniczenia i pochylić się z miłością nad słabościami innych. Tak jak Bóg czyni to z nami. Taka jest logika Eucharystii: przyjmujemy Jezusa, który nas kocha i leczy nasze słabości, aby kochać innych i pomagać im w ich słabościach.“

Na zakończenie Franciszek zwrócił się do Maryi, w której Bóg stał się ciałem, aby pomagała z wdzięcznym sercem przyjmować dar Eucharystii i czynić ze swojego życia dar dla innych. Niech Eucharystia czyni nas darem dla wszystkich innych.


Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2021-06/papiez-aniol-panski-06-czerwca-2021.html

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *