Koronowo: Nowa figura św. Jana Nepomucena

W uroczystość zesłania Ducha Świętego na wzgórzu św. Jana w parku Grabina między Koronowem a Starym Dworem odbyło się uroczyste poświęcenie figury św. Jana Nepomucena. Najpierw na wzgórzu została odprawiona Msza święta, a p niej ks. proboszcz Ryszard Hirsz poświęcił figurę.

REKLAMA


Dzięki inicjatywie władz samorządowych, wielu ludzi dobrej woli oraz księdza proboszcza udało się odrestaurować zniszczony cokół oraz wyrzeźbić nową figurę św. Jana. Autorem rzeźby jest Piotr Aleksander Grodzki.

Po powodzi, która dotknęła Koronowo od strony Starego Dworu w 1888r. Św. Jan Nepomucen zagościł na stałe w parku Grabina.

Podczas uroczystego poświęcenia figury św. Jana Nepomucena harcerze z Hufca ZHP Koronowo zaprezentowali mapę – pierwszy plan Grabiny (wzgórze o powierzchni 10 ha), którą miasto nabyło w drodze wymiany za 110 ha lasu pod Samociążkiem w roku 1858. Dzięki temu powstał jeden z największych tzw. ogrodów ludowych – etablissement w Prusach. Co ciekawe, na planie jest wyraźnie oznaczona Góra św. Jana i prawdopodobnie kapliczka, figura. Plan sporządzono w 1861 roku a wielka powódź nawiedziła Koronowo w 1888 r.
Św. Jan Nepomucen jest patronem Pragi, spowiedników, szczerej spowiedzi, tonących oraz orędownikiem podczas powodzi.

Galeria zdjęć TUTAJ.


Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/8829-nowa-figura-sw-jana-nepomucena-stanela-w-parku-grabina-w-koronowie

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *