Polska wersja dokumentu nt. diecezjalnych obchodów ŚDM

O tym, jakie może być znaczenie zmiany daty świętowania diecezjalnych ŚDM, o tym, ze świętowanie powinno być ważnym elementem stałej pracy duszpasterskiej a nie jednorazowym „eventem” oraz o tym, że młodzieży należy dać wyraźny sygnał, że jest dla niej miejsce w Kościele – mówili uczestnicy konferencji prasowej, podczas której zaprezentowano polskie tłumaczenie opublikowanego watykańskiego dokumentu „Wskazówki duszpasterskie dotyczące obchodów ŚDM w Kościołach lokalnych”.

REKLAMA


Dokument zaprezentowany we wtorek w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej, to uzupełnienie decyzji papieża Franciszka, by datę diecezjalnych obchodów ŚDM przenieść z Niedzieli Palmowej na Uroczystość Chrystusa Króla. Konferencja prasowa zorganizowana przez KAI odbyła się w formie on-line.

Dorota Abdelmoula z Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia (ta właśnie dykasteria opracowała „wskazówki”) podkreśliła, że nowy watykański dokument skierowany jest zarówno do samych młodych, do ich duszpasterzy ale również do poszczególnych Kościołów diecezjalnych, w których odbywają się Światowe Dni Młodzieży i dla których mają one być szansą na ożywienie duszpasterstwa i wiary.

Odnosząc się do zaproponowanej przez papieża Franciszka zmiany daty młodzieżowego świętowania z Niedzieli Palmowej na Niedzielę Chrystusa Króla, bp Marek Solarczyk, ordynariusz radomski i Przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży, zwrócił uwagę, że Niedziela Palmowa sama w sobie jest wyjątkowym wydarzeniem w Kościele – w diecezji i w poszczególnych parafiach. W związku z tym bywało, że obchody diecezjalnych ŚDM odbywały się, np. w sobotę poprzedzającą ten dzień. Zaznaczył też, że Niedziela Chrystusa Króla to w Polsce święto patronalne Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, co może sprawić, że dla wielu młodych będzie się to wiązało z dodatkową zachętą. Opinię tę potwierdziła Klaudia Kołodziejczyk, rzecznik prasowa Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.  

Ks. Mariusz Wilk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM podkreślił, że Niedziela Chrystusa Króla jest w kontekście Światowych Dni Młodzieży pewną nowością, ale ważne jest, by odpowiednio się do tego świętowania przygotować i dać sygnał młodym, że Kościół o nich nie zapomina. – Temu ma służyć świętowanie ŚDM w Kościołach lokalnych. – Pandemia pokazała, że łatwo kościoły stają się puste – powiedział. Zaznaczył, że duszpasterstwo młodych jest też wyzwaniem dla samych duszpasterzy, którzy mają czasem pokusę zamknięcia się, skoncentrowania tylko na sprawowaniu liturgii i sakramentów. Jak podkreślił, podjęcie misji wobec młodych to również forma realizacji osobistego powołania,” tego, co obiecywaliśmy Chrystusowi”.

Dorota Abdelmoula podkreśliła, że nowy dokument to nie tyle wytyczne, co pewne wskazówki wynikające ze świadectw na temat doświadczeń i oczekiwań samych młodych. Zaznaczyła też, że dokument nie piętnuje dotychczasowych niedociągnięć, co raczej zwraca uwagę na to, o co naprawdę chodzi w Światowych Dniach Młodzieży i jaki jest najistotniejszy sens tego wydarzenia. Podzieliła się też refleksją, że w Polsce – mimo wszystkich trudności – wciąż mamy się z czego cieszyć a dla młodych dość łatwo jest coś zorganizować. Na świecie bywa różnie. Są diecezje, w których naprawdę dzieje się niewiele, albo wręcz nic. W wielu miejscach brak środków na zorganizowanie czegokolwiek albo też diecezje obejmują zbyt wielkie obszary. – Dokument ma nam przypomnieć o co chodzi w ŚDM i jak to możemy zaaplikować do warunków, jakie posiadamy – powiedziała.

Podkreśliła też, że zmiana daty diecezjalnych ŚDM jest naturalną formą szukania nowych dróg i lepszych rozwiązań. Przypomniała, że początkowo również międzynarodowe ŚDM miały być organizowane w Niedzielę Palmową – w tym terminie odbyły się np. ŚDM w Buenos Aires. Była to jednak trudna data, dlatego Jan Paweł II zmienił ją, szukając dogodniejszych terminów.

Bp Solarczyk zwrócił uwagę, że wymienione w dokumencie kluczowe elementy dla Światowych Dni Młodzieży są nawiązaniem nie tylko do dziedzictwa ŚDM ale też dziedzictwa ostatniego synodu poświęconego młodzieży; są również – jak podkreślił – próbą opisania rzeczywistości duszpasterstwa młodzieży. Zaznaczył, że duszpasterstwo to nie ma opierać się na jednorazowych „eventach” ale być pewną droga. Zwrócił też uwagę na znaczenie obecności biskupów przy młodych – podkreślił, że ważne jest ich zainteresowanie i chęć rozmowy z młodymi.

Czy warto jest w ramach diecezjalnych obchodów włączać młodych w konkretne zaangażowania podejmowane w diecezji, przybliżać im działalność na rzecz osób potrzebujących, bezdomnych, zachęcać do zainteresowania się wolontariatem, np. w domach samotnej matki? Bp Solarczyk odpowiedział twierdząco na to pytanie. Zaznaczył, że bardzo wielu młodych angażuje się już w takich miejscach. – Warto, byśmy potrafili wykorzystać czas diecezjalnych ŚDM, by zgromadzić tych, którzy już to potrafią a jednocześnie zachęcić do tego innych – powiedział.

Klaudia Kołodziejczyk podkreśliła, że dla młodych spotykanie się z drugim człowiekiem jest niezwykle ważne. Dla młodych katolików szczególnie istotne jest, by poczuć jedność z innymi, by zobaczyć, że są młodzi, którzy myślą podobnie i że Kościół jest żywy. Zaznaczyła też, że dla młodych jest miejsce w Kościele, o czym świadczy choćby obecność jej samej na konferencji.


Źródło: https://www.ekai.pl/zaprezentowano-polska-wersje-watykanskiego-dokumentu-nt-diecezjalnych-obchodow-sdm/
Fot. © Mazur/episkopat.pl

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *