Papież apeluje o pokój w Ziemi Świętej

Wczoraj po modlitwie Regina coeli Papież podkreślił, że z wielkim niepokojem śledzi to, co dzieje się w Ziemi Świętej. W tych dniach doszło do gwałtownych starć zbrojnych między Strefą Gazy a Izraelem, które mogą przerodzić się w spiralę śmierci i zniszczenia. Wiele osób zostało rannych i duża grupa niewinnych zginęła. Wśród nich są dzieci, co jest straszne i niedopuszczalne. Ich śmierć jest znakiem, że ludzie nie chcą budować przyszłości, ale chcą ją zniszczyć.

REKLAMA


Franciszek zaważył, że wzrost nienawiści i przemocy, który dotyka różne miasta w Izraelu stanowi poważną ranę dla braterstwa i pokojowego współistnienia między obywatelami, którą trudno będzie wyleczyć, jeśli natychmiast nie nastąpi otwarcie na dialog.

Papież – oby Izraelczycy i Palestyńczycy odnaleźli drogę pokoju.

„Zadaję sobie pytanie: dokąd doprowadzi nienawiść i zemsta? Czy naprawdę sądzimy, że możemy budować pokój, niszcząc innych? «W imię Boga, który stworzył wszystkie istoty ludzkie równymi w prawach, obowiązkach i godności, i powołał je do życia razem jako braci i siostry między sobą» (por. Dokument o Braterstwie Ludzkim) apeluję o spokój, a do tych, którzy są za niego odpowiedzialni, o zaprzestanie używania broni i podążanie drogami pokoju, także z solidarną pomocą wspólnoty międzynarodowej – wzywał Papież. – Modlimy się nieustannie, aby Izraelczycy i Palestyńczycy odnaleźli drogę dialogu i przebaczenia, aby byli cierpliwymi budowniczymi pokoju i sprawiedliwości, otwierając się, krok po kroku, na wspólną nadzieję, na współistnienie między braćmi.“

Ojciec Święty zapowiedział, że dzisiaj rozpoczyna się „Tydzień Laudato si’”, aby coraz bardziej dojrzewać do wsłuchiwania się w wołanie ziemi i ubogich. Podziękował Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, Światowemu Katolickiemu Ruchowi Klimatycznemu, Caritas Internationalis i licznym organizacjom członkowskim i zaprosił wszystkich do udziału. Franciszek pozdrowił pielgrzymów z różnych narodów, którzy wczoraj, na Lateranie, wzięli udział w beatyfikacji ks. Franciszka Marii od Krzyża, założyciela zgromadzenia zakonnego Salwatorianów i Salwatorianek. Był on niestrudzonym głosicielem Ewangelii, używając wszelkich środków, jakie wzbudziła w nim miłość Chrystusa. Życzył, aby jego apostolski zapał stanowił przykład dla wszystkich w Kościele, którzy są powołani do niesienia słowa i miłości Jezusa do każdego środowiska.

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan


Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2021-05/papiez-po-regina-coeli-16-05-2021.html

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *