Ks. Będziński: rozbudzajmy powołania misyjne!

„Często powtarzamy, że Dawcą powołań jest Pan Bóg. Jeszcze bardziej jest On Dawcą powołań misyjnych. Jednak my też mamy tu konkretne możliwości działania” – mówi w rozmowie z KAI ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych.

REKLAMA


– Często powtarzamy, że Dawcą powołań jest Pan Bóg. Jeszcze bardziej jest On Dawcą powołań misyjnych. Jednak my też mamy tu konkretne możliwości działania. Przede wszystkim jest to informacja misyjna, formacja, ukazywanie Kościoła powszechnego i jego potrzeb, kontakty z misjonarzami np. w wakacje, na parafii czy w czasie pielgrzymek. Misjonarze opowiadający o swojej pracy budzą powołania misyjne. Ważną przestrzenią do budzenia powołań misyjnych jest oczywiście katecheza. Nie można też zapomnieć o sakramencie bierzmowania, który jest też sakramentem umocnienia misyjnego, powinniśmy wtedy kłaść większy nacisk na głoszenie Ewangelii – mówi ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych.

Wskazuje również, że ważnym miejscem do budzenia powołań misyjnych są duszpasterstwa akademickie, gdzie ma miejsce pewna formacja, odbywają się spotkania, można zaangażować młodych w pracę czy wyjazdy na misyjny wolontariat.

– Wszędzie tam, gdzie pracują Papieskie Dzieła Misyjne, gdzie docieramy ze swoim przekazem, we wszystkich tych środowiskach chcemy budzić ducha misyjnego. Wyjeżdżają na misje np. lekarze – skąd dowiedzieli się o takiej możliwości? Spotkali wolontariusza, odkryli informacje w Internecie, po czym dostrzegli w sobie chęć głoszenia Ewangelii i pomocy świadczonej Kościołom na terytoriach misyjnych – opowiada ks. Będziński.

Wskazuje również, że ważną sprawą jest budzenie powołań na terenach misyjnych. „Musimy mieć głęboką świadomość, że misjonarz posłany do danego Kościoła np. w Afryce czy Azji, ma mocne przeświadczenie, że jest tam na chwilę. Musi zrobić wszystko, aby wzrastały powołania lokalne – modlitwa, ciągłe przypominanie o tym, że Kościół na terytoriach misyjnych powinien zatroszczyć się o swoich kapłanów” – podkreśla.  

– W Papieskich Dziełach Misyjnych ukazujemy potrzebę powołań misyjnych, wspieramy te powołania swoją modlitwą i pomocą materialną i w Kościołach lokalnych, np. w Polsce, ukazujemy potrzebę Kościoła misyjnego, i na odwrót – Kościół misyjny ma pewność, że Kościoły lokalne na całym świecie modlą się za nich i wspierają. My to nazywamy powszechną siecią: jesteśmy włączeni w sieć modlitwy, formacji, zaangażowania, animacji misyjnej. Jesteśmy jedną, wielką rodziną – mówi ks. Będziński.

Według statystyk papieskich Dzieł Misyjnych 1883 misjonarzy w Polski pracuje na terytoriach misyjnych. Są księża diecezjalni, księża zakonni, siostry zakonne. „To nas stawia w czołówce Europy, ale już na świecie więcej swoich misjonarzy wysyłają takie kraje jak Meksyk, Chile, Argentyna. Oni też procentowo co do miejscowego swojego kleru wysyłają dużo misjonarzy. Na 30 tys. księży w Polsce my wysyłamy tylko około 1000 misjonarzy” – wskazuje dyrektor krajowy PDM.

– Świeckich misjonarzy z Polski jest około 35. To są osoby, które są ochrzczone, wierzące, przeszły formację w Centrum Formacji Misyjnej i zostały przez biskupa posłane na terytoria misyjne. Nauczyciele, budowlańcy, lekarze. Oprócz swojej profesji, w sobotę czy niedzielę uczestniczą w dziele pastoralnym, głosząc Ewangelię, przygotowując do sakramentów. To inna rzecz niż praca wolontariuszy świeckich. Ich jest o wiele więcej. W Polsce mamy przeszło 50 różnych wolontariatów młodzieżowych, które wysyłają swoich wolontariuszy. Mają oni za zadanie zrealizować jakiś projekt, np. pracę z dziećmi ulicy, prowadzenie świetlicy, budowę kościoła, naukę angielskiego, informatyki czy pierwszej pomocy przedmedycznej. Taki wolontariusz Ewangelię głosi poprzez obecność, wykonywaną pracę. To krótkoterminowe wyjazdy, miesięczne czy 3-miesięczne, bardzo rzadko roczne. Taki wolontariusz jest posyłany przez daną organizację, a nie w ramach umowy pomiędzy biskupem posyłającym danego misjonarza a biskupem przyjmującym go – wyjaśnia ks. Będziński.

***
Papieskie Dzieła Misyjne są narzędziem ewangelizacji pozostającym do dyspozycji papieża. Podlegają Kongregacji Ewangelizacji Narodów, której prefektem jest kard. Luis Antonio Tagle.

Celem Papieskich Dzieł Misyjnych jest kształtowanie współodpowiedzialności za wspólnotę Kościoła i zachęcanie wszystkich wierzących w Chrystusa do zaangażowania w ewangelizację świata. Jednym z zadań jest wspieranie formacji lokalnego duchowieństwa w krajach misyjnych.

Do Rady Wyższej PDM należą sekretarze generalni Dzieł, prowadzący sekretariaty generalne w Rzymie. W poszczególnych krajach istnieją struktury krajowe Dzieł. W Polsce jest to Dyrekcja Krajowa PDM, Sekretariaty Krajowe Dzieł i dyrektorzy diecezjalni PDM.


Źródło: https://www.ekai.pl/ks-bedzinski-rozbudzajmy-powolania-misyjne/
Fot. Papieskie Dzieła Misyjne

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *