Papież przypomina ofiary tragedii ostatnich dni

Po modlitwie Regina Coeli Papież przypomniał o piątkowej beatyfikacji dziesięciu męczenników w Gwatemali: trzech kapłanów ze Zgromadzenia Najświętszego Serca Pana Jezusa i siedmiu świeckich katechistów, którzy zostali zamordowani w latach 1980-1991, w okresie prześladowań Kościoła zaangażowanego w obronę praw ubogich. Byli oni heroicznymi świadkami sprawiedliwości i miłości. „Niech ich przykład uczyni nas bardziej wielkodusznymi i odważnymi w życiu Ewangelią” – modlił się Franciszek.

REKLAMA


Ojciec Święty po raz kolejny wyraził swoją bliskość wobec mieszkańców karaibskich wysp: Saint Vincent i Grenadyny, gdzie erupcja wulkanu spowodowała ogromne straty. Przywołał także wielką tragedię w Bagdadzie, gdzie pożar w szpitalu, w którym przebywają zarażeni Covid-19, pochłonął do tej pory 82 ofiary śmiertelne.

Franciszek przypomniał ze smutkiem o kolejnej tragedii na Morzu Śródziemnym, w której zginęło stu trzydziestu migrantów. Zwrócił uwagę, że są to konkretne osoby, ludzkie istnienia, które przez dwa dni na próżno wzywały pomocy. I ona nie przyszła. Papież wezwał do modlitwy za tych braci i siostry, oraz wielu innych, którzy nadal umierają podczas podobnych dramatycznych przepraw. Ale zachęcił także do modlitwy na tych, którzy mogą pomóc, a wolą patrzeć w inną stronę.

Ojciec Święty nawiązał także do szczególnej okoliczności związanej z czwartą niedzielę wielkanocną.

Papież – prośmy Pana o dobrych robotników dla Jego winnicy

„W całym Kościele jest dziś obchodzony Światowy Dzień Modlitw o Powołania pod hasłem «Święty Józef: marzenie powołania». Dziękujmy Panu, że wciąż wzbudza w Kościele ludzi, którzy z miłości do Niego poświęcają się głoszeniu Ewangelii i służbie braciom – zaznaczył Papież. – Dziś w sposób szczególny dziękujmy za nowych kapłanów, których wyświęciłem niedawno w Bazylice Świętego Piotra. I prosimy Pana, aby posłał dobrych robotników do pracy w swojej winnicy i aby pomnożył powołania do życia konsekrowanego.“

Na zakończenie pozdrowił rodziny i przyjaciół nowo wyświęconych kapłanów, a także wspólnotę Papieskiego Kolegium Niemiecko-Węgierskiego w Rzymie, która dzisiaj rano odbyła tradycyjną pielgrzymkę do siedmiu kościołów.

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan


Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2021-04/papiez-po-regina-coeli-25-04-2021.html

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *