Abp Gądecki poprowadził katechezę dla niesłyszących

Katecheza dla niesłyszących prowadzona przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski o Świętym Triduum Paschalnym – to tegoroczna forma życzeń na Wielkanoc w języku migowym. „Alleluja. Wszystkiego najlepszego” – miga na zakończenie filmu abp Stanisław Gądecki.

REKLAMA


Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski od kilku lat regularnie nagrywa swoje krótkie przesłanie do głuchych i niesłyszących posługując się językiem migowym. „Moi podopieczni żyją często w sferze ciszy, a Internet bardzo ich wciąga. Dlatego też takie nagrania cieszą się zawsze żywym zainteresowaniem i wdzięcznością ze strony głuchych” – mówi KAI ks. Marcin Płóciennik, archidiecezjalny duszpasterz niesłyszących.

Na filmie abp Gądecki wyjaśnia sens poszczególnych dni Świętego Triduum Paschalnego, a widzowie mogą zobaczyć na ekranie komputera zdjęcia celebrowanej liturgii.

Duszpasterstwo Niesłyszących Archidiecezji Poznańskiej działa przy kościele pw. św. Jana Jerozolimskiego za Murami w Poznaniu oraz w pięciu większych miastach diecezji – Środzie Wlkp., Szamotułach, Lesznie, Gostyniu i Grodzisku Wlkp. Swoim działaniem obejmuje 2 tys. osób z różnymi wadami słuchu.

Według danych z raportów GUS „Stan zdrowia ludności w Polsce” 14 proc. osób niepełnosprawnych w wieku 15-70 lat ma wadę słuchu, co daje liczbę około 850 tys. osób. Przyjmuje się, że sto tysięcy osób w Polsce posługuje się językiem migowym.


Zobacz film TUTAJ.


Źródło: https://www.ekai.pl/abp-gadecki-poprowadzil-katecheze-dla-nieslyszacych/
Fot. BP KEP

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *