Abp Wojda: Kościół wspólnotą grzeszników i świętych

Kościół jest jedną wielką wspólnotą grzeszników i świętych. Idziemy razem, wzajemnie się wspierając i walcząc z grzechem, który jest skandalem i zgorszeniem. Wspólnie świadczymy sobie tę miłość i wspólnie podążamy ku zbawieniu – mówił w Niedzielę Palmową w homilii podczas ingresu do archikatedry oliwskiej w Gdańsku nowy metropolita gdański abp Tadeusz Wojda.

REKLAMA


Na początku homilii abp Tadeusz Wojda wyraził wdzięczność papieżowi Franciszkowi za mianowanie go metropolitą gdańskim oraz przyrzekł posłusznie i wiernie pełnić ten urząd pasterski.

Pozdrowił następnie całą wspólnotę wiernych, wszystkich mieszkańców regionu – „wierzących i niewierzących, członków innych wspólnot chrześcijańskich i niechrześcijańskich religii”. – Wszyscy razem tworzymy jedną społeczność, zróżnicowaną, ale jak sądzę, potrzebującą dobrych, budujących ludzkich relacji – dodał.

Następnie przypomniał, że przypadająca dziś Niedziela Palmowa wprowadza w Wielki Tydzień – najważniejszy tydzień w całym roku liturgicznym.

„W tych dniach wszystko jest naprawdę wielkie i ważne, zarówno jeśli chodzi o Syna Bożego, jak i człowieka – mówił hierarcha. – Wielkie, bo przypomina niepojęte wydarzenia męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Ważne, bo w ten sposób Jezus Chrystus wykupił nas z niewoli grzechu i pojednał z Ojcem, dając początek nowej wspólnocie, opartej na wzajemnym przebaczeniu i wzajemnej miłości”.

Abp Wojda przypomniał, że w Niedzielę Palmową wspominamy, że Jezus wjechał do Jerozolimy, aby tam umrzeć i zmartwychwstać. – Wspominając to zbawcze wydarzenie, z głęboką wiarą i pobożnością pójdźmy za Panem, abyśmy – uczestnicząc w tej tajemnicy Jego krzyża – dostąpili udziału w zmartwychwstaniu i życiu. Męka i zmartwychwstanie jest dopełnieniem całej misji Jezusa. Misja – pisał kiedyś papież Benedykt – dla której Jezus przybył do nas, osiąga swoje spełnienie w tajemnicy paschalnej – mówił metropolita gdański.

– Jezus podejmuje krzyż, aby przyciągnąć wszystkich do siebie. W tajemnicy Jego śmierci dokonuje się więc nowe i wieczne przymierze między Bogiem i człowiekiem, między Bogiem i każdym z nas – tłumaczył abp Wojda. – Przez ofiarę Jezusa na krzyżu Bóg nas ponownie wybrał i uczynił swoimi przyjaciółmi.

„Kiedy stajemy pod krzyżem Jezusa, wydarzenia Wielkiego Tygodnia przestają być historią sprzed 2 tysięcy lat. Stają się wydarzeniami, które dokonują się nieustannie tu i teraz, w każdym człowieku, który grzeszy, ale który się podnosi i szuka Boga” – mówił dalej metropolita gdański. W krzyżu jest nadzieja, pozwala on odnaleźć swoje miejsce przy Chrystusie, w Nim odnowić całe swoje życie.

„Dzisiejsze spotkanie z Jezusem ma jeszcze jedno ważne przesłanie. (…) Kościół jest jedną wielką wspólnotą grzeszników i świętych. Idziemy razem, wzajemnie się wspierając i walcząc z grzechem, który jest skandalem i zgorszeniem. Wspólnie świadczymy sobie tę miłość i wspólnie podążamy ku zbawieniu” – podkreślił abp Wojda.

– Tej właśnie miłości Chrystus czyni nas ambasadorami w dzisiejszym świecie. Ufa, że jej nie zmarnujemy, ale zaniesiemy ją innym, zwłaszcza tym, którzy jej jeszcze nie znają, bo w ten sposób jest głoszona ewangelia życia w Jezusie Chrystusie – dodał metropolita gdański.

„Liczę, że razem jako uczniowie Jezusa poniesiemy tę miłość paschalną do naszych rodzin, do naszych środowisk, do naszych bliskich i dalekich, do chorych i cierpiących, a także do tych, którzy jej nie znają lub ją odrzucają” – powiedział abp Wojda.

Na zakończenie podziękował swojemu poprzednikowi na urzędzie metropolity gdańskiego – abp. Sławojowi Leszkowi Głódziowi za 12 lat przewodzenia Kościołowi gdańskiemu.

 „Nie szczędził wysiłków i starań, aby głosić Słowo Boże, podejmować trudne wyzwania, jakie pojawiały się na jego drodze czy wreszcie troszczyć się o piękne dziedzictwo kulturowo-zabytkowe tutejszej archidiecezji” – zaznaczył abp Wojda, dziękując także bp. Jackowi Jezierskiemu za sprawowanie funkcji administratora apostolskiego sede vacante.


Źródło: https://www.ekai.pl/abp-wojda-kosciol-wspolnota-grzesznikow-i-swietych/
Fot. Piotr Hukalo/East News

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *