COMECE: solidarność kluczem do przyszłości

W trybie zdalnym odbyło się dwudniowe spotkanie biskupów delegatów Komisji Episkopatów Unii Europejskiej COMECE. Uczestniczył w nim wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas. Rozmawiano m.in. o odrodzeniu po pandemii, dystrybucji i kontroli szczepionek, polityce migracyjnej i wolności kultu w czasach koronawirusa. Biskupi podkreślili, że kluczowym słowem dla przyszłości Europy i świata pozostaje solidarność.

REKLAMA


Przewodniczący COMECE wskazał na zagrożenia, którym pilnie trzeba stawić czoło. Kard. Jean-Claude Hollerich wymienił m.in. pokusę zamykania się w samych sobie i wiarę w to, że sami jesteśmy w stanie się uratować. Przypomniał, że antidotum na taką postawę jest solidarność i powinna być ona widoczna m.in. w dystrybucji szczepionek. Dużą uwagę poświęcono kwestii wolności religijnej, często nadużywanej w czasie pandemii przez władze, które nieraz bez konsultacji z Kościołem wprowadzały zakaz sprawowania publicznego kultu. Biskupi zauważyli, że życie religijne jest w Europie spychane na margines i w pewnej mierze traktowane pogardliwie w stosunku do innych praw. Stąd przypomnienie COMECE, że religia nie jest czymś z przeszłości, ale żywą obecnością dzisiaj, która przyczynia się do wspólnego dobra naszych społeczeństw. W tym kontekście przywołano m.in. kontrowersyjny projekt prawa w Danii, które ma obligować do tłumaczenia kazań i innych religijnych nauk na lokalny język. Biskupi przypomnieli, że choć w swym założeniu miało to pomóc w walce z radykalnym islamem, to w istocie będzie jawnym naruszeniem wolności religijnej.  

W czasie spotkania rozmawiano również o kwestii migracji, której pandemia nie zatrzymała. Wskazano na konieczność udzielenia potrzebnego wsparcia krajom, które jako pierwsze stawiają czoło temu wyzwaniu – Grecji, Hiszpanii i Włochom. Także ta kwestia musi zostać rozwiązana w kluczu europejskiej solidarności. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej poinformował biskupów m.in. o zasadach dystrybucji szczepionek. Rozmawiano także o ich bezpieczeństwie. Sekretarz generalny COMECE zauważa, że Margaritis Schinas nie uciekał od trudnych kwestii. Wskazał, że na konieczność pogłębienia dialogu między instytucjami unijnymi a COMECE podkreślając, że Kościoły mogą dać znaczący – moralny i etyczny – wkład nie tylko w walkę z pandemią, ale i rozwój społeczeństwa europejskiego. „Na tym spotkaniu często pojawiało się słowo «solidarność» w odniesieniu do różnych aspektów naszego życia i ono zdaje się być najważniejszym kluczem do naszej wspólnej przyszłości” – podkreśla ks. Manuel Barrios Prieto, sekretarz generalny COMECE.

Beata Zajączkowska – Watykan  


Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2021-03/comece-solidarnosc-kluczem-do-przyszlosci.html

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *