Papież modli się na różańcu za zraniony świat

Wiele osób bezpośrednio dotkniętych przez Covid-19, zmarli i ich rodziny, ci, którzy żyją w niepewności, lekarze i pielęgniarki, naukowcy i wolontariusze, ale także bezrobotni, kobiety, które ucierpiały z powodu przymusowego zamknięcia, i ci, którzy stracili nadzieję: w intencji ich wszystkich modlił się wczoraj w Bazylice Watykańskiej Papież Franciszek. Wieczorny różaniec stanowił pierwsze ogniwo łańcucha modlitewnego, który do końca maja będzie łączył świat we wspólnym wołaniu do Boga o ustanie pandemii.

REKLAMA


Modlitwa różańcowa, która dała początek inicjatywie podjętej przez Franciszka odbyła się wczoraj wieczorem w Kaplicy Gregoriańskiej Bazyliki Watykańskiej, gdzie są przechowywane relikwie św. Grzegorza z Nazjanzu, Doktora i Ojca Kościoła. Szczególną intencją zostali objęci ci, których pandemia bezpośrednio dotknęła. Przed ikoną Matki Bożej Wspomożycielki, czczonej już od VII wieku Ojciec Święty odczytał modlitwę początkową.

Papież – złóżmy w sercu Matki ból wszystkich cierpiących

„Każdego dnia tego miesiąca maja będziemy powierzać Tobie, Matko Miłosierdzia, wielu ludzi, którzy zostali dotknięci wirusem i nadal cierpią z powodu jego skutków; od naszych zmarłych braci i sióstr, do rodzin, które żyją bólem i niepewnością jutra; od chorych do lekarzy, naukowców i pielęgniarek, zaangażowanych na pierwszej linii tej walki; od wolontariuszy do wszystkich profesjonalistów, którzy oddali swoją cenną służbę na rzecz innych; od osób pogrążonych w żałobie i bólu do tych, którzy zwykłym uśmiechem i dobrym słowem przynieśli pocieszenie potrzebującym; od tych – zwłaszcza kobiet – które doznały przemocy w murach domu z powodu przymusowego zamknięcia, do tych, którzy z entuzjazmem chcą powrócić do rytmu codziennego życia.“

Po odmówieniu pięciu tajemnic chwalebnych Różańca oraz odśpiewaniu Salve Regina i Litanii do Najświętszej Maryi Panny, Papież ponownie skierował błaganie do Matki Bożej wyrażając pragnienie, aby znaleźć schronienie pod jej opieką. Zwrócił się z prośbą o pocieszenie dla tych, którzy są zagubieni i płaczą za swoimi zmarłymi bliskimi, pochowanymi niekiedy w sposób raniący duszę. Ojciec Święty wzywał Jej wsparcia dla tych, którzy są przygnębieni z powodu chorych, z którymi nie mogą być blisko, aby uniknąć zarażenia. Prosił także o wzbudzenie zaufania u tych, którzy obawiają się niepewnej przyszłości i jej konsekwencji dla gospodarki oraz pracy.

Papież wzywał wstawiennictwa Matki Najświętszej, aby chroniła i dodawała sił wszystkim tym, którzy na różne sposoby, w tym szczególnym czasie, są na pierwszej linii frontu i narażają swoje życie, aby ratować innych, wspominał też tych, którzy pomagają chorym, kapłanów i osoby konsekrowane, którzy z duszpasterską troską i ewangelicznym zaangażowaniem starają się pomagać i wspierać wszystkich. Ojciec Święty wzywał również Maryi, aby oświecała umysły naukowców, aby mogli znaleźć właściwe rozwiązania służące przezwyciężeniu choroby, którą powoduje wirus. Prosił o wspomożenie przywódców narodów, aby działali z mądrością, troskliwością i wielkodusznością, pomagając tym, którzy nie mają środków do życia, planując rozwiązania społeczne i gospodarcze w sposób dalekowzroczny i w duchu solidarności. „Najświętsza Maryjo Panno, porusz sumienia, aby ogromne sumy przeznaczane na zwiększanie i udoskonalanie zbrojeń mogły być zamiast tego przeznaczone na promowanie odpowiednich badań, aby zapobiec podobnym katastrofom w przyszłości. Umiłowana Matko, spraw, aby w świecie wzrastało poczucie przynależności do jednej wielkiej rodziny ze świadomością więzi, która łączy nas wszystkich, abyśmy w duchu braterstwa i solidarności przychodzili z pomocą w wielu sytuacjach ubóstwa i nędzy” – modlił się Franciszek.

Na zakończenie Papież na znak zjednoczenia w modlitwie błogosławił różańce, przeznaczone dla trzydziestu sanktuariów, które będą prowadziły modlitwę w swoich krajach i do których odmawiania wierni będą mogli przyłączyć się za pośrednictwem mediów. Jutro modlitwa różańcowa, transmitowana na cały świat, zostanie odmówiona w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. „Maraton modlitewny” Papież Franciszek zakończy 31 maja w Ogrodach Watykańskich”.

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan


Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2021-05/modlitwa-rozancowa-o-ustanie-pandemii.html

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *