Podczas zebrania 3 maja br. na Jasnej Górze Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski podjęła temat języka używanego w debacie publicznej i życiu społecznym. Biskupi zwrócili uwagę, że papież Franciszek w swoim nauczaniu wielokrotnie wskazuje na wagę tzw. języka inkluzywnego, czyli łączącego, promującego równość oraz szacunek dla różnorodności, szczególnie w obliczu narastających podziałów, agresji werbalnej, języka nienawiści i działań wykluczających.

W sobotę 8 maja 2021 roku w Sanktuarium Narodowym na Jasnej Górze odbędzie się modlitwa za Kierowców w ramach 20. Jubileuszowej Pielgrzymki Kierowców na Jasną Górę pod hasłem „Pod Twoją obronę, Maryjo, uciekają się kierowcy”.

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce zachęcają do włączenia się w pomoc dzieciom z krajów misyjnych w ramach akcji „Dzieci Komunijne Dzieciom Misji”. Maj to czas I Komunii Świętych – jest to dobra okazja do uwrażliwienia dzieci na potrzeby rówieśników na całym świecie.

„Jesteśmy wezwani do zaangażowania się, żeby nie było już więcej murów, które nas oddzielają, aby nie było więcej innych, ale tylko jedno my, tak wielkie, jak cała ludzkość” – te słowa znajdujemy w ogłoszonym orędziu Papieża na 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jego temat brzmi: „Ku stale rosnącemu «my»”.

Dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulice peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęku, bez prozelityzmu, ale w gotowości do poszerzenia swojego przybytku, aby móc przyjąć wszystkich – napisał papież Franciszek w Orędziu na 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy pod hasłem „Ku stale rosnącemu «my»”, który będziemy obchodzić w niedzielę 26 września.

Błogosławieństwo uszu, „Manifest prostoty” oraz modlitwa za Kościół – to najważniejsze części programu tegorocznego, XXV Spotkania Młodych Lednica 2000, zaplanowanego na 5 czerwca. Z powodu pandemii jubileuszowe spotkanie, podobnie jak w ubiegłym roku, odbędzie się w formie online. Wydarzenie będzie można śledzić za pośrednictwem kanału YouTube Lednicy.

Na zakończenie środowej audiencji Papież zauważył, że tradycja ludowa poświęca obecny miesiąc maj nabożeństwu do Najświętszej Maryi Panny. Franciszek zaprosił do odmawiania różańca, poprzez który Maryja jest szczególnie czczona. Wezwał również do duchowej jedności w dniu 8 maja z sanktuarium w Pompejach, gdzie odbędzie się modlitwa błagalna za pośrednictwem Królowej Różańca Świętego.

„Modlitwa kontemplacyjna jest jak «sól» życia, nadaje ona smak naszej codzienności” - to zdanie wypowiedział Papież podczas środowej audiencji ogólnej. W swojej katechezie Franciszek podjął temat modlitwy kontemplacji. Można kontemplować podziwiając stworzony świat, słuchając muzyki i śpiewu ptaków, czytając książkę, oglądając dzieła sztuki lub patrząc w ludzkie oblicze. Kontemplacja nie jest na pierwszym miejscu sposobem działania, ale sposobem istnienia.

Wydział Duszpasterski Kurii Pelplińskiej zaprasza wszystkich diecezjan do udziału w kolejnym Diecezjalnym Forum Duszpasterskim „U źródła łaski”, które będzie zwieńczone spotkaniem diecezjalnym 22 maja br. w bazylice katedralnej w Pelplinie.

Drodzy Turyści! Z  dniem 04.05.2021 roku  uprzejmie informujemy , iż wznawiamy możliwość zwiedzania Dawnego Opactwa Cysterskiego w Pelplinie. 

Diecezja Rzymu i Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia przedstawiają oficjalną modlitwę na 10. Światowe Spotkanie Rodzin, które odbędzie się w Rzymie w dniach 22-26 czerwca 2022 r. Gotowy jest również oficjalny hashtag: # WMOF2022.

W intencji modlitewnej na maj Papież szczególnie poleca świat finansów, który bardzo często żyje swoim życiem i ma niewiele wspólnego z codziennym doświadczeniem ludzi. Franciszek często podkreśla, że potrzebna jest dzisiaj nowa „narracja ekonomiczna”, która podejmie drogę zrównoważonego rozwoju i przywróci w społeczeństwie miejsce ubogim oraz wykluczonym, a także zatroszczy się o zdegradowane środowisko.

Trwa maraton różańcowy o ustanie pandemii. Dziś ośrodkiem ogłoszonej przez Papieża Franciszka ogólnoświatowej mobilizacji modlitewnej jest Nazaret, a konkretnie Bazylika Zwiastowania wybudowana w miejscu, gdzie Archanioł Gabriel objawił się Maryi Pannie.

Od 4 maja rząd poluzowuje niektóre antyepidemiczne obostrzenia sanitarne. Dotyczy to m.in. kościołów, gdzie zwiększona została liczba osób uczestniczących w liturgii z 1 osoby na 20 m kw. do 1 osoby na 15 m kw. Inne poluzowania dotyczą głównie nauki w szkole, branży handlowej i imprez okolicznościowych.

3 maja Msza św. była w bazylice katedralnej w Pelplinie była centralnym punktem obchodu Uroczystości NMP Królowej Polaki i 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Liturgii przewodniczył ks. kanonik  prof. dr hab. Janusz Szulist.

„Zdrowaś Maryjo” po łacinie, angielsku, niemiecku, francusku i po chorwacku – w uroczystość NMP Królowej Polski Jasna Góra znalazła się na szlaku różańcowego maratonu modlitwy w łączności z papieżem i sanktuariami świata. Błagania o ustanie pandemii, za chorych i zakażonych, zanoszone były w Kaplicy Matki Bożej. Tajemnice radosne odmówione zostały przez młodych w pięciu językach.

Trzeba, by każdy z nas gorliwie naśladował ten niedościgniony przykład służby, jaki nam pozostawiła Maryja, nasza Matka i Królowa – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w homilii Mszy świętej, której przewodniczył w Uroczystość NMP Królowej Polski na Jasnej Górze.

Aktualne kwestie duszpasterskie Kościoła w Polsce w dobie pandemii, beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, temat języka używanego w debacie publicznej i życiu społecznym oraz kwestia wystąpień duchowych w mediach – to główne tematy, które podjęła Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski obradująca 3 maja br. na Jasnej Górze.

W kalendarzu liturgicznym Kościół katolicki wspomina 4 maja św. Floriana męczennika. Tegoż dnia jest również obchodzony Międzynarodowy Dzień Strażaka (ang. International Firefighters' Day – IFFD).

30 kwietnia br. został opublikowany List Apostolski Papieża Franciszka w formie „Motu Proprio” zmieniający kompetencje organów sądowych Watykanu. Odtąd kardynałowie i biskupi oskarżeni o przestępstwa karne przez watykańskich sędziów, jeśli zostaną postawieni przed sądem, będą sądzeni przez Trybunał Państwa Watykańskiego, tak jak wszyscy inni, a nie przez Sąd Kasacyjny pod przewodnictwem kardynała, jak to było do tej pory. Nie zmienia się natomiast konieczność uzyskania uprzedniej zgody Papieża na postawienie kardynałów i biskupów przed sądem.

Szczególna modlitwa w łączności z papieżem Franciszkiem i sanktuariami świata o ustanie pandemii odbędzie się na Jasnej Górze już dzisiaj. Tajemnice radosne różańca świętego odmawiane będą w pięciu językach. Początek światowego błagania o ustanie pandemii o godz.18.00. Transmisja modlitwy na jasnogórskim kanale YouTube, jasnagora.pl i w mediach watykańskich.

W Watykanie odbył się dzisiaj konsystorz publiczny, na którym Franciszek zapowiedział kanonizację siedmiorga błogosławionych. W przeciwieństwie do poprzednich konsystorzy, Papież nie podał jeszcze daty kanonizacji. Zostanie ona ustalona w zależności od pandemii. Przyszli święci to Łazarz Devasahayam Pillai, Karol de Foucauld, Cezary de Bus, Ludwik Maria Palazzolo, Justyn Maria Russolillo, Maria Franciszka od Jezusa (Anna Maria Rubatto) i Maria Dominika Mantovani.

3 maja mija 55 lat od złożenia przez Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego Milenijnego Aktu Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za Wolność Kościoła w Polsce i na świecie. To zawierzenie z 1966r. było historycznym wydarzeniem. Stolica Apostolska przyrównała go potem do największego w dziejach naszego Narodu – do chrztu Mieszkowego, który dał początek chrześcijaństwu Polski.

Msza św. odpustowa w uroczystość Królowej Polski, 3 maja odprawiona zostanie na Jasnej Górze na szczycie o godz.11.00. Będzie ją celebrował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który wygłosi też kazanie. Tego dnia Sanktuarium trwać będzie także w szczególnej łączności z papieżem Franciszkiem i wiernymi zgromadzonymi w różnych miejscach świata i błagać o ustanie pandemii.

Zorganizowane formy duszpasterstwa polonijnego istnieją w 25 krajach. Biuro ds. Duszpasterstwa Emigracji szacuje, że na całym świecie około 2 tys. kapłanów pracuje w duszpasterstwie polskojęzycznym, zaś regularnie Msze św. po polsku są celebrowane w około 1,5 tys. ośrodków. Z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą publikujemy dossier na temat duszpasterstwa polonijnego.

W Dniu Flagi, 2 maja, i przed Świętem Narodowym 3 maja żołnierze Wojska Polskiego przypominają o najważniejszych zasadach prezentowania barw narodowych. W tym czasie w oknach, na balkonach, na budynkach, Polacy wywieszają biało-czerwone flagi, by poczuć jedność, radość i dumę. Warto wiedzieć, że „w świecie flag jest hierarchia, jak w wojsku” i obowiązuje protokół flagowy. Żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP z całej Polski nagrali filmiki z przesłaniem „SZANUJ FLAGĘ JAK WOJSKO POLSKIE”.

Chcemy sobie uświadamiać, że jesteśmy wspólnotą, że jesteśmy jedną rodziną, że pamiętamy o sobie i że czuwamy, aby nie pomniejszyć tego dziedzictwa, które jest naszym udziałem, tego bogactwa, które otrzymaliśmy od poprzednich pokoleń – powiedział bp Wiesław Lechowicz, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, obchodzonego 2 maja.

Po modlitwie Regina coeli Papież przypomniał, że dwa dni temu w Caracas, w Wenezueli, został beatyfikowany José Gregorio Hernández Cisneros. Był lekarzem o solidnej wiedzy i mocnej wierze. Potrafił rozpoznać w chorych oblicze Chrystusa i jak Dobry Samarytanin z ewangeliczną miłością spieszył im z pomocą. Franciszek zachęcał, aby jego przykład pomagał troszczyć się o tych, którzy cierpią na ciele i na duszy.

„Nie możemy być dobrymi chrześcijanami, jeżeli nie trwamy w Jezusie. Z Nim zaś możemy wszystko (por. Flp 4,13)” – powiedział Papież przed modlitwą Regina Coeli. W rozważaniu Franciszek nawiązał do niedzielnej Ewangelii, w której Pan Jezus przedstawia się jako krzew winny, z którego latorośle czerpią życie. Ten obraz pokazuje, że jesteśmy wszczepieni w Chrystusa i to On pozostaje źródłem naszego istnienia.

Wspólnota greckokatolicka w Kartuzach pod przewodnictwem ks. Olega Hrytsiwa uczestniczyła w uroczystej niedzielnej liturgii paschalnej. Życzenia na Великдень - Wielkanoc złożył zebranym ks. Ryszard Różycki, proboszcz parafii św. Kazimierza w Kartuzach, na której terenie znajduje się kaplica sióstr miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, w której co niedzielę odprawiane są Msze św. w języku ukraińskim w obrządku greckokatolickim. Ks. Oleg odczytał list patriarchy Światosława. I w sobotę, w niedzielę święcono pokarmy z wielkanocną paską – słodkim pieczywem.

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, w tym grekokatolicy, rozpoczęli dziś obchody Wielkiej Nocy. W tym roku u chrześcijan obrządków wschodnich Wielkanoc wypada miesiąc po obchodach w Kościele rzymskokatolickim. W tym roku Kościoły wschodnie świętują Wielkanoc 2 maja, a więc miesiąc po Kościele rzymskokatolickim. Przez cały tydzień trwać będzie oktawa uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, tzw. Jasny Tydzień. W tym czasie drzwi do ikonostasu pozostają cały czas otwarte.

Wiele osób bezpośrednio dotkniętych przez Covid-19, zmarli i ich rodziny, ci, którzy żyją w niepewności, lekarze i pielęgniarki, naukowcy i wolontariusze, ale także bezrobotni, kobiety, które ucierpiały z powodu przymusowego zamknięcia, i ci, którzy stracili nadzieję: w intencji ich wszystkich modlił się wczoraj w Bazylice Watykańskiej Papież Franciszek. Wieczorny różaniec stanowił pierwsze ogniwo łańcucha modlitewnego, który do końca maja będzie łączył świat we wspólnym wołaniu do Boga o ustanie pandemii.

Do duchowej łączności z Jasną Górą w uroczystość Królowej Polski, 3 maja, zachęca jasnogórski przeor. O. Samuel Pacholski przypomina, że święto jest przede wszystkim okazją do dziękczynienia za obecność Maryi w dziejach naszego Narodu. – Ta uroczystość to dzień, w którym dziękujemy Maryi za Jej interwencję w dzieje naszego Narodu. Gdy byliśmy w rozmaitych zagrożeniach Matka Boża nieraz dawała wyraz temu, że jest opiekunką i patronką Polski – powiedział przeor klasztoru.

Niezwykła jest historia krzyża, jedynego przydrożnego krzyża w Borczu. Przytoczył ją podczas uroczystego poświęcenia odnowionego krzyża ks. kanonik Tomasz Juchniewicz, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Kiełpinie. Wysiłkiem mieszkańców krzyż został odnowiony a jego otoczenie uporządkowane.

Klub seniora „Nestor” działa w Sierakowicach od kilku lat. Sytuacja pandemiczna wymusiła zmiany w formach działalności i spowodowała przeniesienie działań do przestrzeni wirtualnej. Ale w ostatnich tygodniach, pod okiem pani Iwony Klinger, seniorki przygotowały tradycyjne ozdoby dla odnowionej w ubiegłym roku kapliczki w Tuchlinie.

W Wielką Sobotę w kościołach obrządków wschodnich oddaje się cześć Płaszczenicy ilustrującej złożenie ciała Jezusa do grobu.  Tego dnia też święci się pokarmy na świąteczny stół. W Niedzielę Paschalną Msza św. w języku ukraińskim odprawiona będzie w Lęborku, w kościele św. Marii Kolbego o godz. 6 natomiast w Kartuzach o godz. 9 w kaplicy sióstr miłosierdzia św. Wincentego a Paulo.

1 maja 2011 r. do Rzymu przyjechały niezliczone rzesze pielgrzymów z całego świata, w różnym wieku i z różnych środowisk. Jednak najliczniejszą grupą była młodzież, z którą tak świetny kontakt nawiązywał Jan Paweł II. To oni najgłośniej krzyczeli podczas jego pogrzebu: „Santo subito!” – święty natychmiast. Kościół spełnił ich pragnienie. Dziś mija 10. rocznica beatyfikacji Jana Pawła II.

„Custos Redemptoris” (dosł. „opiekun/stróż Odkupiciela”), „Servus Christi” (dosł. „sługa Mesjasza/Chrystusa”), „Minister salutis” (dosł. „sługa/szafarz zbawienia”), „Fulcimen in difficultatibus” (dosł. „podpora/wsparcie w trudnościach”), „Patronus exsulum” (dosł. „patron wygnańców/wykluczonych”), „Patronus afflictorum” (dosł. „patron strapionych/zasmuconych/cierpiących”), „Patronus pauperum” (dosł. „patron ubogich/biednych”) – to siedem nowych wezwań w Litanii do św. Józefa ogłoszonych przez Stolicę Apostolską 1 maja 2021 roku.

Św. Józef, patron pracy, ukazuje nam, że każda uczciwa praca, wykonywana z sumiennością i zaangażowaniem, nadaje jej wartość i godność – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ z okazji wspomnienia św. Józefa Rzemieślnika, przypadającego 1 maja.

Papież Pius XII wprowadził 1 maja 1955 r. święto Józefa Robotnika z intencją, aby wszyscy szanowali godność pracy oraz aby ona inspirowała życie społeczne i prawa, oparte na równym podziale praw i obowiązków. Święto to stanowi istotny moment tegorocznych obchodów ustawionego przez papieża Franciszka Roku Świętego Józefa.

Zgodnie z kalendarzem juliańskim w najbliższy weekend grekokatolicy oraz wyznawcy obrządków wschodnich świętować będą Wielkanoc. Na wielkosobotnie święcenie pokarmów oraz oddanie czci Płaszczenicy zaprasza ks. Oleg Hrytsiv.

W sobotę 8 maja o godzi. 17.00 odbędzie się już po raz czwarty Międzynarodowy Różaniec Młodych. Z inicjatywy ordynariusza diecezji Teramo-Atri J.E. Lorenzo Leuzzi we wspólnej modlitwie połączą się młodzi z Polski, Włoch, Kanady, Brazylii, Haiti i Słowenii. Miejscem modlitwy w Polsce będzie budowane Sanktuarium św. Gabriela i Młodych Świętych na warszawskiej Białołęce (ul. Ostródzka 172).

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii – nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Msza św. odpustowa w uroczystość Królowej Polski, 3 maja odprawiona zostanie na Jasnej Górze na szczycie o godz.11.00. Będzie ją celebrował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który wygłosi też kazanie. Tego dnia Sanktuarium trwać będzie także w szczególnej łączności z papieżem Franciszkiem i wiernymi zgromadzonymi w różnych miejscach świata i błagać o ustanie pandemii.

Rodzina to rzeczywistość, która w sposób naoczny ukazuje nam miłość Boga – powiedział Papież w drugim już filmie przygotowanym przez watykańską Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Filmy te mają pomóc w lepszym przeżywaniu trwającego obecnie Roku Rodziny.  

Serdecznie zapraszamy wszystkich maturzystów na 3 maja (poniedziałek) w Uroczystość NMP Królowej Polski na specjalną Mszę św. o godz. 19.00. Msza odprawiona zostanie w kościele NMP Matki Kościoła przy ul. Rokickiej 1 w Tczewie. Będziemy wspólnie modlić się o dary Ducha Świętego na czas egzaminów, oraz o dobry wybór dalszej życiowej drogi. Przed Mszą św. będzie okazja do spowiedzi.

Siostry Zawierzanki, Małe Siostry Baranka, Jadwiżanki Wawelskie, Betlejemitki czy Siostry Uczennice Krzyża – to tylko niektóre z wielu żeńskich zgromadzeń zakonnych, które od niedawna działają w Polsce. Część z nich powstało w kraju, część przybyło z zagranicy.

José Gregorio Hernández, wenezuelski lekarz, który jutro w Caracas zostanie zaliczony w poczet błogosławionych, będzie patronem studiów dla pokoju na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. Decyzję tę ogłosił dzisiaj Ojciec Święty, który wstawiennictwu nowego błogosławionego zawierzył działalność tego powstałego w 2018 r. z woli Papieża kierunku studiów.

Niebawem miesiąc tradycyjnej modlitwy maryjnej. Z tej okazji prezentujemy film przybliżający historię majowych nabożeństw ilustrowaną zdjęciami przydrożnych kaplic i krzyży na Kociewiu.

„Często powtarzamy, że Dawcą powołań jest Pan Bóg. Jeszcze bardziej jest On Dawcą powołań misyjnych. Jednak my też mamy tu konkretne możliwości działania” – mówi w rozmowie z KAI ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych.

3 maja katolicy na całym świecie łączyć się będą z sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze, modląc się o ustanie pandemii – poinformowała Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Papież w pozdrowieniach po katechezie zachęcił, aby w czasie paschalnym odnowić z hojnością zaangażowanie w służbie Bogu i braciom. Wezwał do bycia odważnymi świadkami zmartwychwstałego Pana, który ukazuje uczniom chwalebne rany swojej męki.

„Metoda modlitwy jest drogą, a nie celem: każda metoda modlitwy, jeśli chce być chrześcijańska, jest częścią pójścia za Chrystusem, stanowiącego istotę naszej wiary” - te słowa Papież skierował podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Franciszek podjął w katechezie temat medytacji, która jest sztuką syntezy polegającą na prześwietleniu Słowem Bożego pragnień i decyzji codziennego życia.

Ostatnie dni to znaczny spadek liczby zakażeń koronawirusem w Polsce. Wszystko za sprawą naszego odpowiedzialnego zachowania i coraz większej liczby zaszczepionych osób. Jeżeli trend spadkowy będzie utrzymywał się również w nadchodzących dniach, możliwe będzie luzowanie kolejnych obostrzeń. Otwarte galerie handlowe, siłownie, restauracje i powrót uczniów do szkół – sprawdź, jak wygląda wstępny harmonogram na maj.

29 kwietnia, przypada Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, którego główne obchody, zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski, odbywają się tego dnia co roku w kaliskim sanktuarium św. Józefa. Mszy św. przewodniczyć będzie bp Grzegorz Suchodolski. W czasie drugiej wojny światowej z rąk okupantów – niemieckiego i sowieckiego, zginęło blisko trzy tysiące polskich duchownych, co stanowiło 20 proc. przedwojennego duchowieństwa.

Lekcje religii prowadzą w Polsce różne Kościoły i związki wyznaniowe. Postulat obowiązkowego uczestnictwa w religii lub etyce prowadzi do tego, aby szkoła miała bardziej wychowawczy charakter. Kościół nigdy nie proponował, aby wszyscy chodzili na religię. Uczniom bezwyznaniowym proponowana jest etyka – mówi ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik, koordynator Biura Programowania Katechezy przy Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Dziś przypada 7. rocznica kanonizacji Jana Pawła II. Z tej okazji publikujemy wybór faktów, opinii i anegdot z życia papieża Wojtyły dotyczących świętości.

Przez wstawiennictwo Prymasa Tysiąclecia polecajmy Bogu naszą Ojczyznę i wszystkich naszych rodaków w kraju i za granicą – powiedział bp Wiesław Lechowicz, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, obchodzonego 2 maja.

O posłudze w czasie pandemii, wielu akcjach dających nadzieję, momentach nawróceń, chorobie, śmierci i potrzebie bycia obok drugiego człowieka mówił ks. Wojciech Gliniecki (kapelan Szpitali Tczewskich) w rozmowie z Jankiem Skerką.

Pragniesz odnaleźć drogocenną perłę? Zapraszamy, wobec tego na dni skupienia dla młodzieży męskiej, które odbędą się w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie! Przyjedź i znajdź to, co jest najważniejsze! Zapraszamy!