Papież Franciszek zachęcił Polaków do ewangelizowania nowych pokoleń. Papież mówił o tym pozdrawiając polskich pielgrzymów przybyłych na audiencję środową.

Podczas pierwszej po wakacyjnej przerwie audiencji ogólnej Papież kontynuował cykl katechez poświęcony misji ewangelizacyjnej św. Pawła. Ze względu na panujące upały Franciszek spotkał się z pielgrzymami w Auli Pawła VI. Podczas audiencji obowiązywały maseczki i dystans społeczny.

W środę, 4 sierpnia 2021 r., odbyła się wspólna modlitwa pielgrzymów diecezji toruńskiej i pelplińskiej. Mszy świętej o godz. 6:00 w toruńskiej katedrze przewodniczył biskup toruński Wiesław Śmigiel. 

Kościół bardzo potrzebuje odważnej wierności małżonków łasce sakramentu – przypomina chrześcijańskim rodzinom Papież w kolejnym filmie przygotowanym z okazji Roku Rodziny Amoris Laetitia. Tym razem Franciszek komentuje świadectwo włoskiego małżeństwa, które dzieli się swym doświadczeniem codziennego czerpania z łaski sakramentu.

Tożsamość Kościoła polega na ewangelizacji – przypomina Franciszek w intencji modlitewnej na sierpień, która poświęcona jest Kościołowi w drodze. Papież wyznaje, że jego marzeniem jest jeszcze większe zaangażowanie misyjne wierzących.

Po 40 latach posługi Jana Marii Vianneya w niewielkim Ars, zamieszkałym przez 230 osób, chciało z niej korzystać 80 tys. ludzi, którzy przyjeżdżali tam z całej Francji. Jak tego dokonał skromny Proboszcz z Ars?

3 sierpnia 2021 r. ks. Łukasz Delewski relacjonował dotychczasową trasę pątniczego trudu pielgrzymów z Kaszub do tronu Królowej Polski.

Po wakacyjnej przerwie w lipcu, w najbliższą środę 4 sierpnia o godz. 9:15 Franciszek będzie przewodniczył audiencji generalnej w auli Pawła VI – poinformował serwis vaticannews.

2 sierpnia ze Świecia nad Wisłą ruszyła piąta grupa w ramach 30. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę. Mszę św. dla obecnych również grup: Kociewskiej i Tczewskiej sprawował  biskup pelpliński Ryszard Kasyna.

Małżeństwa, całe rodziny, osoby zaangażowane w duszpasterstwo rodzin i wszystkich, którym sprawy rodziny i ochrony życia są bliskie, zapraszamy do wspólnej modlitwy i refleksji podczas XXXVII Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 25-26 września br.

Z tego miejsca zroszonego powstańczą krwią rozlega się apel: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” (Rz 12,21). Dzisiejsze spotkanie, chwila zadumy i wspólna modlitwa pozwalają wierzyć, że są ludzie dobrzy i że świat miłości, wzajemnego szacunku, dobra i pokoju jest ciągle możliwy. To zależy od każdego z nas! – powiedział administrator apostolski Ordynariatu Polowego abp Józef Guzdek podczas uroczystej Mszy Świętej na Placu Krasińskich z okazji 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. 

W niedzielę, 1 sierpnia 2021 r., radiowy zespół ewangelizacyjny "Na cały Głos" zaśpiewał kolejny koncert w ramach wakacyjnej trasy koncertowej z projektem "Chcę żyć". Setki osób uczestniczyło w pikniku parafialnym na placu przy kościele św. Katarzyny w Klonówce. Koncert NcG był zwieńczeniem wydarzenia.

O wierze, jako relacji miłości z Bogiem, która wykracza poza logikę korzyści i kalkulacji mówił Papież w rozważaniu na Anioł Pański. Franciszek przypomniał, że nie wystarczy szukać Boga, trzeba jeszcze zadać sobie pytanie, dlaczego Go szukamy.

31 lipca wystartowały grupy: Kociewska (Starogard Gd.) oraz Chojnicka w ramach 30. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę.

Serdecznie zapraszamy z  "Na cały Głos - zespół ewangelizacyjny" na niedzielny koncert 1 sierpnia o godz. 17:00 do Parafii św. Katarzyny w Klonówce. Od godz. 13:00 "Klonowskie Taborki" - piknik parafialny. Wiele atrakcji, konkursy, zabawy i dwa upieczone dziki.

W stolicy trwają obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W intencji poległych odprawione zostaną Msze św., odbędą się koncerty i uroczystości upamiętniające. Podobnie jak w zeszłym roku, z uwagi na zagrożenia epidemiczne, część uroczystości będzie odbywała się z ograniczoną liczbą uczestników, a wydarzenia będą transmitowane za pośrednictwem Internetu.

Połączone pielgrzymki kartusko-sierakowicko-lęborska i kościerska jako grupa kaszubska diecezji pelplińskiej wyruszyły na pielgrzymi szlak. Na czele tej około 100-osobowej wspólnoty stoi ks. Łukasz Delewski. W tym roku Piesza Pielgrzymka Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę świętuje jubileusz 30-lecia, jednakże grupa kościerska rozpoczęła pielgrzymowanie o rok wcześniej i zachowała własną numerację. 

Niech z pamięci o bohaterach zrodzi się podziw, z podziwu zaś pragnienie naśladowania, a to zaowocuje dobrym i szlachetnym życiem każdego z nas – napisał abp Józef Guzdek, Administrator Apostolski Ordynariatu Polowego, w Apelu z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Św. Ignacy z Loyoli to jeden z wielkich świętych Kościoła katolickiego, założyciel Towarzystwa Jezusowego. „Wszystko na większą chwałę Boga” – było maksymą, która mu przyświecała w życiu. Św. Ignacy i założony przez jego zakon był realizatorem wielkiej reformy w Kościele tego czasu, po burzy związanej z reformacją.

W piątek, 30 lipca wystartowała Grupa Tczewska Pieszej Pielgrzymki Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę. 106 pątnikom pobłogosławił na drogę biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj.

Czterech odważnych i wysportowanych mężczyzn (3 kapłanów i 1 świecki) pokonali 2300 km na rowerach z Pelplina do Wiecznego Miasta. Wspomnieniami podzielił się w Radiu Głos ks. kanonik dr Tomasz Huzarek.

Od 26 lipca wędrują na Jasną Górę pielgrzymi z 36. Gdyńskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę z ks. kierownikiem Krzysztofem Czają. W czwartek wyszli z Pogódek i dotarli do Lubichowa. Do 1 sierpnia będą pielgrzymować po diecezji pelplińskiej.

Msza św., Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, konferencja o spowiedzi a po południu - koronka do Miłosierdzia Bożego - tak wyglądał program pierwszego dnia Pieszej Pielgrzymki Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę - grupy z Kartuz. Pod wieczór dotarła ona wraz z pielgrzymami z Sierakowic i Lęborka - do Kościerzyny.

Na progu sierpnia, miesiąca abstynencji, trzeba na nowo zastanowić się nad przyczynami problemów uzależnień, zwłaszcza od alkoholu, które tak boleśnie ranią nasze społeczeństwo – czytamy w Apelu Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych na sierpień – miesiąc abstynencji 2021, podpisanym przez jego przewodniczącego bp Tadeusza Bronakowskiego.

Watykańska Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia zaprezentowała oficjalny obraz przyszłego Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się od 22 do 26 czerwca 2022 r. zarówno w Rzymie, jak i na szczeblu lokalnym. Obraz przedstawia wesele w Kanie Galilejskiej, jest jednak utrzymany w stylu neobizantyjskim i łączy w sobie paradoksalne zestawienia.

Raport Państwowej Komisji ds. Pedofilii nie daje podstaw do wniosku, że 30% pedofilów to duchowni – podkreśla w rozmowie z KAI szef Komisji Błażej Kmieciak, prostując tezę prezentowaną wczoraj przez wiele mediów. Wedle badań przytoczonych w ogłoszonym wczoraj Raporcie, duchowni są sprawcami około 1 procenta przestępstw pedofilskich.

Uczestnicy 40. Kaszubskiej Pieszej Pielgrzymki z Helu na Jasną Górę mają szczęście do nadzwyczajnych sytuacji. We wtorek dostali pierwsze krople deszczu - już na wejściu do Sianowa. W środę - uczestniczyli we Mszy świętej neoprezbitera, dawnego pielgrzyma ks. Dawida Kasa. (…)

28 lipca br., po Mszy świętej o godzinie 8:00 z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Lęborku, grupa 12 pątników wyruszyła na szlak pielgrzymkowy. Tym samym grupa lęborska zapoczątkowała 30. Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę.

Diecezja pelplińska, zwana dawniej – jak wynika z treści bulli Totus tuus Poloniae populus z 25 marca 1992 r. – diecezją chełmińską (Dioecesis Pelplinensis – vetere nomine Culmensis appelata – diecezja pelplińska – dawniej [dotychczas] zwana chełmińską) swymi początkami sięga roku 1243, gdy legat papieski Wilhelm z Modeny, z polecenia papieża Innocentego IV, utworzył 28 lipca wraz z trzema innymi tzw. diecezjami pruskimi (pomezańska, sambijska i warmińska) diecezję chełmińską, wyznaczając jej granice pomiędzy rzekami Wisłą, Osą i Drwęcą, a więc obejmującą Ziemię Chełmińską (stąd nazwa diecezji) oraz Lubawską.

Ponad 100 km ma za sobą 40. Kaszubska Piesza Pielgrzymka z Helu na Jasną Górę i do Santiago de Compostella. 27 lipca poganiana ostrzeżeniami o burzach - o ponad godzinę wcześniej pojawiła się w sanktuarium Matki Boskiej Sianowskiej Królowej Kaszub. Najmłodszą uczestniczką, która przez trzy dni wędrowała do Maryi jest 9 -letnia Zosia.

Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie rozpoczęło drugi nabór na rok akademicki 2021/2022.

O konieczności wyrwania z korzeniami wszelkich niesprawiedliwości, które są przyczyną głodu na świecie Ojciec Święty pisze do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa. W swym przesłaniu Franciszek nazywa głód wyzwaniem, skandalem, niesprawiedliwością oraz zbrodnią przeciwko prawom człowieka.

W okresie wakacji i urlopów szukamy wewnętrznego spokoju, odpoczynku od zgiełku codziennych spraw, uwolnienia od nagromadzonego stresu, odzyskania harmonii ciała, psychiki i ducha. Tym, co sprzyja odzyskaniu spokoju i balansu jest praktykowanie modlitwy głębi i wprowadzenie uważności do swojego codziennego życia.

Do dzielenia się naszymi talentami i nawet niewielkimi dobrami z innymi Papież Franciszek zachęcał wczoraj w rozważaniu na Anioł Pański. Mówił o Bożej logice małości i daru, która jest w opozycji do ludzkich działań skupionych na gromadzeniu i ciągłym powiększaniu tego, co mamy. Wskazał, że nieumiejętność dzielenia się z drugim sprawia, że każdego dnia dzieci umierają z głodu na świecie.

Dzisiaj potrzebne jest nowe przymierze między młodymi a osobami starszymi, aby dzielić się wspólnym skarbem życia – wskazał papież Franciszek w homilii przygotowanej na obchody ogłoszonego przez siebie I Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Z powodu rekonwalescencji po niedawnej operacji zamiast Ojca Świętego Mszę św. w bazylice św. Piotra w Watykanie odprawił abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie obchodzony w niedzielę, 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do uzyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

Ks. kan. Tomasz Patoka, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Lubichowie oraz Alicja Słyszewska, dyr. DCIT w Pelplinie mówią o Roku Świętym Jakubowym.

Odwagi i siły do radosnego realizowania swojego powołania oraz pełni życia życzył sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Decyzją Ojca Świętego Franciszka będzie on obchodzony po raz pierwszy w niedzielę 25 lipca.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w ubiegłym tygodniu zaapelował o modlitwę i ofiary na rzecz poszkodowanych w nawałnicach w Polsce, Niemczech, Belgii i Holandii. W niedzielę 25 lipca odbędą się zbiórki funduszy w parafiach. Zebrane środki zostaną przekazane potrzebującym za pośrednictwem Caritas Polska.

Stolica Apostolska opublikowała program papieskiej wizyty w Budapeszcie i na Słowacji. Franciszek będzie tam od 12 do 15 września. Po kilkugodzinnym pobycie w stolicy Węgier papież uda się na Słowację, gdzie spędzi cztery dni odwiedzając: Bratysławę, Preszów, Koszyce i Šaštin (Szasztin). Hasłem 34. podróży apostolskiej Franciszka są słowa: „Z Maryją i Józefem w drodze do Jezusa”.

Do Kościoła rzymskokatolickiego należy w Polsce 32 mln 440 tys. wiernych. Wyznawców prawosławia jest 504 tys. a luteran niespełna 61 tys. – wynika z danych zawartych w Małym Roczniku Statystycznym Polski 2021. Najnowsza publikacja Głównego Urzędu Statystycznego prezentuje także najnowsze informacje liczbowe na temat innych mniejszych związków wyznaniowych.

Na terenie diecezji pelplińskiej możemy odwiedzić aż 9 kościołów pw. Św. Jakuba Ap. Starszego. Ich proboszczowie zapraszają 25 lipca do wzięcia udziału w Święcie Patronalnym i skorzystania ze szczególnego rodzaju odpustów  związanych z odwiedzaniem kościołów stacyjnych w roku Compostelańskim 2021. 

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej ogłosiło program papieskiej wizyty w Budapeszcie i na Słowacji w dniach 12- 15 września 2021 r.

Po rocznej przerwie związanej z pandemią, w Bysławku po raz kolejny odbył się wakacyjny obóz dla dzieci z kół misyjnych diecezji pelplińskiej. [GALERIA ZDJĘĆ]

Na progu sierpnia, miesiąca abstynencji, trzeba na nowo zastanowić się nad przyczynami problemów uzależnień, zwłaszcza od alkoholu, które tak boleśnie ranią nasze społeczeństwo – czytamy w Apelu Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych na sierpień – miesiąc abstynencji 2021, podpisanym przez jego przewodniczącego bp Tadeusza Bronakowskiego.

Nie sposób wymienić wszystkich grup zorganizowanych, które pieszo, na rowerach, autokarami - dotarły do sanktuarium Matki Boskiej Sianowskiej na Wielki Odpust Kaszubski. Tradycyjnie najdłuższą trasę pokonała XIX pielgrzymka z Miastka (36 osób). Po raz pierwszy pojawiła się pielgrzymka dwóch parafii z gminy Somonino - łącząca wiernych z parafii w Somoninie i Goręczynie. Po raz pierwszy pojawiła się też nazwa parafii w Gowinie.

Środki transportu w misjonarskim posługiwaniu nie tylko ułatwiają i umożliwiają codzienną pracę, ale i pomnażają możliwości pomocy i częstszej obecności w wielu wspólnotach i stacjach misyjnych – napisał bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, z okazji XXII Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa, który będziemy obchodzić w dniach 18-25 lipca br.

450 osób doliczono się w grupie pielgrzymów z Kartuz, podążających do sianowskiego sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub. Na czele grupy stanęli ks. neoprezbiter Oskar Pryba i diakon Rafał Okroj. Podgrupę stanowili goście z Nowego Targu i Krakowa, wypoczywający w pobliskich Ostrzycach.

„Trzeba, aby nasze człowieczeństwo było na wzór Najświętszej Maryi Panny” mówił 18 lipca biskup pelpliński Ryszard Kasyna do 20 tysięcy pielgrzymów zebranych w Sanktuarium Maryjnym w Sianowie koło Kartuz.

„Uczmy się zatrzymywać, wyłączać telefony komórkowe, kontemplować przyrodę, odnawiać się w dialogu z Bogiem” – mówił wczoraj Ojciec Święty zachęcając do przemyślanego wypoczynku wakacyjnego. W rozważaniu przed południową modlitwą Anioł Pański Franciszek podkreślił jak ważny jest odpoczynek i regeneracja sił.

Biskup pelpliński Ryszard Kasyna podjął decyzję, aby nasza diecezja włączyła się w pomoc poszkodowanym gwałtownymi burzami i powodziami, zarówno w naszej ojczyźnie, jak i w Niemczech, Belgii i Holandii. 

Apeluję, aby niedziela 25 lipca br. była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień solidarności z poszkodowanymi w powodziach i nawałnicach w Europie – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Apelu ws. dnia solidarności z poszkodowanymi w nawałnicach w Polsce, Niemczech, Belgii i Holandii.

Nie będziesz egoistą na drodze – tak brzmi pierwsze przykazanie „Dekalogu Kierowców” opracowane przez ich duszpasterzy. Dziś rozpoczyna się XXII Tydzień św. Krzysztofa. Celem inicjatywy związanej z Patronem kierowców jest propagowanie bezpieczeństwa na drodze, a także zgromadzenie funduszy na środki transportu dla misjonarzy.

„Możliwość zaoferowana przez Jana Pawła II, a z jeszcze większą wielkodusznością przez Benedykta XVI, mająca na celu przywrócenie jedności ciała kościelnego, z uszanowaniem różnych wrażliwości liturgicznych, została wykorzystana do powiększenia dystansów, zaostrzenia różnic i budowania przeciwieństw, które ranią Kościół i hamują jego postęp, narażając go na ryzyko podziałów” – napisał Ojciec Święty Franciszek w liście do biskupów całego świata. List wyjaśnia powody opublikowania listu apostolskiego motu proprio „Traditionis custodes” o używaniu rytu przedsoborowego.

Papież Franciszek 16 lipca 2021 r. wydał list apostolski motu proprio Traditionis custodes (łac. stróże/opiekunowie tradycji), którym ogranicza możliwość korzystania z tak zwanej liturgii przedsoborowej. Znosi tym samym uprawnienia udzielone przez swych poprzedników, a w szczególności przez Benedykta XVI, który w motu proprio Summorum Pontificum udostępnił wszystkim przedsoborową liturgię.

Papież Franciszek nie wyraża zgody na istnienie dwóch oficjalnych form liturgii w Kościele łacińskim (zwyczajnej i nadzwyczajnej), dlatego w motu proprio „Traditionis custodes” (łac. stróże/opiekunowie tradycji) uchylił wszystkie zezwolenia, normy i zwyczaje związane z tzw. „mszą trydencką”.

Franciszek wydał motu proprio Traditionis Custodes, którym ogranicza możliwość korzystania z tak zwanej liturgii przedsoborowej. Znosi tym samym uprawnienia udzielone przez swych poprzedników, a w szczególności przez Benedykta XVI, który w motu proprio Summorum Pontificum udostępnił wszystkim przedsoborową liturgię, określając ją mianem nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego, w przekonaniu, że obie formy liturgii mogą się nawzajem ubogacać.

Prawie 40 stypendystów Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia uczestniczy w Pelplinie w obozie integracyjnym.

W niedzielny wczesny poranek z Somonina i Goręczyna wyruszy pierwsza piesza pielgrzymka do Sianowa. 

Trzej kapłani diecezji pelplińskiej, w tym rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, oraz jedna osoba świecka zakończyli 14 lipca pielgrzymkę rowerową, pokonując ponad 2300 km w ciągu 17 dni.