Synodalność oznacza szeroko zakrojony program odnowy Kościoła, czemu służyć ma zainicjowane przez papieża Franciszka XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia uczestnictwo i misja”. Obecnie trwa faza konsultacji Ludu Bożego, czyli wszystkich członków Kościoła, prowadzona w diecezjach. Synod ten został otwarty przez Ojca Świętego 9 października w Rzymie, a 17 października we wszystkich diecezjach świata.

Z okazji 30-tej rocznicy Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej, Papież Franciszek skierował list do uczestników spotkania, odbywającego się w formie zdalnej 26-27 listopada. Zachęcił w nim osoby powiązane ze Stowarzyszeniem do żywej pamięci o obietnicach danych przez Boga oraz wierności tożsamości bycia sługą ludzkości w Kościele. „Bądźcie Samarytaninem, który dociera do każdego cierpiącego w naszych czasach” - napisał Ojciec Święty.

Zespół Kaszubki z Chwaszczyna oprawi Mszę św. o godz. 11:00 w kartuskiej kolegiacie w pierwszą niedzielę Adwentu. Po mszy św. odbędzie się krótki koncert. Panie wydały właśnie swoją trzecią płytę kompaktową „Pieśni sakralne z Kaszub – Droga do Nieba”. W piątkowy wieczór, 26 listopada 2021r., odebrały Nagrodę Gminną Sucovia za rok 2019 - w kat. kultura.

W parafii św. Wojciecha i brata Alberta w Miechucinie już czuć święta – podczas kiermaszu adwentowego panie z kół gospodyń z Miechucina i Reskowa oferować będą wypieki, przetwory i ozdoby świąteczne. Warto tu zajrzeć w sobotę i niedzielę, 27 i 28 listopada po Mszach św. z niedzieli.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia profilu Facebook procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego Księdza Biskupa Konstantyna Dominika. Warto poznawać naszego kandydata na święte ołtarze, przybliżyć sobie jego historię i odkryć świętość w prostocie.

O rozpoczynającym się w pierwszą niedzielę Adwentu kolejnym etapie programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce poświęconego Eucharystii, o tym, że w następnym roku tematem pracy duszpasterskiej będzie wiara w Kościół oraz o tym, że tzw. ogólnopolskie inicjatywy duszpasterskie muszą być zawsze zsynchronizowane z działaniami w diecezjach – mówił bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP, który był gościem cotygodniowego spotkania Rzecznika KEP z dziennikarzami.

„Kościół was miłuje i potrzebuje każdego z was, aby wypełniać swoją misję w służbie Ewangelii” – napisał Papież w opublikowanym dzisiaj orędziu na Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Franciszek podkreślił, że powołaniem wszystkich chrześcijan jest bycie przyjaciółmi Jezusa.

Caritas Diecezji Pelplińskiej zaprasza na drugi film z cyklu "Niepokonani", który do tej pory obejrzało już 100 000 użytkowników. Przypomnijmy, druga seria opowiada o kolarzu Sławku Zgubińskim, który mimo utraty rąk jest osobą bardzo aktywną oraz Janku Skibie, który jest człowiekiem orkiestrą, a jego życie jest ciekawą i pasjonującą przygodą. 

Z badań CBOS wynika, że następuje powolny spadek poziomu wiary religijnej i szybszy spadek poziomu praktykowania w społeczeństwie polskim. Proces ten przebiega nierównomiernie: w mniejszym stopniu dotyczy wiary, w większym – praktyk religijnych. Spadek poziomu wiary religijnej i zwłaszcza poziomu praktykowania dokonuje się nieco szybciej wśród osób wykształconych i w wielkich miastach. Gwałtowny spadek religijności dostrzegalny jest wśród najmłodszych.

25 listopada Kościół wspomina w liturgii świętą Katarzynę Aleksandryjską, dziewicę i męczennicę. Katarzyna żyła w IV wieku w Egipcie. Według przekazów, była córką króla Aleksandrii. Wyróżniała się nieprzeciętną inteligencją, ale i nadmierną dumą. Przypadek zrządził, że po śmierci rodziców na swojej drodze spotkała pustelnika, od którego usłyszała o Jezusie. To spotkanie pozostawiło trwały ślad w jej życiu, bowiem postanowiła zostać chrześcijanką.

„Poprzez Józefa, Jezus urzeczywistnia historię Przymierza zawartego między Bogiem a człowiekiem” – to słowa Papieża z dzisiejszej audiencji ogólnej, podczas której Ojciec Święty poruszył temat roli opiekuna św. Rodziny w historii zbawienia. Obydwie Ewangelie opowiadające o dzieciństwie Jezusa tworzą „genealogię”, aby podkreślić jego historyczność. Józef nie jest przedstawiony w nich jako biologiczny ojciec, ale jako pełnoprawny ojciec.

Nasze życie staje się piękne i szczęśliwe, gdy czekamy na kogoś drogiego i ważnego dla nas. Niech ten Adwent pomoże Wam przekształcić nadzieję w pewność, że Ten, na którego czekamy, kocha nas i nigdy nas nie opuszcza – powiedział papież Franciszek w pozdrowieniach do Polaków podczas środowej audiencji generalnej.

Rycerze Kolumba zapraszają wszystkich chętnych mężczyzn do udziału w męskich rekolekcjach na temat Mszy świętej. Szczegóły wydarzenia na plakacie informacyjnym.

To był wielki dzień dla pensjonariuszy, pracowników i personelu szpitala w Dzierżążnie - placówki Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. Poświęcono odnowione pomieszczenie kaplicy - a pierwszą Mszę św. niedzielną odprawi tu w sobotę, 27 listopada 2021r. - ks. Grzegorz Fąferko, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Borowie.

Ponad jedna trzecia Polaków deklaruje, że nie zna nikogo, kto żyje w biedzie. Jak to możliwe w kraju, w którym ubóstwa doświadcza około 2 mln obywateli? We wtorek 23 listopada Szlachetna Paczka opublikowała Raport o Biedzie w Polsce, który co roku jest mocnym głosem w polskiej debacie o nierównościach, wyzwaniach rozwojowych i tym, dokąd zmierzamy jako społeczeństwo.

Podejmujemy odpowiedzialność za Kościół, którego przyszłość nie jest nam obojętna. Pragniemy z odwagą włączyć się oraz odpowiedzieć na wezwanie Papieża Franciszka, który zaprasza nas do podążania razem i odkrywania misyjnej natury Kościoła – napisali członkowie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym w Polsce w „Liście otwartym do Kościoła, Pasterzy oraz wspólnot w Kościele w odpowiedzi na synod zainicjowany przez Papieża Franciszka”.

Tym, którzy dbają o poprawność i piękno muzyki liturgicznej, podziękował, z okazji przypadającego dziś liturgicznego wspomnienia św. Cecylii, bp Piotr Greger, przewodniczący Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej i delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Muzyki Kościelnej.

Z okazji jubileusz X-lecia swojej działalności, radiowy zespół ewangelizacyjny „Na cały Głos” skomponował muzyczny program „Nowe serce”. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z GALERIĄ ZDJĘĆ oraz obejrzenia FILMU!

Wczoraj po modlitwie Anioł Pański Papież przypomniał, że w Uroczystość Chrystusa Króla we wszystkich Kościołach lokalnych obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży. Franciszek wyraził pragnienie, aby wszyscy młodzi ludzie na świecie poczuli, że są żywą częścią Kościoła, protagonistami jego misji. Przypomniał im, że królować to znaczy służyć, jak uczy Jezus.

We wczorajszym rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański Franciszek zauważył, że Ewangelia ostatniej niedzieli roku liturgicznego kończy się stanowczym stwierdzeniem Jezusa, który mówi: „Jestem królem” (J 18, 37). Franciszek podkreślił, że królowanie Jezusa jest całkowicie odmienne od światowego. On nie przychodzi, aby panować, ale, by służyć.

„Życzę wam, aby każdy z was mógł odczuć radość mówienia: z Jezusem ja także jestem królem – żywym znakiem Bożej miłości, Jego współczucia i czułości” – to słowa Papież skierował do młodych w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata podczas Mszy w Bazylice Watykańskiej. Na początku drogi prowadzącej ku Światowym Dniom Młodzieży w 2023 roku w Lizbonie, Franciszek zaproponował dwa wizerunki Jezusa, jako Pana przychodzącego na końcu czasów oraz Króla dającego świadectwo prawdzie.

Nie omieszkajcie wzywać bł. ks. Jana Machy dla waszego Kościoła, aby zawsze był zjednoczony ze swoim biskupem w krzewieniu miłości, eliminowaniu podziałów i zwalczaniu niesprawiedliwości – powiedział kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, w homilii Mszy św. beatyfikacyjnej ks. Jana Machy.

20 listopada 2021r. odbył się turniej piłki halowej dla służby liturgicznej dekanatu Sierakowickiego. Po zaciętej rywalizacji w każdej kategorii, zostali wyłonieni zwycięzcy.

Sprawy duszpasterstwa rodzin były jednym z ważnych tematów 390. Zebrania plenarnego KEP na Jasnej Górze. Bp Wiesław Śmigiel poinformował o Dniu Modlitw w Intencji Małżeństw i Rodzin, który przypadnie 26 grudnia oraz o przyszłorocznym Międzynarodowym Spotkaniu Rodzin, które będzie obchodzone nie tylko w Rzymie, ale w każdej diecezji na świecie.

Dnia 20 listopada 2021r. w Bibliotece Diecezjalnej w Pelplinie odbył się VII Areopag Pelpliński. Organizatorem wydarzenia była Kuria Diecezjalna Pelplińska, Wydział Teologiczny UMK w Toruniu oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Z okazji Światowego Dnia Młodzieży (Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata) oraz 10-lecia działalności zespołu „Na cały Głos” 20 listopada 2021r. bazylika katedralna w Pelplinie tętniła modlitwą i śpiewem. Adoracja Najświętszego Sakramentu, głoszenie kerygmatu oraz śpiew pod wspólnym tytułem „Nowe serce” złożyły się na program modlitewnego spotkania.

Chrystusa Króla Wszechświata Kościół katolicki czci w ostatnią niedzielę roku liturgicznego, która w tym roku przypada 21 listopada. Sensem tego święta jest uznanie panowania i władzy Chrystusa zarówno w życiu osobistym chrześcijan jak i całych społeczności. Zasiadającego na tronie Pantokratora a zarazem ukoronowanego cierniem i bezsilnego Zbawiciela katolicy wspominają na koniec roku kościelnego.

Chojnice zapraszają na wyjątkowe spotkania formacyjne nowej wspólnoty Ruchu Czystych Serc przy parafii Matki Bożej Królowej Polski w każdą niedzielę o godzinie 18:30 na plebanii.  Zapraszamy wszystkich chętnych (od 16 do 35 roku życia).  Odpowiedzialni: ks. Mateusz Rzepkowski tel. 695 466 059 i ks. Dominik Roczniak tel. 795 625 445

Ks. Jan Macha miał zniknąć niepostrzeżenie, jak Ikar przedstawiony na pejzażu Bruegla, a jednak pamięć o nim przetrwała. Może on być symbolem dążenia do światła i przekraczania własnych możliwości, jak Ikar – mówił 19 października dr Andrzej Grajewski podczas zorganizowanej przez KAI konferencji prasowej na temat beatyfikacji młodego górnośląskiego kapłana straconego w więzieniu za pomoc najbardziej potrzebującym. Ks. Macha zostanie ogłoszony błogosławionym 20 listopada br. w Katowicach.

Październikowa wizyta ad limina apostolorum, trwający etap diecezjalny synodu biskupów, a także sytuacja na granicy polsko-białoruskiej były głównymi tematami 390. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi dyskutowali również nad sprawami polskich rodzin i dokonali wyborów do niektórych gremiów Episkopatu. Obrady miały miejsce 18 i 19 listopada na Jasnej Górze.

Podsumowanie wizyty ad limina apostolorum, Synod Biskupów o synodalności, sprawy polskich rodzin oraz sytuacja na granicy polsko-białoruskiej – to główne tematy 390. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 18-19 listopada na Jasnej Górze.

Pod patronatem bł. Karoliny Kózkówny spotkała się młodzież wszystkich Parafii dekanatu rytelskiego w Parafii św. Jakuba Apostoła w Ostrowitem.

Zakończyło się najważniejsze i największe spotkanie ojców w Europie: XIII Międzynarodowe Forum Tato.Net. Wystąpienia spięte klamrami UWAŻNOŚCI I MĘSTWA podkreślały znaczenie ojca obecnego tu i teraz w życiu swojej rodziny. Puentą spotkania jest zdanie wypowiedziane przez Joszka Brodę: „Idąc przez życie, zastanawiasz się, o co w tym wszystkim chodzi i pewnego dnia dochodzisz do tego, ŻE WSZYSTKO TO RODZINA!”.

W najbliższą sobotę w katedrze pw. Chrystusa Króla w Katowicach zostanie ogłoszony błogosławionym ks. Jan Macha, śląski kapłan, zamordowany przez Niemców podczas II wojny światowej. Wieczorem 2 grudnia 1942 roku usłyszał wyrok, że w ciągu najbliższej nocy zginie. Przygotował się na śmierć poprzez spowiedź i przyjęcie wiatyku. Napisał głęboki list pożegnalny do bliskich. Po północy 3 grudnia zginął ścięty gilotyną, w wieku 28 lat.

W czwartek, 18 listopada, biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu oraz do instytucji kościelnych podległych Konferencji Episkopatu Polski. Powołano m.in. Przewodniczącego Komisji ds. Misji oraz Przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji.

Wizycie ad limina apostolorum towarzyszyło wydarzenie nadzwyczajne jakim jest ogłoszony przez Franciszka Synod o synodalności w Kościele – zaznaczył abp Stanisław Gądecki. Podsumowując wizytę ad limina apostolorum na zebraniu plenarnym Episkopatu na Jasnej Gorze, przewodniczący KEP mówił m.in. o nowym zarządzeniu papieża Franciszka dotyczącym liturgii trydenckiej.

W trzecią niedzielę listopada (w tym roku 21 listopada) przypada Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. „Szczególnie w tym dniu pamiętajmy w modlitwie o tych, którzy zginęli lub doznali obrażeń ciała w wypadkach na drogach, ale także o ich rodzinach i bliskich, przeżywających z tego powodu tragedie rodzinne i osobisteˮ – zachęca ks. dr Marian Midura, krajowy duszpasterz kierowców.

O aktualnym etapie przebiegu w diecezji pelplińskiej rozpoczętego w październiku br. Synodu w Kościele mówi Maciej Kozak, szef Diecezjalnego Zespołu Synodalnego.

Zapraszamy do udziału w siódmej edycji Areopagu Pelplińskiego pt. Zakony męskie na Pomorzu.  Początek konferencji w sobotę, 20 listopada, o godz. 10:00. Konferencja jest organizowana przez Kurię Diecezjalną Pelplińską, Wydział Teologiczny UMK w Toruniu oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Szczegóły wydarzenia na plakacie informacyjnym.

Święty Józef, Opiekun Kościoła, to człowiek głębokiej wiary, odważny i pokorny. W tym czasie globalnego kryzysu w świecie i zagubienia wartości, prośmy go w modlitwie, aby nauczył nas dostrzegać to, co świat usuwa na margines i odrzuca – powiedział papież Franciszek w pozdrowieniach do Polaków podczas środowej audiencji generalnej.

„Prośmy o wstawiennictwo św. Józefa, aby Kościół odzyskał zdolność rozeznawania i oceny tego, co istotne” – powiedział Papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej, na rozpoczęcie cyklu katechez poświęconych opiekunowi św. Rodziny. W czasach globalnego kryzysu św. Józef może być dla wszystkich wsparciem, pocieszeniem i przewodnikiem.

W dniach 12-14 listopada 2021r. dzieci i młodzież z Ognisk Misyjnych Diecezji Pelplińskiej zjechały się do Pelplina, aby wspólnie modlić się za misje i misjonarzy, poszerzać swoją wiedzę o misjach, a także poznać nowych przyjaciół zaangażowanych w sprawy misji podczas Rekolekcji Misyjnych zorganizowanych przez Kleryckie Koło Misyjne przy WSD w Pelplinie.

17 listopada Kościół wspomina św. Elżbietę Węgierską, patronkę dzieł miłosierdzia oraz bractw, stowarzyszeń i wielu zgromadzeń zakonnych. Jest świętą dwóch narodów: węgierskiego i niemieckiego.

20 listopada 2021 roku, o godz. 18:00 w bazylice katedralnej w Pelplinie odbędzie się prapremiera utworów muzycznych pod wspólnym tytułem „Nowe serce”, które z okazji swojego 10-lecia skomponował zespół ewangelizacyjny „Na cały Głos” z Pelplina.

Dziś w Kościele obchodzimy wspomnienie Matki Bożej Ostrobramskiej. Od 13 listopada trwa w Wilnie ośmiodniowy odpust Opieki Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia. Do tronu Tej, „co w Ostrej świeci bramie” przybywają pielgrzymi na codzienne Msze święte sprawowane w intencjach poszczególnych stanów i grup zawodowych, organizowane są też Eucharystie w różnych językach. Odpust zakończy się w niedzielę 21 listopada.

W trzecią niedzielę listopada, 21 listopada, obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. MIVA Polska oraz Krajowe Duszpasterstwo Kierowców zachęca w tym szczególnym dniu do pamięci i modlitwy w intencji ofiar wypadków oraz do okazywania troski osobom poszkodowanym na drogach.

Projekt RODZINA33 to trwające 33 dni rekolekcje dla małżeństw, przygotowujące do odnowienia przyrzeczeń małżeńskich oraz zawierzenia Świętej Rodzinie z Nazaretu. Organizatorem rekolekcji jest Fundacja Tota Tua. Projekt powstał we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Duszpasterstwa Rodzin oraz otrzymał patronat Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. Jest to propozycja związana z obchodzonym w Kościele Powszechnym Rokiem Rodziny.

Duszpasterstwo Organistów serdecznie zaprasza 19 listopada 2021r.  wszystkich organistów, kantorów, dyrygentów na dzień skupienia. Rozpoczęcie Nieszporami o godz. 16:00 w kaplicy Collegium Marianum, następnie wykład okolicznościowy wygłosi ks. kan. dr Tomasz Rakowski, później kolacja. Koszt: 30 zł.

W parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Tucholi odbyły się rekolekcje kerygmatyczne GPS, które zebrały młodzież przygotowującą się do bierzmowania z tucholskich parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła i św. Jakuba Apostoła oraz z parafii Bożego Ciała.

W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański Papież zwrócił uwagę, że dzisiejsza Ewangelia wskazuje na tymczasowość porządku doczesnego. Jezus wprowadza rozróżnienie między rzeczami przemijającymi, a ostatecznymi, które trwają. Dlatego warto budować swoje życie na Słowie Pana, które wykracza poza to, co doraźne i ulotne.

Kościół przeżywa dziś V Światowy Dzień Ubogich, ustanowiony przez Papieża Franciszka. W tym roku towarzyszą mu słowa z Ewangelii według św. Marka: „Ubogich zawsze mieć będziecie”, wypowiedziane przez Jezusa w Betanii. Z tej okazji Ojciec Święty odprawił Mszę w Bazylice Watykańskiej. „Pośród płaczu ubogich Królestwo Boże rozkwita jak delikatne liście drzew i prowadzi historię do celu, do ostatecznego spotkania z Panem” – powiedział w homilii.

„Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” – to temat XXXVI Światowego Dnia Młodzieży, który będzie obchodzony w Kościołach lokalnych 21 listopada, w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. W orędziu papież Franciszek ponowił swoje zaproszenie do duchowego przygotowania się do obchodów Światowego Dnia Młodzieży w Lizbonie w 2023 roku.

„Edukacja, praca i dialog między pokoleniami: narzędzia, aby budować trwały pokój” – to temat najbliższego Orędzia na Światowy Dzień Pokoju, który jest obchodzony zawsze na początku roku. Komunikat w tej sprawie opublikowała Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

„Biedni są wśród nas. Jakże byłoby to ewangeliczne, jeśli moglibyśmy powiedzieć z całą prawdą: również my jesteśmy biedni, ponieważ tylko w ten sposób będziemy mogli rozpoznać ich realnie i sprawić, że staną się częścią naszego życia oraz narzędziem zbawienia” – pisze papież Franciszek w swoim orędziu na V Światowy Dzień Ubogich. Jest on obchodzony 14 listopada, w XXXIII Niedzielę okresu zwykłego pod hasłem: „Ubogich zawsze macie u siebie” (Mk 14, 7).

W tym roku w ramach przypadającego dziś 13. Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym polska sekcja Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie chce zwrócić oczy wiernych w całej Polsce na Liban. Krajem wstrząsnął potężny kryzys ekonomiczny. Napływ uchodźców z Palestyny i Syrii może zachwiać systemem politycznym, opartym o demografię i współdziałanie chrześcijan i muzułmanów. Potrzebna jest pomoc. PKWP w sposób szczególny wskazuje na konieczność wsparcia edukacji libańskich dzieci.

W sobotę 13 listopada o godz. 8.00 rano nastąpiło długo wyczekiwane Otwarcie Bazy Rodzin Szlachetnej Paczki. Od tego dnia przez najbliższe cztery tygodnie każdy może wybrać z bazy rodzinę, której chce pomóc. Darczyńcą może zostać każdy, wystarczy wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl i wspólnie z bliskimi, kolegami z pracy czy szkoły przygotować Paczkę dla wybranej rodziny.

We wrześniu Główny Urząd Statystyki poinformował, że w Polsce rośnie odsetek osób żyjących w skrajnym ubóstwie – w 2020 r. wynosił on ponad 5 proc., czyli o jeden punkt procentowy więcej niż rok wcześniej. Jedną z przyczyn pogłębienia problemu ubóstwa jest pandemia koronawirusa. Stopa ubóstwa skrajnego wśród dzieci i młodzieży do 18 roku życia wyniosła w 2020 r. ok. 6%. W najbliższą niedzielę 14 listopada obchodzony będzie już po raz piąty Światowy Dzień Ubogich.

12 listopada 2021 r. Komisja Kultury Okręgowej Rady Łowieckiej Polskiego Związku Łowieckiego w Gdańsku zorganizowała w bazylice katedralnej w Pelplinie Mszę św. ku czci św. Huberta oraz koncert. Mszy św. przewodniczył ks. infułat Tadeusz Brzeziński. W koncercie wystąpił Reprezentacyjny Zespół Muzyki Myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego Capella Zamku Rydzyńskiego pod kierownictwem artystycznym Mieczysława Leśniczaka.

11 listopada 2021 r. na hali sportowej ZKiW nr 1 w Pelplinie, odbył się turniej halowej piłki nożnej dla służb liturgicznych z dekanatu gniewskiego i pelplińskiego. Rozgrywki były przeprowadzone w trzech kategoriach.

Papież Franciszek apeluje w swym orędziu, aby nie czekać, aż ubodzy zapukają do naszych drzwi; nawołuje, aby do nich docierać. Caritas odpowiada, ruszając z pomocą migrantom, wspierając osoby w kryzysie bezdomności, pomagając seniorom i osobom poszkodowanym w wyniku pandemii. Symbolem solidarności z ubogimi jest przekazywany im chleb.