Jasnogórskie Dni Skupienia – nowy cykl rekolekcji na Jasnej Górze

Jasnogórskie Dni Skupienia to cykl rekolekcji, które mają miejsce u Tronu Matki Bożej corocznie pod innym hasłem. Tegoroczny cykl rekolekcji weekendowych w ramach Jasnogórskich Dni Skupienia z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie nosi hasło: „Wyjdź z siebie! – czyli o Bogu szukającym człowieka”.

REKLAMA

Jak dotrzeć do drugiej osoby z Ewangelią?

Rekolekcje internetowe stały się już normą, niekiedy ciekawą propozycją. Można nie wychodzić z domu i spotkać się z dobrze przygotowanym głosicielem, a nawet charyzmatycznym ewangelizatorem. Każdy kryzys to szansa i na pewno media, także te zainteresowane Kościołem, wykorzystały potencjał tkwiący w możliwości komunikowania się na odległość. Czy jednak nie odczuwamy braku wspólnoty? Szczęśliwie, czas ogłoszonej pandemii mamy za sobą i najwyższa pora spotkać się z człowiekiem. Ludzie, który się spotykają i rozmawiają z sobą – dłużej żyją, odczuwają prawdziwe szczęście, a nawet są bardziej odporni na ból.

Przed nami wiele propozycji rekolekcji, więc na jakiej podstawie wybrać te, które są odpowiednie dla mnie? Charyzmatyczny głosiciel, ważny temat, dogodne miejsce, ale i język, czyli sposób komunikacji, który jest kluczem do porozumienia.

Ciekawą propozycją są sprawdzone, bo odbywające się od… 22 lat spotkania z żywym Słowem Boga, przekazywane „z życiem” i pozwalające żyć w przekonaniu, że Biblia jest nie tylko atrakcyjnym grzbietem w naszej biblioteczce, ale instrukcją obsługi mojego życia.

Jasnogórskie Dni Skupienia to cykl rekolekcji, które mają miejsce u Tronu Matki Bożej corocznie pod innym hasłem. Nie ukrywam, że same tytuły są zachęcające: Daję Słowo, czyli przykazania jako obietnica Boga; Bóg u twoich stóp – jak modlitwą obudzić głód ducha; Bóg po stronie przegranych – czyli rekolekcje dla bezsilnych; W bezpiecznych dłoniach Maryi – czyli o królowej, która czuwa, bo wróg nie śpi. Tegoroczny cykl rekolekcji weekendowych w ramach Jasnogórskich Dni Skupienia z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie nosi hasło „WYJDŹ Z SIEBIE! – czyli o Bogu szukającym człowieka”.

Niezależnie od tego ile ma się lat, wezwanie do wstania z wygodnego miejsca i zachęta do głoszenia Ewangelii to nasze powołanie. Tylko jak to zrobić, kiedy jesteś uczniem, studentem, mamą, tatą, pracownikiem, emerytem, nieśmiałym, albo schorowanym???

No właśnie – te rekolekcje są tak uniwersalnie przygotowane, że nie różnicują uczestników, nie dopasowują się do jednej tylko grupy odbiorców. Dla przykładu – na tegoroczne wybrałam się z półrocznym dzieckiem, a w mojej ławce były i panie na emeryturze i ojciec z czterema synami. Żadnych przeszkód architektonicznych – wejście z ulicy, albo winda w bastionie, nawet zasłonka, kiedy miałam potrzebę nakarmić maleństwo.

Gospodarz i głosiciel oraz dobry temat

Co jest siłą tych spotkań? To, że prowadzący je paulin, ojciec Marcin, nie stara się nikomu przypodobać, właściwie to zasłania to, co ludzkie, by odkrywać razem z uczestnikami rekolekcji to, co od Boga pochodzi. No, może jeden tylko aspekt ludzki – czterodniowe do tej pory spotkania, zostały skumulowane do trzech ze względu tych, którzy pracują, ale – jak zapewnia prowadzący – nie odbywa się to kosztem nauk, bo wszystkie zaplanowane tematy będą zrealizowane. Takie podejście do potrzeb i możliwości chcących doświadczyć rzeczywistych rekolekcji poza domem, to rozwiązanie optymalne.

W każdym dniu punktem centralnym jest Msza Święta w Kaplicy Matki Bożej z homilią, adoracja Najświętszego Sakramentu, możliwość spowiedzi, a tym razem także szukanie odpowiedzi na pytanie: Co się w Kościele tak naprawdę liczy?

Zastanówmy się, ile razy narzekaliśmy na Kościół. Należąc do jego wspólnoty, albo czując się choć trochę do niej przyklejonym, tym samym narzekamy na siebie. Ojciec Marcin pyta: – Po co jest Kościół? Bo na pewno nie istnieje On dla samego siebie. Kościół istnieje po to, aby przekazywać życie, które przychodzi od Boga. A więc to, co w Kościele jest najważniejsze, to przekaz życia.

O. Marcin Ciechanowski jest teologiem, autorem książek, archidiecezjalnym egzorcystą, ale i specjalistą z zakresu nauk o komunikacji społecznej i mediach (niedawno otrzymał tytuł doktora na podstawie pracy o ewangelizacji we współczesnych mediach obronionej z wyróżnieniem na Uniwersytecie Papieski Jana Pawła II w Krakowie). Jako ceniony rekolekcjonista, prowadzi spotkania odwołując się do konsekwentnego nauczania papieży. Po pierwsze przywołuje św. Pawła VI, który jako pierwszy po Soborze Watykańskim II powiedział, że Kościół istnieje dla ewangelizacji i że nie ma innego celu; że nie jest celem Kościoła utrzymanie swojego dobrobytu, czy pomyślność własnych struktur. Dalej przeprowadza przez nauczanie św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Jak tłumaczy:

– „W Adhortacji Apostolskiej Evangelii nuntiandi, święty Paweł VI się zastanawiał: co się stało, że nie przekazujemy wiary. I odpowiada, że my sami mamy w sobie przeszkody, które nas blokują przed wyjściem z Ewangelią i że wcale nie jest największym problemem ten zepsuty świat, ale to, że nie chcemy lub boimy się wyjść z Dobrą Nowiną do zagubionych”.

Wspólnota, spotkanie i komunikacja

Wybór tematu tegorocznych rekolekcji nie jest przypadkowy. Wiele osób czuje jakiś rodzaj niemocy, duchowej ociężałości, albo po prostu zniechęcenia. Trzydniowy pobyt na Jasnej Górze, w dogodnych warunkach, to – jak mówią uczestnicy – duchowe spa. Rekolekcje odbywają się w przestronnych Halach Świętego Józefa i niezwykle pięknych podziemiach jasnogórskiego klasztoru, tj. Bastionie św. Barbary, pozwalają na wsłuchanie się w przekazywane słowa. A te mają moc, bo nie brakuje przywołania mocnych słów z Biblii, których nie usłyszymy podczas niedzielnej Mszy Świętej, myśli ojców i doktorów Kościoła, a także współczesnych myślicieli i autorytetów.

– „Rekolekcje to jest czas otwarcia na życie, które przychodzi od Ojca. Spotykamy się, by przypomnieć sobie o ewangelizacji, o tym, jak dotrzeć do drugiej osoby z Ewangelią. Bo każdy człowiek zagubiony, jest dla mnie szansą, żeby przekazać mu życie od Boga” – mówi prowadzący rekolekcje.

„Wyjść z siebie” i przyjechać na Jasną Górę można jeszcze 10, 17 i 24 marca, 12 maju i 9 czerwca, a szczegóły poznać, pisząc na adres: jasneskupienie@jasnagora.pl lub dzwoniąc pod numer tel. +48 572486241 (w dni powszechnie 18.30-20.00).

Byliśmy i zachęcamy do posmakowania najlepszego lekarstwa, jakie daje Kościół: wspólnoty, eucharystii i uzdrowienia.

Klaudia Cymanow-Sosin, medioznawca, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

Źródło: https://www.ekai.pl/wyjdz-z-siebie-czyli-o-bogu-szukajacym-czlowieka-nowy-cykl-rekolekcji-na-jasnej-gorze/
Fot. Ümit Bulut / unsplash.com

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *