Dni ojca Jana Góry na Jamnej – wakacyjna propozycja dominikanów

Na cykl spotkań poświęconych pamięci ojca Jana Góry w dniach 11 do 15 sierpnia na Jamnej w gminie Zakliczyn w Małopolsce zapraszają ojcowie dominikanie.

REKLAMA


W programie przewidziano szereg spotkań:

W środę 11 sierpnia redaktor Tomasz Terlikowski, dziennikarz, publicysta, autor książek będzie mówił na temat: „Dwie rewolucje, czyli o tym jak rewolucja komunikacyjna i obyczajowa wpływają na Kościół i na świat”. Następnie profesor Jacek Kowalski, autor książek, pieśniarz poruszy zagadnienie; „Sarmatyzm. Z czym go jeść i dlaczego się nie da?”

Po południu Małgorzata Bilska, dziennikarka, autorka książek i socjolog będzie starała się odpowiedzieć na pytanie: „Dlaczego młodzi odchodzą dziś z Kościoła?”

Wieczorem o kwestii :„Szczepienia przeciw Covid – szansa czy zagrożenie?” mówić będą prof. Janusz Gadzinowski, neonatolog, członek Papieskiej Akademii pro Vita oraz Anna Graduszewska, anestezjolog, szefowa oddziału intensywnej terapii dla chorych na Covid w Poznaniu.

Kolejnego dnia, w czwartek 12 sierpnia będzie rano możliwość kolejnego spotkania z redaktorem Tomaszem Terlikowskim, a tytuł jego wypowiedzi brzmi:. „Absolutyzm, populizm, rozkład – czyli o modelach władzy w Kościele i ich związkach ze współczesną polityką”.

W południe Joanna Kubaszczyk będzie starała się odpowiedzieć na pytanie: „Polski katolicyzm. Sentymentalizm, indywidualizm?”. Po południu Małgorzata Bilska będzie się zastanawiała nad tym: „Czy w Kościele jest miejsce dla nowoczesnych kobiet?”

Wieczorem przewidziano wykład Anny Graduszewskiej: „Zabójcza kontrowersja. Przeszczepy organów”.  

W piątek 13 sierpnia rano redaktor Tomasz Terlikowski zatytułował swoje refleksje: „Spustoszona winnica? O skandalach seksualnych (nie tylko pedofilskich) i ich skutkach dla Kościoła”.

W południe prof. Jacek Kowalski poruszy kwestię: „Wandea i Szuaneria – aktualna legenda katolickiej kontrrewolucji”. Po południu natomiast Joanna Kubaszczyk zatytułowała swoje wystąpienie: „Świętość ludzkiego ciała”.

Wieczorem prof. Janusz Gadzinowski wygłosi wykład: „Początki ludzkiego życia”

W sobotę 14 sierpnia przewidziano pielgrzymkę samochodową do Tropia – sanktuarium świętych Andrzeja i Benedykta. Po południu – liturgię Wigilii Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny a wieczorem o 20.00 – koncert Pieśni Religijnych i Staropolskich Jacka Kowalskiego.

W niedzielę 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny o godz. 11.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza święta przy Dębie zaś o 13.00 zaplanowano koncert na cześć Matki Boskiej Zielnej oraz medytację Czterech Żywiołów i benefis Olka Rozenfelda.

Zapraszają o. Nikodem Brzózy OP organizator, oraz o. Andrzej Chlewicki OP gospodarz
Kontakt: zbigniew.brzozy@gmail.com

Jan Góra urodził się 8 lutego 1948 roku w Prudniku koło Opola. Był doktorem teologii, duszpasterzem akademickim w Poznaniu. Rekolekcjonista, prozaik, twórca i animator ośrodków duszpasterskich na Jamnej, w Hermanicach i nad Lednicą, organizator corocznych spotkań młodych Lednica 2000, pod Bramą – Rybą (Bramą III Tysiąclecia), twórca Domu Jana Pawła II nad Lednicą.

W 1966 roku wstąpił do zakonu dominikanów, w latach 1967-1974, studiował w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Ojców Dominikanów w Krakowie, gdzie w 1972 roku złożył śluby wieczyste, a w 1974 roku przyjął święceni kapłańskie. W 1976 roku obronił pracę magisterską na wydziale Teologicznym ATK w Warszawie, a w 1981 roku na tym samym wydziale uzyskał tytuł doktora teologii. W latach 1977-1987 był duszpasterzem młodzieży szkół średnich w Poznaniu, a od 1987 roku był duszpasterzem akademickim w Poznaniu.

W tym samym roku zaczął organizować coroczne letnie młodzieżowe kolokwia w Ustroniu-Hermanicach, w 1991 roku był współorganizatorem VI Światowego Dnia Młodzieży na Jasnej Górze. Od 1992 roku tworzył Dom Świętego Jacka – ośrodek duszpasterski na górze Jamna niedaleko Tarnowa, gdzie wybudował Sanktuarium Matki Niezawodnej Nadziei.

W 1997 roku po raz pierwszy zaprosił młodzież na Lednicę koło Gniezna. Spotkania młodych pod Bramą III Tysiąclecia w kształcie ryby odbywają się co roku w pierwszą sobotę czerwca i gromadzą tysiące uczestników.

Jan Góra był propagatorem idei Małych Ojczyzn, organizatorem konkursów literackich im. Romana Brandstaettera – jego nauczyciela i przyjaciela, współpracownikiem wielu pism i wydawnictw katolickich i kulturalnych, autorem kilkunastu książek i cyklów felietonów. Zmarł 21 grudnia 2015 w Poznaniu, odprawiając Mszę św. Został pochowany na Lednicy.


Źródło: https://www.ekai.pl/dni-ojca-jana-gory-na-jamnej-wakacyjna-propozycja-dominikanow/
Fot. episkopat.pl / Lednica2000

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *