Grudniowy numer Małego Pielgrzyma, a w nim temat: MOC TRUCHLEJE!


W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie” (Łk 2,8-12).


Jeśli przepłyniemy Bałtyk, dotrzemy do skalistych wybrzeży Szwecji. Kraj ten, zachwycający surowym pięknem lasów i jezior, ciągnie się daleko na północ, aż za koło podbiegunowe. Latem w odległych rejonach Szwecji nie zachodzi w ogóle słońce i trzeba kłaść się do łóżek, choć zdaje się, że w ogóle nie ma nocy. Jednak zimą ciemno jest przez cały dzień. W takim najmroczniejszym momencie roku, 13 grudnia, szwedzkie dzieciaki obchodzą dzień świętej Łucji, patronki Szwecji.

Listopadowy numer Małego Pielgrzyma, a w nim temat: WSPOMNIENIA!

„Zawsze dziękujemy Bogu za was wszystkich, wspominając o was nieustannie w naszych modlitwach… (1 Tes 1,2)

5 listopada Kościół przypomina nam o Zachariaszu – tatusiu wielkiego proroka, Jana Chrzciciela. Na początku Ewangelii św. Łukasza znajdziemy niesamowitą i momentami zabawną historię Zachariasza i jego żony, św. Elżbiety.

Październikowy numer Małego Pielgrzyma, a w nim temat: RÓŻANIEC!

„Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą,
błogosławiona jesteś między niewiastami” (Łk 1, 28).

Aniele Boży, Stróżu mój, Ty zawsze przy mnie stój.
Rano, w wieczór, w dzień i w nocy
Bądź mi zawsze ku pomocy.
Strzeż duszy i ciała mego
I doprowadź mnie do żywota wiecznego.
Amen.


Wrześniowy numer Małego Pielgrzyma, a w nim temat: UCZEŃ!


„Jeżeli będziecie trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” (J 8,31-32).


W trakcie wakacyjnych wędrówek być może ktoś z Was trafił na Warmię. To piękny region naszego kraju, pełen lasów i jezior. Pomiędzy Olsztynem a Ostródą leży Gietrzwałd. Prawie sto pięćdziesiąt lat temu dwie dziewczynki – Justynka i Basia – ujrzały tam Matkę Bożą.

Sierpniowy numer Małego Pielgrzyma, a w nim temat: WODA!


„Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego. Pozwala mi leżeć na zielonych pastwiskach. Prowadzi mnie nad wody, gdzie mogę odpocząć: orzeźwia moją duszę” (Ps 23,1-3).

W ubogiej wiejskiej rodzinie państwa Vianney we Francji w 1786 roku urodził się chłopiec. Rodzice nazwali go Jan Maria.


Lipcowy numer Małego Pielgrzyma, a w nim temat: PRZYGODA!


„Wieczorem w dniu zmartwychwstania (…) przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: Pokój wam! A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana” (J 20,19).

Jest gorący dzień, do Betanii zbliża się Jezus ze swoimi uczniami. Marta wychodzi na próg domu, ma przeczucie, że Mistrz zatrzyma się u nich, mieszkają przecież na początku wsi.

Czerwcowy numer Małego Pielgrzyma, a w nim temat: OJCIEC, TATUŚ, TATA

„Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi i rzeczywiście nimi jesteśmy” (1J 3,1).

24 czerwca, po najkrótszej nocy w roku, obchodzimy imieniny Jaśków, Janków i Janów, których patronem jest święty Jan Chrzciciel.

Majowy numer Małego Pielgrzyma, a w nim temat: ŁĄKI UMAJONE!

„Łąki się stroją trzodami, doliny okrywają się zbożem, wznoszą okrzyki radości, a nawet śpiewają” (Ps 65,14).

4 maja na ulicach naszych miast i wsi spotkać można strażackie orkiestry dęte, które maszerując, grają, żeby uczcić patrona polskich strażaków, świętego Floriana. Być może też widzieliście gdzieś figurę świętego – ogromny rzymski żołnierz w zbroi wylewa z kubka wodę na płonący u jego stóp dom.

Kwietniowy numer Małego Pielgrzyma, a w nim temat: ZBAWIENIE!

„Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony” (J 3,16-17).

9 kwietnia Kościół wspomina Marię, o której czytamy w Ewangelii, że szła wśród innych kobiet za Jezusem i usługiwała Mu.

Marcowy numer Małego Pielgrzyma, a w nim temat: OCZEKIWANIE!

„Chrystus raz jeden był ofiarowany dla zgładzenia grzechów wielu, drugi raz ukaże się nie w związku z grzechem, lecz dla zbawienia tych, którzy Go oczekują” (Hbr 9,28).

Bardzo dawno temu, w czasach, gdy na terenie dzisiejszej Polski nikomu jeszcze nie śniło się, że będziemy wierzyć w Jedynego Boga, w Niemczech mieszkała dziewczynka, chrześcijanka, Matylda. Jej tatuś był hrabią – bogatym człowiekiem, a wychowywała ją babunia, również Matylda.

Lutowy numer Małego Pielgrzyma, a w nim temat: POŚWIĘCENI BOGU!

„Rodzice przynieśli Jezusa do Jerozolimy, aby Go przedstawić Panu. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu” (Łk 2,22-23).

W cerkwiach, pod złotymi cebulami kopuł, wśród świętych obrazów zwanych ikonami, z dymem kadzideł wznosi się ku niebu modlitwa w przedziwnym języku. Moglibyśmy pomylić go z białoruskim, rosyjskim albo ukraińskim – jest to jednak prastary język Kościoła wschodniej Europy – starocerkiewno-słowiański. Zapisywany alfabetem zwanym cyrylicą, litery ma ciut podobne do greckich, a ciut do łacińskich – czyli np. polskich.


Styczniowy numer Małego Pielgrzyma, a w nim temat: POKOLENIA!


„…wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny, Święte jest Jego imię. A Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie nad tymi, którzy się Go boją” (Łk 1, 49-50).

Zanim stał się pełnym żaru Pawłem, autorem wspaniałych listów w Nowym Testamencie, nazywał się Szaweł i był równie gorącym i religijnym człowiekiem. Tyle tylko, że omylił się i zamiast cieszyć się z Jezusa, bał się Go i uważał za największe zagrożenie dla swojej wiary. Był wykształconym religijnie człowiekiem, mądrym Żydem, znającym Pismo Święte i niezwykle pewnym siebie. Nie rozpoznał Mesjasza, bo był zaślepiony swoim pomysłem na to, jaki powinien być Bóg.