Są jak dobrze zorganizowana Boża jednostka. I jak sami podkreślają, bez pomocy z Góry nie daliby rady. Beata i Roman Trzeciakowie mają ośmioro dzieci. Czwórka urodziła się w domu, w nim też uczą się wszystkie dzieci w wieku szkolnym. O szczęściu, jakie daje rodzina, sile płynącej od Boga i... radosnym oczekiwaniu opowiadają Iwonie Demskiej.

Wbrew pozorom poczciwe gry planszowe nie odeszły do lamusa. Nie są ani mniej ciekawe, ani mniej rozwijające umysł i wyobraźnię niż gry komputerowe, a przede wszystkim realizują ludzkie tęsknoty do wspólnej zabawy, zacieśniają też bliskie więzy rodzinne i przyjacielskie. Nic zatem innego jak rozłożyć plansze.

Za nami pierwszy miesiąc roku szkolnego. Coraz częściej do gabinetów psychologów i pedagogów szkolnych zgłaszają się rodzice dzieci, które odmawiają uczęszczania do szkoły. Co jest tego przyczyną? Czy to może być fobia szkolna?

W czwartkowy wieczór tuż przy Dworcu Centralnym w Warszawie można trafić na niezwykłe wydarzenie. Jest kawa i herbata, zimą koniecznie gorąca zupa, a latem kanapki i słodkie przekąski. To jednak tylko pretekst do tego, by się spotkać, wymienić drobnymi uprzejmościami, a czasami szczerze porozmawiać z tymi, których często na ulicy mijamy bez słowa albo zbywamy znalezioną w kieszeni złotówką.

Podstawowa zasada, że każdy człowiek ma prawo do życia, jest dla większości Polaków jak najbardziej oczywista. Zapewnia ją Konstytucja RP, ustawa o rzeczniku praw dziecka i inne dokumenty prawne.

Młodzi, ambitni i energiczni. Dziś robią wszystko, aby dobrze wykorzystać dary, które otrzymali w ramach stypendium otrzymanego dzięki wsparciu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Jest niepełnosprawny – nie ma nogi. Jest młody i kocha życie. Jest przeciwny aborcji. „Jestem wierzący, a nie jakaś firma krzak” – mówi o sobie. Nie chciał się przyłączyć do „czarnego marszu” i usłyszał za to: „szkoda, że Cię nie wyskrobano!”. Z Grzegorzem Polakiewiczem rozmawiają Patrycja Michońska-Dynek i Sławomir Dynek.

Dysleksja to nie choroba czy kalectwo! To zaburzenie uczenia się, nad którym trzeba pracować za pomocą odpowiednio dobranych metod pedagogicznych. Z Elżbietą Dziemińską, psychologiem z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Starogardzie Gd., o problemie dysleksji, rozmawia Anna Mazurek-Klein.

Temat wydaje się pozornie wyeksploatowany. Wszyscy wiedzą o rządowym programie Rodzina 500+, mają za sobą wiele z nim związanych rozmów, wyrażanych pochwał lub słów krytyki, czy jednak tak naprawdę zdajemy sobie sprawę z niezwykłego znaczenia tego programu dla życia rzeszy polskich rodzin i wychowujących się w nich dzieci?

Wioski Dziecięce to miejsca, gdzie tworzy się wielodzietne rodziny zastępcze dla sierot naturalnych i społecznych, często z patologicznych rodzin, po tak traumatycznych przeżyciach, o których literackiej sierotce Marysi czy Ani z Zielonego Wzgórza nie śniło się nawet w sennych koszmarach. W Wiosce Dziecięcej przywraca się je do normalnego życia, otacza opieką i miłością aż do osiągnięcia pełnoletności. No a potem wypuszcza w świat, ale nadal pod swoimi skrzydłami, pomagając znaleźć pracę i mieszkanie.

Galerie handlowe zyskały miano współczesnych świątyń konsumpcji. Te tętniące własnym życiem miasteczka to nie tylko butiki, przytulne kafejki czy restauracje, ale także pralnie chemiczne, kąciki zabaw dla dzieci, kina, gabinety lekarskie, salony fryzjerskie i kosmetyczne, ba – nawet kaplice. Tu można załatwić i kupić wszystko. W takim otoczeniu, wśród luster i neonów, szerzy się prostytucja nieletnich, bo nawet ciało traktowane jest jak towar.

Z Lucyną Pęczek, lekarzem pediatrą, o obyczajach żywieniowych dzieci szkolnych, rozmawia Marzena Burczycka-Woźniak

Stres powstaje, gdy człowiek, oceniając sytuację, dochodzi do wniosku, że nadchodzące lub już zaistniałe wydarzenie jest dla niego osobiście bardzo istotne bądź stanowi zagrożenie lub wyzwanie. Rodzi się, gdy próby odparcia zagrożenia lub stawienia czoła wymaganiom nie dają pożądanych skutków, gdy wynika z nich sytuacja, którą odczuwamy jako porażkę, niepowodzenie lub krzywdę.

13 sierpnia już po raz 24. leworęczni obchodzić będą swoje święto. Tego dnia przypada bowiem Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych. Na świecie  jest tylko 12 proc. mańkutów. Kiedyś myślano o nich jak o odmieńcach, a nawet przeklętych, bo lewa ręka uchodziła za gorszą. Dziś okazuje się, że leworęczność może być atutem. Jakim? – szybki refleks, przewaga w sporcie, uzdolnienia artystyczne, muzyczne i matematyczne.


Bombardowani dźwiękami coraz wcześniej mamy kłopot ze słuchem. Czy aparat słuchowy będzie tak popularny jak okulary? To wizja nader realna, chyba że sami przestaniemy zabijać swoje komórki zmysłowe.

– Czy ty mnie kochasz? – zapytałem.
– Oczywiście, że cię kocham – odpowiedziałam. – Siedzę z tobą przy śniadaniu i cieszę się, że możemy porozmawiać. Słucham, co mówisz na rozmaite tematy związane z polityką czy życiem społecznym – interesują mnie twoje poglądy. Wsłuchuję się w to, co przeżywasz w pracy zawodowej, jakie masz trudności i problemy. Chyba dostrzegasz, że mnie to interesuje?

„O Jezu mój, proszę Cię za Kościół cały, udziel mu miłości i światła Ducha swego, daj moc słowom kapłańskim, aby serca zatwardziałe kruszyły się i wróciły do Ciebie, Panie. Panie, daj nam świętych kapłanów, Ty sam ich utrzymuj w świętości”
(św. Faustyna Kowalska, Dzienniczek, nr 1052).

Z Elisabeth Rötzer, córką profesora Josepa Rötzera, który jest twórcą naturalnej metody planowania rodziny, rozmawia Agnieszka Chrobak.

Relacje ojca z dzieckiem mają wpływ na proces kształtowania się szczęśliwego człowieka już w dzieciństwie. Miłość ojcowska różni się jednak od matczynej. Nie jest ona bezwarunkowa, ma za zadanie pobudzić dziecko do rozwoju, wytyczając właściwy kierunek i sposób postępowania.

Spośród wszystkich stworzeń na ziemi, tylko człowiek czasem się nudzi. Ten przykry stan bezcelowości pojawia się najczęściej wtedy, kiedy nie angażuje nas żadna sensowna aktywność, kiedy stajemy się biernymi obserwatorami rzeczywistości i zamykamy naszą wyobraźnię.