Magdalena Maria Epstein

Urodziła się w 1875 roku w Pilicy koło Olkusza. Jej ojciec był warszawskim bankierem pochodzenia żydowskiego, matka – z domu Skarżyńska – pochodziła z rodziny ziemiańskiej. Przed pierwszą wojną światową utraciła cały majątek dziedziczony po rodzicach. Nie tylko zniosła to spokojnie, ale potrafiła jeszcze zaopiekować się pięciorgiem osób w podeszłym wieku z dawnej służby, z którymi do końca ich życia dzieliła się wszystkim, co posiadała.

REKLAMA


W okresie zaborów jedyną możliwość zorganizowanej działalności dawały stowarzyszenia charytatywne. Rozpoczęła więc pracę w Stowarzyszeniu Pań Ekonomek, którego celem była opieka i pomoc ludziom niezamożnym. W 1909 roku trzy członkinie Stowarzyszenia zetknęły się przypadkowo z pracą małego ambulatorium prowadzonego przez siostry miłosierdzia, gdzie materialno-higieniczne warunki były w opłakanym stanie. Siostry pracowały bez lekarza, udzielając pomocy medycznej i materialnej, wydawały obiady w tej samej salce, w której robiły opatrunki. Po nawiązaniu współpracy zorganizowano przy ambulatorium salę operacyjną, a następnym etapem było otwarcie małego szpitalika na osiem łóżek.
Ochotniczki z sekcji ambulatoryjnej pełniły dyżury w dzień i w nocy. Taki tryb pracy pozwolił im zrozumieć, że do opieki nad chorymi niezbędne jest przygotowanie profesjonalne. Wtedy Maria Epstein poddała myśl zorganizowania szkoły pielęgniarstwa. W latach 1914–1916 zorganizowała krótkie kursy sanitarne dla ochotniczek. Od 1920 roku zabiegała o uzyskanie środków na prowadzenie szkoły. Otrzymała pomoc Fundacji Rockefellera i zgodę uniwersytetu na uruchomienie Uniwersyteckiej Szkoły Pielęgniarek i Higienistek jako studium pomocniczego Wydziału Lekarskiego UJ, a następnie została mianowana jej dyrektorką.
31 grudnia 1930 roku Maria Epstein ustąpiła ze stanowiska dyrektorki szkoły w Krakowie. Rozpoczęła życie w odosobnieniu. Wstąpiła do klasztoru ss. dominikanek w Krakowie na Gródku. Nareszcie mogła realizować swoje wielkie pragnienie całkowitego oddania się Bogu. Zmarła 6 września 1947 roku w Krakowie.

(źródła: wmpp.org.pl, grodek.mniszki.dominikanie.pl, kspipp.pl)

ks. Józef Pick


„Pielgrzym” 2016, nr 24 (704), s. 33

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *