Błogosławiona siostra Alicja Kotowska

Maria Kotowska urodziła się 20 listopada 1899 roku w Warszawie. Była córką Zofii i Jana Kotowskich. Studiowała medycynę na Uniwersytecie Warszawskim. Uczestniczyła w I wojnie światowej jako sanitariuszka Czerwonego Krzyża.

REKLAMA


29 lipca 1922 roku, będąc na trzecim roku medycyny, wstąpiła do klasztoru w Kętach, przyjmując imię Alicja. Na studia powróciła już jako siostra. W 1924 roku przyjęła pierwsze śluby zakonne, po których wyjechała do Warszawy, aby kontynuować przerwane już dwukrotnie studia. Tym razem jednak na wydziale chemii. W tym samym czasie – równolegle do podjętych studiów – była wychowawczynią dziewcząt w kuźni ducha na Sewerynowie. Mieściło się tam Seminarium Nauczycielskie, w którym zapalone gorliwością o dobro młode Polki przygotowywały się do tego, aby zanieść pochodnię wiary i kaganek mądrości prostemu ludowi. Siostra Alicja była dla wychowanek autorytetem i przyjacielem. Wymagała, aby dziewczęta wzrastały w dobroci, życzliwości, a przede wszystkim głębokiej przyjaźni z Bogiem. W 1931 roku została dyplomowanym nauczycielem szkół średnich. W 1932 otrzymała Krzyż Orderu Polonia Restituta. Dwa lata później, po śmierci siostry Amandy Kossowskiej, dyrektorki seminarium, na jakiś czas przejęła jej obowiązki. Nie trwało to długo, gdyż została mianowana dyrektorką gimnazjum w Wejherowie. Tę funkcję pełniła do 1939 roku. 24 października tego samego roku została aresztowana przez gestapo. Rozstrzelano ją w Piaśnicy 11 listopada 1939 roku w Święto Niepodległości. Po wojnie w grobie nr 7 znaleziono duży czarny różaniec, jaki nosiły przy pasku siostry zmartwychwstanki. Na tej podstawie założono, że właśnie w tym miejscu mogła zostać pochowana siostra Alicja. 13 czerwca 1998 roku została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II. Nastąpiło to w Warszawie w gronie 108 polskich męczenników II wojny światowej. Szkoła Podstawowa im. bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie upamiętnia jej imię. Jest także patronką prywatnego gimnazjum sióstr zmartwychwstanek w Warszawie.

To druga błogosławiona należąca do licznego grona beatyfikowanych oraz bohaterów wiary wywodzących się spośród  ludzi należących do polskiej Służby Zdrowia. Niech jej wstawiennictwo wspiera naszą służbę i modlitwę oraz oddanie Bogu i człowiekowi.

ks. Józef Pick


„Pielgrzym” 2016, nr 21 (701), s. 33

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *