Przysmaki na świąteczny stół

Sandacz z warzywami, Sałatka śledziowa z akcentem, Sałatka gyros, Makowiec bez grama mąki, Makiełki poznańskie (słodka potrawa wigilijna, która w Poznańskiem zastępuje kutię)

REKLAMA


Sandacz z warzywami

Składniki:

1kg sandacza, 30 g mąki, pół szklanki oleju, sól;

Sos: 150 g marchwi, 30 g pietruszki, 30 g selera, 30 g pora, 80 g cebuli, 2 łyżki oleju, 120 ml śmietany, ziele angielskie, liść laurowy, sól.

Przygotowanie:

Rybę oczyścić, pokroić w dzwonki, posolić i odstawić na pół godziny. Następnie usmażyć na oleju. Obrane jarzyny utrzeć na tarce z dużymi otworami, cebulę pokroić w półplasterki. Wszystko razem udusić na oleju. Podlać wodą, dodać przyprawy i zaciągnąć śmietaną. Przełożyć rybę do brytfanny, dodać jarzyny i dusić na małym ogniu 10 minut. Podać z ziemniakami. Smacznego!

amk


Sałatka śledziowa z akcentem

Składniki:

4-6 wymoczonych i odfiletowanych śledzi

kilka ogórków konserwowych

1-2 kwaśne jabłka, np. renety

3/4 szklanki gęstej śmietany

1 średnia cebula

1 łyżka ostrej musztardy

kilka łyżek majonezu

1 łyżeczka cukru

sól, pieprz do smaku

Śledzie pokroić w kostkę o boku ok. 1-2 cm, dodać pokrojoną cebulę, jabłka, ogórki i wymieszać. W dużym kubku przygotować sos: połączyć śmietanę z majonezem, musztardą, cukrem, solą i pieprzem. Polać sosem sałatkę, wymieszać i udekorować nacią pietruszki.

 M. B.


Sałatka gyros

Składniki:

filet z kurczaka

kapusta pekińska

4-5 ogórków konserwowych

puszka kukurydzy

majonez

ketchup

przyprawa gyros

Wykonanie:

Przyprawę gyros rozpuścić w małej ilości oleju. Filet z kurczaka pokroić w plasterki i wymieszać z przyprawą. Schłodzić w lodówce przez 1-2 godziny. Usmażyć na oleju i ostudzić.
Składniki wymieszać lub układać warstwowo: na dno miski kurczaka, następnie ogórek konserwowy pokrojony w kostkę, kukurydzę, dalej majonez i ketchup, następnie kapustę pekińską.

ang


Makowiec bez grama mąki

Składniki:

1 1/2 szklanki maku

15 dag cukru

5 jaj

1 cukier waniliowy

bakalie i wiśnie w całości, bez pestek, z domowej konfitury, wcześniej namoczone w spiritusie

Mak sparzyć niewielką ilością wrzątku, dolać gorące mleko i odstawić do następnego dnia. Odcedzić mak, przemielić 2-3 razy przez maszynkę. Żółtka utrzeć z cukrem i dodawać stopniowo mak. Ubić na sztywno pianę, dodać do masy i delikatnie wymieszać. Wsypać bakalie, połączyć z masą.

Lukier

1 szklanka cukru pudru

odrobina mleka

1/2 kieliszka spiritusu

posiekane orzechy (laskowe, włoskie) lub pól tabliczki czekolady

cytryna

Cukier puder rozetrzeć z odrobiną gorącego mleka. Dodać spiritus, sok z cytryny (lukier powinien mieć konsystencję gęstej śmietany) i posiekane orzechy lub czekoladę. Wylać na ciasto.

M. B.


Makiełki poznańskie (słodka potrawa wigilijna, która w Poznańskiem zastępuje kutię)

Składniki:

Masa makowa:

3/4 szklanki cukru

1 i 1/2 szklanki maku

czubata łyżka miodu

czubata łyżeczka masła

3 żółtka

bakalie – po 10 dkg:

rodzynek

orzechów włoskich

migdałów

Kluski:

1/4 szklanki wody

3 łyżeczki masła

1/2 szklanki mąki

3 jaja

sól

Sposób przyrządzania:

Masa makowa: Zalać mak zimną wodą, gotować 1-1,5 godziny, zostawić na noc. Następnego dnia mak odcedzić, dodać cukier i dwukrotnie zemleć przez maszynkę (można też utrzeć w makutrze), dodać żółtka, miód, bakalie, wymieszać.

Kluski szykujemy na dwa sposoby:

  1. Zagotować wodę z masłem, kiedy nieco przestygnie dodać mąkę i mocno wymieszać, wbić jaja, lekko posolić, rozprowadzić na masę – gęstą ale nie twardą (w razie potrzeby rozrzedzić odrobiną wody). Nabierać ciasto na czubek małej łyżeczki, nie więcej jak 1/4 jej pojemności (kluski mają być malutkie) i zsuwać je do lekko osolonego wrzątku. Po ugotowaniu mieszamy kluski z masą makową i podajemy na wigilijny stół. Makiełki można też jeść na zimno następnego dnia.
  2. Można też wymieszać z masą makową najzwyklejsze kluski robione w domu ręcznie, na stolnicy, z rozwałkowanego ciasta makowego (tylko mąka rozprowadzona jak najcieplejszą wodą plus żółtko). Kluski mają być dosyć twarde, krótkie i grube – „niezgrabne”. Również do spożywania na zimno.

MBW  


„Pielgrzym” 2009, nr 25 (523), s. 25

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *