W dziejach nauki – kościelnej, jak i cywilnej różnego autoramentu, tudzież w organizowaniu zróżnicowanych struktur administracyjno-społecznych – niebagatelną rolę odgrywały osoby legitymujące się kaszubsko-pomorskim pochodzeniem. Niektóre z nich dobrze dziś znane, o odpowiednio udokumentowanych osiągnięciach, inne mocno zapodziane i przyprószone niepamięcią, choć swego czasu wyjątkowo aktywne, o wielorakim oddziaływaniu.
Z całą pewnością do tych ostatnich należy jezuita Jan Hermanni (Hermann), o którym niezwykle skąpe źródła informują, że pochodził z Kaszub, nie odnotowując ściśle miejscowości. Wiadomo natomiast, że urodził się 3 grudnia 1626 roku, a do Zakonu Towarzystwa Jezusowego wstąpił w Krakowie we wrześniu w roku 1644. Trzynaście lat później przyjął święcenia kapłańskie. Następnie pracował jako nauczyciel w kolegiach jezuickich. Uczył matematyki, filozofii i teologii scholastycznej. Z pełnym zaangażowaniem poświęcił się zakonnym funkcjom i urzędom administracyjnym. (…)
ks. Jan Walkusz
Więcej przeczytasz w 2. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [21-28 stycznia 2024 R. XXXV Nr 2 (891)], str. 32
Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.