Papież o przebaczeniu: Jest życiodajnym tlenem, antidotum na nienawiść i urazy

Każdy z nas dostąpił przebaczenia: Bóg oddał za nas swoje życie i w żaden sposób nie możemy tego zrekompensować. Jednak przebaczając sobie nawzajem możemy dawać świadectwo, rozsiewając wokół siebie nowe życie. Papież Franciszek mówił o tym przed południową modlitwą Anioł Pański. Podkreślił, że bez przebaczenia, które stanowi antidotum na nienawiść i urazy, nie ma nadziei, nie ma też pokoju.

REKLAMA

W swym rozważaniu Ojciec Święty komentował pytanie Piotra do Jezusa o to, ile razy mamy przebaczać oraz przypowieść o słudze, któremu darowano niemożliwy do spłacenia dług, a on sam nie potrafił okazać litości osobie, która była mu winna nieporównanie mniej. Papież stwierdził, że Jezus uczy nas, iż przebaczając nie możemy kalkulować. Dobrze jest przebaczać wszystko i zawsze, tak jak czyni to z nami Bóg. „Bóg przebacza w sposób nieobliczalny, ponad wszelką miarę. Taki jest, działa ze względu na miłość i bezinteresownie. Nie możemy Mu odpłacić, ale naśladujemy Go, kiedy przebaczamy naszemu bratu lub siostrze” – mówił Franciszek.  

Papież – przebaczenie jest tlenem, który oczyszcza powietrze skażone nienawiścią

„Przebaczenie nie jest dobrym uczynkiem, który można wypełnić albo też nie: jest to podstawowy stan dla tych, którzy są chrześcijanami. Każdy z nas jest bowiem dostąpił przebaczenia: Bóg oddał za nas swoje życie i w żaden sposób nie możemy zrekompensować Jego miłosierdzia, którego nigdy nie wycofuje ze swojego serca. Jednak odpowiadając na Jego bezinteresowność, czyli przebaczając sobie nawzajem, możemy dawać o Nim świadectwo, rozsiewając wokół siebie nowe życie – mówił Ojciec Święty. – Bez przebaczenia nie ma bowiem nadziei, bez przebaczenia nie ma pokoju. Przebaczenie jest tlenem, który oczyszcza powietrze skażone nienawiścią, jest antidotum leczącym trucizny urazy, jest sposobem na rozładowanie gniewu i uleczenie wielu chorób serca, które zanieczyszczają społeczeństwo.“

Franciszek zachęcił do przeprowadzenia małego ćwiczenia. Zachęcił, by każdy pomyślał o osobie, która go zraniła i poprosił Pana o siłę, aby jej przebaczyć. „Przebaczmy jej ze względu na miłość Pana: wyjdzie nam to na dobre, przywróci pokój w naszych sercach” – mówił Papież. Modlił się, by Maryja, Matka Miłosierdzia, pomogła nam przebaczać sobie jedni drugim.

Beata Zajączkowska – Watykan  

Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2023-09/papiez-o-przebaczeniu-jest-zyciodajnym-tlenem.html

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *