Przewodniczący Episkopatu o śp. Kornelu Morawieckim: życiem dla niego była Polska – wolna i niepodległa­­­­­

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski składam wyrazy głębokiego współczucia z powodu śmierci śp. Kornela Morawieckiego posła i marszałka seniora Sejmu VIII kadencji, działacza opozycji antykomunistycznej w PRL, więźnia politycznego, założyciela i przewodniczącego Solidarności Walczącej – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

REKLAMAList kondolencyjny zost­­ał odczytany podczas uroczystości pogrzebowych 5 października 2019 r. w katedrze polowej Wojska Polskiego.

„Bardzo pragnąłem osobiście uczestniczyć w liturgii pogrzebowej, niestety – w związku z obradami Rady Konferencji Episkopatów Europy, którym współprzewodniczę w Santiago de Compostela – nie mogłem wrócić do Warszawy. Duchowo więc łączę się z uczestnikami pogrzebu i wspieram swoją modlitwą wszystkich pogrążonych w żałobie” – napisał abp Stanisław Gądecki w przekazanym na ręce Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego liście kondolencyjnym.

Zwracając się do Premiera, rodziny i bliskich Zmarłego, Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że rzadko zdarza się, by  „ uczestniczyć w pogrzebach ludzi, którzy już za życia stali się legendą”.  „Rozkochany w Polsce, miłujący wolność i niepodległość nie tylko słowem, ale przede wszystkim czynem – śp. Kornel Morawiecki – taką legendą stał się już za życia… a życiem dla niego była Polska – wolna i niepodległa, wolna – bez kompromisów. Wpatrzony w przykład niezłomnych polskich patriotów, sam zapragnął z taką niezłomnością walczyć o ojczyznę” – czytamy w kondolencjach.

„Jakże musiał cierpieć – po przełomowym 1989 roku, widząc, jak wielu zhańbionych udziałem w zbrodniczym reżimie komunistycznym – zasiadło w sejmowych ławach wolnej, przecież, Rzeczypospolitej, nie po to, żeby służyć ojczyźnie i narodowi, ale żeby z nich uczynić sługi i niewolników innych panów” – napisał o śp. Kornelu Morawieckim abp Stanisław Gądecki.

 „Tam gdzie jest wolność, tam jest Bóg. Kornel Morawiecki miał wolne serce – serce nie na sprzedaż. Dziś, w nadziei zmartwychwstania, jego ciało powierzamy ziemi, duszę Bogu, wierząc głęboko, że w domu naszego Ojca, w niebieskiej ojczyźnie – ojczyźnie sprawiedliwości i pokoju, ojczyźnie wolności i miłosierdzia cieszy się on już na wieki wolnością dziecka Bożego” – czytamy w liście kondolencyjnym Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca „Solidarności Walczącej”, marszałek senior Sejmu VIII kadencji, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego, zmarł w poniedziałek, 30 września 2019 r. Dzisiaj w południe, 5 października, w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie odprawiona została Msza Święta pogrzebowa. Po Eucharystii trumna z ciałem marszałka seniora Kornela Morawieckiego zostanie złożona na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, który nie mógł być obecny na uroczystościach z powodu obrad Rady Konferencji Episkopatów Europy, reprezentuje abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

BP KEP


Źródło: https://episkopat.pl/przewodniczacy-episkopatu-o-sp-kornelu-morawieckim-zyciem-dla-niego-byla-polska-wolna-i-niepodlegla/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *