Pozdrowienia Przewodniczącego Episkopatu dla uczestników Kongresu Ruchu Europa Christi odbywającego się w Nitrze

Mam nadzieję, że słowa, które tu padną, będą dla nas umocnieniem, a dla znajdującej się w kryzysie Europy – którą papież Franciszek określił mianem „bezpłodnej i bezsilnej staruszki” – drogowskazem ku Chrystusowi, który potrafi wskrzesić to, co umarło i uratować to co zdaje się konać napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w pozdrowieniach na ręce bp. Viliama Judaka, biskupa Nitry, skierowanych do uczestników Kongresu Ruchu Europa Christi, który odbywa się w Nitrze, na Słowacji.

REKLAMA


Przewodniczący Episkopatu odniósł się w pozdrowieniach do chrześcijańskich korzeni Europy. „Dziś Europa – dawniej Christianitas – cierpiąca na duchową amnezję, w której jasno określone i sprawdzone przez wieki wartości, których źródłem jest Ewangelia Jezusa Chrystusa zamienia się na enigmatyczne ‘wartości europejskie’, burzy się kościoły, a w najlepszym wypadku zamienia się je w centra handlowe, próbuje się wyprzeć z przestrzeni publicznej religię, zastępując ją zideologizowanym pseudowyznaniem o charakterze totalitarnym, jakim jest tzw. neutralność światopoglądowa, potrzebuje świadków prawdy, czyli świadków historii, ich odważnego i donośnego głosu – napisał abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że dzisiejszy kongres  podobnie jak pozostałe w cyklu Ruchu Europa Christi wpisuje się doskonale w tę konieczność. „Mam nadzieję, że słowa, które tu padną, będą dla nas umocnieniem, a dla znajdującej się w kryzysie Europy – którą papież Franciszek określił mianem „bezpłodnej i bezsilnej staruszki – drogowskazem ku Chrystusowi, który potrafi wskrzesić to, co umarło i uratować to co zdaje się konać” – napisał abp Gądecki.

Spotkanie w Nitrze odbywa się w ramach III Międzynarodowego Kongresu Ruchu Europa Christi „Europa dwóch płuc – Europa Ewangelii, Prawdy i Pokoju”. Hasło spotkania na Słowacji brzmi: „Powrócić do Chrystusa, źródła wszelkiej nadziei”. Pomysłodawcą i twórcą Ruchu Europa Christi jest ks. inf. Ireneusz Skubiś. Serię kongresów objął swym honorowym patronatem przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

BP KEP


Publikujemy pełną treść pozdrowień:

 Ekscelencjo,

Najdostojniejszy Księże Biskupie,

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski serdecznie dziękuję za gościnne przyjęcie uczestników III Międzynarodowego Kongresu Ruchu Europa Christi „Europa dwóch płuc – Europa Ewangelii, Prawdy i Pokoju”, który odbywa się dziś w Nitrze.

Przekazuję moje serdeczne pozdrowienie Waszej Ekscelencji jako biskupowi tego wspaniałego miasta oraz innym znamienitym gościom, w tym prelegentom: Jego Ekscelencji księdzu arcybiskupowi Janowi Graubnerowi biskupowi Ołomuńca w Czechach, Jego Ekscelencji księdzu arcybiskupowi Andrzejowi Dziędze metropolicie szczecińsko-kamieńskiemu oraz pozostałym szanownym prelegentom, w tym profesorom z Polski i Słowacji jak i wszystkim dostojnym gościom.

Cieszę się niezmiernie, że inicjatywa kongresów Europa Christi, których pomysłodawcą i twórcą jest Człowiek wielkiego serca i ducha – Czcigodny Ksiądz Infułat Ireneusz Skubiś, wychodzi poza granice Polski, a dziś dociera na Słowację, do narodu tak nam bliskiego i bratniego, nie tylko poprzez sąsiedztwo geograficzne, ale – przede wszystkim – poprzez wspólnotę wartości chrześcijańskich, na których i Polska i Słowacja ufundowały swoją historię.

Tym bardziej, było dla mnie wielkim zaszczytem, objąć serię kongresów honorowym patronatem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Historia szlachetnego biskupstwa w Nitrze, sięgająca roku 880, kiedy to papież Jan VIII – na prośbę księcia wielkomorawskiego Świętopełka – powołał biskupstwo, podległe św. Metodemu arcybiskupowi Moraw i Panonii, jest żywym świadectwem życiodajnej siły Ewangelii, dzięki której swoją tożsamość i siłę otrzymały wszystkie narody europejskie.

Dziś Europa – dawniej Christianitas – cierpiąca na duchową amnezję, w której jasno określone i sprawdzone przez wieki wartości, których źródłem jest Ewangelia Jezusa Chrystusa zamienia się na enigmatyczne „wartości europejskie”, burzy się kościoły, a w najlepszym wypadku zamienia się je w centra handlowe, próbuje się wyprzeć z przestrzeni publicznej religię, zastępując ją zideologizowanym pseudowyznaniem o charakterze totalitarnym, jakim jest tzw. neutralność światopoglądowa, potrzebuje świadków prawdy, czyli świadków historii, ich odważnego i donośnego głosu.

Dzisiejszy kongres, podobnie jak pozostałe w cyklu Ruchu Europa Christi wpisuje się w tę konieczność w sposób doskonały. Mam nadzieję, że słowa, które tu padną, będą dla nas umocnieniem, a dla znajdującej się w kryzysie Europy – którą papież Franciszek określił mianem „bezpłodnej i bezsilnej staruszki – drogowskazem ku Chrystusowi, który potrafi wskrzesić to, co umarło i uratować to co zdaje się konać.

Wszystkich zebranych zapewniam o mojej duchowej bliskości, upraszając wstawiennictwa świętych patronów Nitry świętego Emarama z Ratyzbony, świętego Andrzeja Świerada – pustelnika, świętego Gorazda – biskupa pannońsko-morawskiego, świętego Bystryka – biskupa nitrzańskiego oraz świętego Benedykta – pustelnika i męczennika.

Łącząc wyrazy szacunku, przesyłam braterskie pozdrowienia w Chrystusie,

+ abp Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)


Źródło: https://episkopat.pl/pozdrowienia-przewodniczacego-episkopatu-dla-uczestnikow-kongresu-europa-christi-odbywajacego-sie-w-nitrze/

 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *