Poznań: XV Ogólnopolskie Forum Duszpasterskie

Chrześcijanin jest wezwany do czynnego życia w Kościele. Potrzebuje na tej drodze wzoru. Jest nim Maryja – pierwowzór wiary, miłości i doskonałego zjednoczenia z Chrystusem. Niech Jej obecność i opieka nad nami pozwoli nam lepiej zrozumieć, na czym polega uczestnictwo w życiu Kościoła – mówił abp Stanisław Gądecki w Poznaniu z okazji XV Ogólnopolskiego Forum Duszpasterskiego pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.

REKLAMA

Mszy św. w poznańskim kościele pw. św. Rocha, inaugurującej wydarzenie, przewodniczył kard. Dominik Duka OP, emerytowany arcybiskup Pragi. Eucharystię koncelebrowali bp Waldemar Musioł, sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP, poznańscy biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek i Jan Glapiak oraz bp senior Zdzisław Fortuniak.

W homilii abp Stanisław Gądecki podjął refleksję nad tym, co znaczy uczestniczyć w życiu Kościoła i w jaki sposób można to realizować.

Przewodniczący KEP przypomniał, że wszyscy wierzący są powołani do uczestnictwa w życiu Bożym i do odkrywania swojej aktywnej roli we wspólnocie chrześcijańskiej. Podkreślił, że idea ta jest dobrze zakorzeniona w dokumentach Soboru Watykańskiego II, a zwłaszcza w Konstytucji dogmatycznej o Kościele „Lumen gentium”.

„Uczestnictwo to o wiele więcej niż aktywność fizyczna wierzących, ono powinno być wewnętrzne. Wierni winni łączyć myśli z tym, co wypowiadają i słyszą, powinni swoje myśli wznosić do Boga. Uczestnictwo uobecniające powinno być rozumiane głębiej jako większa świadomość tajemnicy, która jest celebrowana” – zaznaczył metropolita poznański.

Zauważył, że jednym ze znaków świadczących o żywotności Kościoła jest uczestnictwo włączające w życie Kościoła. „Kościół jest wspólnotą, organizmem łączącym życie Chrystusa z naszym życiem, a nie zwykłą społecznością” – tłumaczył abp Gądecki.

Nawiązując do Łukaszowej Ewangelii, przewodniczący KEP rozwinął temat dotyczący sposobu uczestnictwa we wspólnocie Kościoła.

„Święty Łukasz mówi prosto, że należy przychodzić do Jezusa, słuchać Go i wypełniać usłyszane słowo. To jest fundament naszego życia duchowego” – powiedział metropolita poznański.

Abp Gądecki stwierdził, że przychodzić do Jezusa to znaczy spotykać się z Nim; to zamilknąć przed Jezusem, odrzucić hałas tego świata i wyciszyć myśli. „Dopiero wtedy można otworzyć się na głos Boga w naszych sercach i zacząć wsłuchiwać się w głos naszego sumienia” – stwierdził metropolita poznański.

Wskazał też, że od tego, jak kto żyje i w jakiej relacji jest z ludźmi zależy, czy wypełnia usłyszane słowo Jezusa. Podkreślił, że jest to sprawdzian naszej wiary.

Ogólnopolskie Forum Duszpasterskie odbyło się pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.

Organizatorem Ogólnopolskiego Forum Duszpasterskiego jest Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej. Forum duszpasterskie w stolicy Wielkopolski odbyło się po raz piętnasty.

msz/ Poznań/ ekai

Źródło: https://episkopat.pl/79835-2/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *