Biskupi w Boże Ciało o jedności, przebaczaniu i trwaniu w wierze

O potrzebie przebaczenia, jedności i zwracania uwagi na Pana Boga każdego dnia mówili polscy biskupi podczas homilii wygłaszanych w trakcie procesji eucharystycznych w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

REKLAMA

„Kościół służy jedności osoby, małżeństwa, Kościoła, narodu oraz jedności między narodami” – mówił podczas procesji Bożego Ciała w Poznaniu abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. „Człowiek – jako osoba ludzka – jest uduchowionym ciałem a zarazem wcielonym duchem. Człowiek staje się naprawdę sobą, kiedy ciało i dusza odnajdują się w wewnętrznej jedności” – podkreślał abp Gądecki.

Więcej

Abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego KEP, metropolita krakowski zwrócił uwagę na potrzebę trwania przy Chrystusie. „Trzeba wracać do Jego błogosławionej obecności, która dzisiaj w uroczystość Bożego Ciała staje się tak bardzo widoczna na ulicach, placach i ścieżkach całej naszej ojczyzny” – mówił.

Do każdej i każdego z nas chce przyjść eucharystyczny Chrystus pod przymiotami ukryty chleba – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie procesji #BozeCialo do wiernych zgromadzonych przed czwartym ołtarzem – przed bazyliką Mariacką. pic.twitter.com/sgggvWAwQf

— Bazylika Mariacka (@kosciolmariacki) June 8, 2023

„Eucharystia tworzy Kościół, buduje Kościół. Tu naprawdę możemy być i jesteśmy jedno. Wszystko więc, co się temu sprzeciwia, co jest przeciw jedności nas wszystkich, jest sprzeczne z Eucharystią” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas centralnej procesji Bożego Ciała w Gnieźnie.

.@Prymas_Polski: Tu jest Jezus! (…) Tu naprawdę możemy być i jesteśmy jedno. Wszystko, co się temu sprzeciwia, co jest przeciw jedności nas wszystkich, jest sprzeczne z Eucharystią” >>> https://t.co/QMdtphmhCL pic.twitter.com/H2QWPaKprz

— Arch gnieźnieńska (@prymasowska) June 8, 2023

„Kościół jest potrzebny współczesnemu światu, jako głoszący ewangeliczne prawo miłości, sprawiedliwości i pokoju wszystkim ochrzczonym i ludziom dobrej woli” – powiedział kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski w homilii centralnej procesji eucharystycznej w Warszawie.

Kościół jest potrzebny współczesnemu światu, jako głoszący ewangeliczne prawo miłości, sprawiedliwości i pokoju wszystkim ochrzczonym i ludziom dobrej woli – powiedział kard. Kazimierz #Nycz w homilii na zakończenie centralnej procesji eucharystycznej w @ArchWarszawska. pic.twitter.com/O6NDQpbcgB

— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) June 8, 2023

„Kult Eucharystii nie polega tylko na spożywaniu chleba – nawet tego szczególnego Chleba jakim Ona jest! Kult Eucharystii polega na pożywaniu tego wszystkiego, co pochodzi z ust Pana. Może dlatego w święcie Bożego Ciała jest tyle Słowa Bożego. Choć nasza uwaga koncentruje się na konsekrowanym Chlebie, ale odkrywamy w ten sposób logikę Bożego objawienia. Boże Słowo staje się Ciałem, a Ciało staje się Chlebem do spożycia. Dlatego nie możemy spożywać tego Ciała inaczej, jak także skupiając się na Słowie, którym Ono jest! Spożywając Chleb chcemy żyć słowem, które Pan nam daje” – mówił w homilii abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

Po raz kolejny przez centrum Łodzi przeszła uroczysta Procesja Bożego Ciała, która zgromadziła we wspólnocie modlitwy duchownych i wiernych czterech parafii śródmiejskich. @EpiskopatNews https://t.co/qhFsYEq1ff

— Archidiecezja Łódzka (@ArchLodz) June 8, 2023

„Uroczystość Bożego Ciała ma wymiar społeczny, jest świadectwem wiary, ale także, a może przede wszystkim, uświadomieniem sobie, że Bóg jest ze mną w normalnych, ludzkich, codziennych drogach mojego życia. Bóg jest tam, gdzie ja żyję, gdzie biegnę na autobus czy do pociągu, na tych samych ulicach, na których idę do chorej matki albo spotkać się z ukochaną. Tam, gdzie spotykam sąsiada, bądź tylko tych znanych z widzenia, których twarze skrywają tajemnicę ich wewnętrznego życia” – mówił bp Jacek Grzybowski w homilii przy czwartym ołtarzu podczas procesji Bożego Ciała z Katedry Warszawsko-Praskiej do Konkatedry Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku.

Ulicami warszawskiej Pragi przeszła diecezjalna procesja Bożego Ciała z Katedry Warszawsko-Praskiej do Konkatedry Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku.

Fotorelacja i nagranie homilii @bpjgrzybowski: https://t.co/i5e6oTSdhj pic.twitter.com/NeQVKwq2dU

— Diecezja Warszawsko-Praska (@Diecezja_DWP) June 8, 2023

Bp Tadeusz Wojda, metropolita gdański w homilii zaznaczył, że uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej „oprócz wielkiej manifestacji naszej wiary jest ono miejscem tajemniczego zjednoczenia naszego życia z życiem Jezusa Chrystusa, który daje się nam jako pokarm w Eucharystii”.

Do jedności z Bogiem i drugim człowiek nawoływał abp Józef Guzdek. „Warunkiem owocnego udziału w Eucharystii jest jedność z Bogiem i bliźnimi. Eucharystia domaga się jedności i zarazem buduje jedność” – mówił metropolita białostocki.

Do budowania jedności z Bogiem, ale także w życiu rodzinnym, społecznym i narodowym wzywał abp Józef Guzdek w uroczystość Bożego Ciała. Metropolita białostocki poprowadził procesję eucharystyczną przez centrum Stolicy Podlasia. https://t.co/r1umdSD8cS

— Archidiecezja Białostocka (@BialArchi) June 8, 2023

„Przez tę procesję chcemy przypomnieć całemu miastu, całej diecezji, naszej ojczyźnie, że Bóg jest z nami, że nie jesteśmy sami na  naszej drodze” – powiedział w homilii bp Damian Bryl, biskup kaliski.

Biskup @Diecezja_Kalisz Damian Bryl: „Przez tę procesję chcemy przypomnieć całemu miastu, całej diecezji, naszej ojczyźnie, że Bóg jest z nami, że nie jesteśmy sami na naszej drodze”. Uroczystość Bożego Ciała w Kaliszu. pic.twitter.com/TVYGphm2hs

— Opiekun (@OpiekunKalisz) June 8, 2023

Bp Zbigniew Zieliński, biskup koszalińsko-kołobrzeski wskazywał w homilii na potrzebę odnowienia swojej wiary. „Jak Chrystus ma mieszkać w naszych domach, rozwiązywać problemy naszych rodzin, skoro mówimy, że wiara to coś, na co miejsce jest tylko we wnętrzu świątyni?” – mówił.

Bp Zbigniew Zieliński podczas procesji w Koszalinie: – Jak Chrystus ma mieszkać w naszych domach, rozwiązywać problemy naszych rodzin, skoro mówimy, że wiara to coś, na co miejsce jest tylko we wnętrzu świątyni? pic.twitter.com/S7NL1t6Ph8

— Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska (@DiecezjaKoszKol) June 8, 2023

Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski w homilii rozważając istotę przyjmowania Komunii Świętej podkreślał, że „Eucharystia od samego początku stwarzała wspólnotę”.

O Chrystusie, jako chlebie żywym i konieczności wpatrywania się w Niego przez człowieka mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski w homilii Mszy św. Na szczycie jasnogórskiej, po której rozpoczęła się procesja eucharystyczna  Alejami Najświętszej Maryi Panny do bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny. „Dzięki Kościołowi obraz Jezusa Chrystusa staje się dla nas żywy i dotykalny” – mówił.

„To co boskie, nie przeszkadza temu co ludzkie, ale je wspomaga. Eucharystia to zapowiedź wiecznego życia z Bogiem, ale też i gwarancja prawdziwie ludzkiego życia tutaj” – mówił w homilii bp Kazimierz Gurda, biskup siedlecki.

W homilii podczas procesji eucharystycznej w Przemyślu abp Adam Szal wskazywał na Boga obecnego w życiu każdego człowieka. „Chrystus, obecny w Najświętszym Sakramencie, wędruje z nami ulicami miast i wiosek i wchodzi w naszą codzienność. To piękny symbol i piękna rzeczywistość zawierająca w sobie niezwykle ważne przesłanie. Nasze życie chrześcijańskie ma właściwe znaczenie i ma sens, gdy wędrujemy razem z Chrystusem” – mówił metropolita przemyski.

Jeden z ołtarzy stacyjnych w Przemyślu był przygotowany przy greckokatolickim Soborze Katedralnym.

„Nie sposób przyjąć w prawdzie Ciała i Krwi Pana Jezusa nie przyjmując Kościoła, nie kochając Kościoła, nie walcząc o dobro Kościoła. Nie opuszczajmy nigdy Kościoła!” – apelował kard. Stanisław Dziwisz w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie.

„Tym, co może wzmocnić Kościół na pustkowiu jest przyznanie się do głodu, do słabości, do błędów. Tym, co może wzmocnić Kościół na pustkowiu jest pragnienie Chleba niebieskiego i wierność nauce Jezusa – Ewangelii” – mówił w homilii bp Damian Muskus OFM podczas centralnej procesji Bożego Ciała w Krakowie.

– Tym, co może wzmocnić Kościół na pustkowiu jest przyznanie się do głodu, do słabości, do błędów. Tym, co może wzmocnić Kościół na pustkowiu jest pragnienie Chleba niebieskiego #bpDamianMuskus podczas centralnej procesji Bożego Ciała https://t.co/RTfPuDG3zS

— Archidiecezja Krakowska (@ArchKrakowska) June 8, 2023

„Przeżywając Eucharystię mam zadanie uwierzyć, że Bóg zstępuje do mnie, aby mnie umocnić w dojściu do domu Ojca. Mam zaufać prawdzie o wierności Jezusa na wzór wierności Boga Ojca. Jezus bowiem zawsze pozostaje wierny, nawet wobec tych, którzy odstępują od przymierza z Nim” – podkreślał w homilii wygłoszonej na wzgórzu wawelskim bp Jan Zając, biskup pomocniczy senior archidiecezji krakowskiej.

– Bóg jest wierny we wszystkich sprawach i jest wierny na zawsze – mówił bp Jan Zając podczas Mszy św. w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa na wzgórzu wawelskim. Po Eucharystii sprzed katedry wyruszyła procesja do czterech ołtarzy https://t.co/UHEaD4Rtoy

— Archidiecezja Krakowska (@ArchKrakowska) June 8, 2023

Przy ołtarzu pod kościołem św. Idziego w Krakowie homilię wygłosił bp Robert Chrząszcz, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. „Trzeba nam uświadamiać sobie, że nasz kontakt z Chrystusem powinien przyjąć wymiar relacji międzyosobowej, opartej na prawdziwej miłości z naszej strony. Ona doprowadzi nas także do prawdziwej wierności, bo miłość nie pozwoli nam nigdy zrobić czegoś, co rani drugą osobę” – mówił bp Robert Chrząszcz

#BpRobertChrząszcz podczas centralnej procesji Bożego Ciała: Nasz kontakt z Chrystusem powinien przyjąć wymiar relacji międzyosobowej, opartej na prawdziwej miłości https://t.co/rmgiTcsrtP

— Archidiecezja Krakowska (@ArchKrakowska) June 8, 2023

BP KEP / KAI / diecezja.pl / prymaspolski.pl / archidiecezja.lodz.pl

Źródło: https://episkopat.pl/biskupi-na-boze-cialo-o-jednosci-przebaczaniu-i-trwaniu-w-wierze/
Fot. archpoznan.pl

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *