Ogólnopolskie Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich – relacja

W Domu Rekolekcyjnym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu od 21 do 23 marca br. obradowali Dyrektorzy Wydziałów Duszpasterskich polskich diecezji. Spotkanie było poświęcone powstającemu programowi duszpasterskiemu dla Kościoła w Polsce na lata 2023/24. 

REKLAMA

Posiedzenie Dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich odbywające się pod patronatem Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski rozpoczęło się we wtorek o godz. 16.30. Zebranych powitał i wprowadził w tematykę spotkania abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W imieniu nieobecnego z powodu choroby bp. Andrzeja Czai obradom przewodniczył bp Waldemar Musioł, sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP. Przedstawił on motto, założenia i cele programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce na lata 2023/24 „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Po dyskusji, uczestnicy zebrania spotkali się w kaplicy domu rekolekcyjnego na wspólnych nieszporach oraz adoracji Najświętszego Sakramentu.

Kolejny dzień posiedzenia (środa, 22 marca br.) rozpoczął się jutrznią w kaplicy domu rekolekcyjnego. Część wykładowa miała miejsce w auli Kurii Metropolitalnej w Poznaniu. Pierwszy wykład pt.: „Synodalność Kościoła w Polsce – wnioski z syntezy synodalnej i perspektywy” wygłosił dr hab. Aleksander Bańka, profesor UŚ w Katowicach. Następnie dr hab. Wioletta Szymczak, profesor KUL, podjęła temat: „Participatio jako zasada synodalnego życia i funkcjonowania Kościoła”. Po wystąpieniach uczestnicy posiedzenia mieli możliwość zadawania pytań oraz podzielili się własnymi doświadczeniami.

W drugiej części bloku wykładowego, o. dr hab. Adam Wojtczak OMI, profesor UAM w Poznaniu, zaprezentował referat pt.: „Czułe oblicze Kościoła. Postulat papieża Franciszka”. W godzinach popołudniowych uczestnicy konferencji odwiedzili zaś Wydawnictwo „Pallotinum”, gdzie zapoznali się z procesem powstawania niektórych ksiąg liturgicznych oraz ofertą wydawnictwa. Przed zaplanowaną na godz. 18.00 Eucharystią w Bazylice Metropolitalnej św. Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu, której przewodniczył abp Stanisław Gądecki, Dyrektorzy Wydziałów Duszpasterskich zapoznali się z historią Ostrowa Tumskiego w Poznaniu.

Ostatni dzień posiedzenia – czwartek, 23 marca br. – rozpoczął się Eucharystią o godz. 7.00 w kaplicy domu rekolekcyjnego. Mszy Świętej przewodniczył bp Waldemar Musioł, a Słowo Boże wygłosił ks. dr Krzysztof Ora, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Diecezji Świdnickiej. W ostatniej części wykładowej ks. dr Przemysław Krakowczyk SAC z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego zaprezentował wyniki badań nad wspólnotami przyparafialnymi. Po prelekcji wymieniono opinie na temat perspektyw tworzenia kolejnych programów duszpasterskich.

Na zakończenie zebrania omówiono aktualne sprawy, inicjatywy i materiały duszpasterskie. Następne spotkanie zaplanowano we wrześniu w Gdańsku.

ks. Krystian Piechaczek/ BP KEP

Źródło: https://episkopat.pl/ogolnopolskie-spotkanie-dyrektorow-wydzialow-duszpasterskich-relacja/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *