Obrady Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP

Prace translacyjne nad tekstami Mszału rzymskiego, projekt dokumentu dotyczącego zasad formacji lektora, akolity i katechisty oraz kwestie związane z przyjmowaniem Komunii Świętej w postaci chleba o niskiej zawartości glutenu – znalazły się wśród tematów posiedzenia Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, która od 27 lutego do 1 marca obradowała w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

REKLAMA

Bp Piotr Greger, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP, który poprowadził obrady przyznał, że najwięcej czasu poświęcono kwestiom tłumaczenia tekstów Mszału rzymskiego. „Ukończyliśmy pierwszą wersję, ale został jeszcze cały korpus prefacji, zwłaszcza tych poświęconych polskim świętym. W ich przypadku utrudnieniem jest brak łacińskiego wydania typicznego. Jest to bardzo czasochłonne, ale również bardzo ważne. Tekst musi być teologicznie poprawny, zwarty i pasujący do liturgii, kultu, zarówno pod względem treści, jak i zapisu linii melodycznej” – wytłumaczył bp Greger.

Komisja zajęła się ponad to projektem dokumentu dotyczącego zasad formacji lektora, akolity i katechisty, który powstaje we współpracy z Komisją ds. Wychowania Katolickiego KEP i Zespołem KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Jak poinformował bp Greger, dokument jest prawie ukończony i będzie procedowany po dalszych decyzjach Stolicy Apostolskiej dotyczących dekretu ogólnego w tej sprawie.

Kolejną kwestią było omówienie dekretu Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z grudnia 2022 roku, w którym Stolica Apostolska pozytywnie odniosła się do prośby polskich biskupów, dotyczącej zezwolenia przyjęcia Komunii Świętej w postaci chleba o niskiej zawartości glutenu. „Będzie to duże uproszczenie dla osób chorych na celiakię. Chodziło o zmianę brzmienia jednego z punktów Instrukcji Episkopatu Polski dotyczącego materii Eucharystii. Prosiliśmy o zgodę Stolicy Apostolskiej, aby taką decyzję mógł podjąć proboszcz miejsca lub duszpasterz, ewentualnie ten, kto przewodniczy liturgii, nie wymagając zaświadczenia o chorobie. Oczywiście tylko w uzasadnionej sytuacji” – powiedział przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.

Wśród aktualnych zagadnień liturgicznych, które podjęła Komisja, znalazły się także projekt obrzędów pogrzebowych z obecnością urny zawierającej prochy osoby zmarłej oraz kwestia opracowania tekstów odnowienia profesji zakonnej w święto Ofiarowania Pańskiego.

BP KEP

Źródło: https://episkopat.pl/komisja-ds-kultu-bozego-i-dyscypliny-sakramentow-kep-obradowala-w-warszawie/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *