Biskupi przyjęli nowelizację zasad formacji kapłańskiej

Podczas 384. Zebrania Plenarnego KEP biskupi zapoznali się i przyjęli nowelizację zasad formacji kapłańskiej. Dokument nosi nazwę: „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”.

REKLAMA


Dokument został opracowany przez Zespół ds. przygotowania nowych zasad formacji kapłańskiej w Polsce, który działał przy Komisji Duchowieństwa, pod przewodnictwem bp. Damiana Bryla. Przygotowany projekt jest adaptacją wskazań Kongregacji ds. Duchowieństwa, która w 2016 roku opublikowała „Ratio Fundamentalis”. Dokument ten zawiera zasady dotyczące formacji kapłańskiej w Kościele powszechnym. W związku z tym
zaistniała konieczność zaktualizowania tych zasad także w Polsce.

Prace nad „Ratio pro Polonia” trwały trzy lata. W ich trakcie konsultowano się m.in. ze środowiskami formacji kapłańskiej i akademickiej w Polsce, z duszpasterzami powołaniowymi, z wychowawcami w seminariach duchownych, z kapłanami odpowiedzialnymi za stałą formację prezbiterów, z dziekanami wydziałów teologicznych, ze
stowarzyszeniami teologicznymi i filozoficznymi oraz ze specjalistami różnych dziedzin nauki.

„Normy i wskazania zawarte w „Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia” powinny być zastosowane w całości we wszystkich seminariach diecezjalnych i międzydiecezjalnych w Polsce” – czytamy w dokumencie. „Ratio pro Polonia” zawiera również normy i wskazania dotyczące duszpasterstwa powołaniowego oraz stałej formacji prezbiterów.

W dokumencie dużą wagę przywiązuje się m.in. do formacji intelektualnej przyszłych kapłanów. „Jednolite studia magisterskie odbywane przez alumna tworzą integralną całość z jego formacją do prezbiteratu i jako takie właśnie powinny być organizowane i prowadzone” – czytamy w przyjętych zasadach.

Dokument będzie przekazany do Stolicy Apostolskiej. Przyjęte przez biskupów „Ratio” zacznie obowiązywać w Polsce po akceptacji przez Kongregacje Watykańskie.

BP KEP


Źródło: https://episkopat.pl/biskupi-przyjeli-nowelizacje-zasad-formacji-kaplanskiej/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *