Rozpoczęło się 384. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

W Warszawie we wtorek 8 października rozpoczęły się obrady polskich biskupów. Jak zapowiedział rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik zajmą się oni m.in. projektem nowych zasad formacji kapłańskiej, sprawami związanymi z pracą Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz kwestią nowego programu duszpasterskiego i świętowaniem niedzieli.

REKLAMA


– Są trzy główne tematy zebrania plenarnego: kwestia formacji w seminariach, ochrony dzieci i młodzieży przed przestępstwami wykorzystywania seksualnego oraz świętowanie niedzieli – zapowiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Obradujący w Warszawie biskupi omówią m.in. projekt dokumentu „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”. Zapoznają się też z pracą Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp. Wojciecha Polaka oraz Biura Delegata, które zostało powołane przez Konferencję Episkopatu Polski w czerwcu br. Aktualne sprawy Komisji Duszpasterstwa przedstawi podczas spotkania abp Wiktor Skworc, natomiast kwestie dotyczące tłumaczeń kolejnych tekstów Mszału rzymskiego i odnowionej księgi bierzmowania bp Adam Bałabuch.

Gościem specjalnym obrad będzie abp Giovanni Pietro Dal Toso, sekretarz pomocniczy Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i przewodniczący Papieskich Dzieł Misyjnych. W drugim dniu obrad wygłosi on do biskupów specjalne słowo związane z trwającym Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym.

Na zakończenie pierwszego dnia obrad biskupi wezmą udział w uroczystościach z okazji 100. rocznicy ustanowienia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego z udziałem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Mszy św. o godz. 17.00 w katedrze polowej Wojska Polskiego będzie przewodniczył i homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W czasie trwania obrad, zachęcamy do śledzenia profilu @EpiskopatNews na Twitterze i strony internetowej www.episkopat.pl oraz serwisu Katolickiej Agencji Informacyjnej, która na bieżąco będzie publikować depesze dotyczące zebrania.

Zapraszamy też do korzystania ze zdjęć zamieszczanych w kanale EpiskopatNews na: www.flickr.com/photos/episkopatnews

BP KEP


Źródło: https://episkopat.pl/rozpoczelo-sie-384-zebranie-plenarne-konferencji-episkopatu-polski/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *