Adoptuj kapłana! – Zofia Pomirska

W lipcu mija siedem lat od założenia Dzieła Duchowej Adopcji Kapłanów (DDAK) – inicjatywy podjętej przez świeckie osoby na rzecz duchowieństwa. A wszystko zaczęło się 2 lipca 2010 roku, kiedy to Sandra Kwiecień, absolwentka teologii ogólnej na Uniwersytecie Śląskim, poczuła trudne do racjonalnego wytłumaczenia przynaglenie do działania w intencji kapłanów.

REKLAMA


Tego dnia stworzyła swoją pierwszą witrynę internetową i napisała jej treść.
Jak czytamy na stronie: „Ja wychodzę z założenia, że oni (kapłani) są dla nas. Są, by nam pomóc dojść do Niego – zwłaszcza poprzez sakramenty. Ale i poprzez rozmowy, poprzez przyjaźnie, poprzez ukazywanie Pana Boga. Niejednokrotnie są bardzo słabi i łatwo nam wytykać ich błędy. Trzeba im pomóc, by byli silniejsi. Wiele się od nich wymaga, ale bardzo często tylko wymaga, a nie daje nic w zamian. Dlatego nie można ich pozostawiać samym sobie. Nie tylko my mamy wiedzieć o tym, że możemy liczyć na nich, ale także oni muszą wiedzieć, że mogą liczyć na nas”.
DDAK obejmuje tych, którzy przyjęli sakrament święceń, czyli są: diakonami, prezbiterami lub biskupami. Celem jest modlitwa za wszystkich kapłanów: tych, którym coś zawdzięczamy, tych, których nie lubimy, i tych, którzy kapłaństwo porzucili (bo kapłanami pozostają na zawsze). Adopcji podejmuje się anonimowo, natomiast każdy duchowny powiadamiany o podjęciu przez kogoś zobowiązania w jego intencji. Adoptować kapłana można na dowolny okres – od kilku dni po całe lata. Podejmując się duchowej adopcji, nakłada się na siebie obowiązek dowolnej modlitwy za wybranego duchownego.
Od początku istnienia akcji wsparciem zostało objętych 8,6 tys. kapłanów z Polski i zagranicy, w tym 78 biskupów i 2 papieży, co pokazuje, jak bardzo potrzebne było to dzieło.
O szczegółach akcji można przeczytać na stronie: https://ddak.wordpress.com, tam też znajduje się formularz zgłoszeniowy. Można również pisać bezpośrednio do założycielki: sandra.kwiecien@gmail.com, podając wymagane informacje.

Zofia Pomirska


„Pielgrzym” 2017, nr 15 (721), s. 32

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *