Biel kościelna – Ks. Franciszek Kamecki

Białe niedziele w Polsce z gromadami dzieci piewszokomunijnych przy kościołach, a potem w domach, restauracjach i świetlicach wiejskich pokazują polską obyczajowość

REKLAMA


Tysiące pięknych i uśmiechniętych dzieci, które przeżywają bliskość z Jezusem Chrystusem. Biorą tego Jezusa za Przyjaciela. Zobowiązują się więcej się modlić, czytać Pismo Święte i rozważać Słowo Jezusa, który jest Słowem Wcielonym. Jest też Pokarmem i Napojem w Najświętszej Eucharystii. Od przyjęcia I Komunii św. dzieci mogą otrzymać Jezusa. Mogą przyjmować Ciało Pańskie i spełniać życzenie Chrystusa: „Bierzcie i jedzcie…”. Od Niego przyjmują siłę duchową, aby wznosić się ponad doczesność.
W tym roku brałem udział jako emeryt w dwóch uroczystościach I Komunii św.: w Grucznie i w Szczecinie. W Grucznie 41 dzieci było przyjętych podczas jednej uroczystej mszy św. W Szczecinie 20 dzieci podczas dwóch mszy św. W jednej z tych dwóch szczecińskich mszy koncelebrowałem, a proboszcz poprosił mnie, abym osobiście udzielił Komunii św. jednemu z dzieci – synowi siostrzeńca Aleksowi. Piękne uroczystości w słoneczną niedzielę.
Biel wskazuje na czystość i świętość. Dorośli mają słowem i przykładem świecić i pokazywać tę białą stronę świata.
Biel przebijała się podczas tegorocznej pielgrzymki papieża Franciszka do Fatimy. Błagał tam: „Błogosławiona Panno z Fatimy, (…) Jako pielgrzym Światła, przychodzącego ku nam z Twoich rąk, (…) Pani w białej sukni! W tym miejscu, gdzie przed stu laty wszystkim ukazałaś zamysły Bożego miłosierdzia, patrzę na Twoją suknię ze światła i jako biskup ubrany na biało pamiętam o tych wszystkich, którzy odziani w biel chrzcielną chcą żyć w Bogu (…) Fatimska Królowo Różańca! Spraw, byśmy podążali za przykładem błogosławionych Franciszka i Hiacynty, i tych wszystkich, którzy poświęcają się głoszeniu Ewangelii. Tak przemierzymy wszystkie szlaki, będziemy pielgrzymami na wszystkich drogach, obalimy wszystkie mury i pokonamy wszelkie granice, wychodząc ku wszystkim peryferiom, ukazując sprawiedliwość i pokój Boga. Będziemy, w radości Ewangelii, Kościołem ubranym na biało, w bieli wybielonej krwią Baranka (…) ukazując wszystkim, że Bóg istnieje, że Bóg jest, że Bóg mieszka pośród swego ludu wczoraj, dziś i po całą wieczność. Witaj, Matko Pana, Panno Maryjo, Fatimska Królowo Różańca! (…)”.

Ks. Franciszek Kamecki


„Pielgrzym” 2017, nr 14 (720), s. 31

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *