Szukajcie (w dobrych źródłach), a znajdziecie – Zofia Pomirska

Jedną z najcenniejszych umiejętności w dzisiejszym świecie jest umiejętne wyszukiwanie informacji z wiarygodnych źródeł. Cyfrowa przestrzeń daje nam niemal bezmiar danych, jednak ich selekcja nie należy do najłatwiejszych. Tym bardziej należy doceniać te miejsca w globalnej sieci, które udostępniają informacje godne zaufania. Do takich można zaliczyć bardzo ciekawą stronę poświęconą różnym dokumentom archiwalnym.

REKLAMA

„Szukaj w Archiwach” to serwis, którego celem jest udostępnienie w internecie opisów i skanów materiałów archiwalnych z archiwów państwowych i innych instytucji. Dzięki temu możemy korzystać z wielu zbiorów bez wychodzenia z domu. Dostęp jest całkowicie otwarty – nie wymaga logowania i jest bezpłatny. Łatwość wyszukiwania interesujących informacji gwarantuje prosta w obsłudze wyszukiwarka, która oferuje wiele przydatnych filtrów i opcji.
W serwisie prezentowane są dane pochodzące zarówno ze Zintegrowanego Systemu Informacji Archiwalnej (ZoSIA), w którym archiwa państwowe i inne instytucje gromadzą dane, jak również z bazy gromadzącej informacje o materiałach genealogicznych „Program Rejestracji Akt Metrykalnych i Stanu Cywilnego”. Można tu zatem znaleźć wiele interesujących wiadomości, które mogą przysłużyć się do tworzenia własnego drzewa genealogicznego lub do pogłębienia wiedzy o historii małej i dużej. Zbiór danych jest przeogromny: 111 instytucji udostępniających archiwalia, 55 milionów skanów i materiałów i 14 milionów opisów materiałów archiwalnych. Bardzo ciekawe są różnotematyczne kolekcje umożliwiające zagłębienie się w świat obrazów z naszej przeszłości – można tu zobaczyć choćby zbiór związany tematycznie ze świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem czy też historyczne fotografie Jana Pawła II z jego pielgrzymek do Polski.
Z serwisu szukajwarchiwach.gov.pl może korzystać każdy: genealodzy, studenci, uczniowie, nauczyciele, pracownicy naukowi oraz wszystkie zainteresowane osoby.

Zofia Pomirska

„Pielgrzym” [8 i 15 stycznia 2023 R. XXXIV Nr 1 (864)], str. 32

Dwutygodnik „Pielgrzym” można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

UWAGA!
Czasopismo do nabycia także w wersji elektronicznej (PDF)!

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *