Królowa Rodzin uzdrawia dusze i ciała

W dniach 3-8 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Kościerzynie przeżywaliśmy uroczystości odpustowe. Każdy dzień odpustu poświęcony był poszczególnym grupom i stanom. Uroczystości centralne odbyły się w sobotę, 4 lipca. Już od rana napływały piesze grupy pielgrzymkowe z Klukowej Huty, Lipusza, Łubiany, Niedamowa i Wąglikowic oraz autokarowe z Parchowa i Gdańska. Sumę odpustową sprawował ksiądz biskup diecezjalny Jan Bernard Szlaga. W homilii nasz Arcypasterz zachęcał, abyśmy byli odważni w miłości, służąc sobie nawzajem.

REKLAMA


Podkreślił również konieczność istnienia rodzin żyjących religijnie, po Bożemu, w świadomości Kościoła, niebojących się szukania odpowiedzi na trudne nawet pytania. W czasie podziękowań po Mszy św. miały miejsce dwa bardzo miłe akcenty. Pierwszy to przekazanie przez parafię Gowidlino pięknego wotum dziękczynnego. W tej parafii od zeszłego roku peregrynuje kopia obrazu Matki Bożej Królowej Rodzin. Drugi akcent to odznaczenie przez Księdza Biskupa Diecezjalnego medalem Za Zasługi dla Diecezji Pelplińskiej, odchodzącej na inną placówkę, siostry niepokalanki Marii Faustyny Orłowskiej, która przez 18 lat pracowała w Kościerzynie, a przez ostatnie 9 lat sprawowała funkcję referentki międzyzakonnej.
Niedziela w oktawie odpustu poświęcona jest zawsze rodzinnym błogosławieństwom. Podczas specjalnej Mszy św. kapłani modlili się za dzieci oraz matki oczekujące narodzenia potomstwa. Tego też dnia wieczorem na placu Jana Pawła II odbył się wspaniały koncert niezwykłej artystki – Polki greckiego pochodzenia – Eleni. Koncert zgromadził rzesze ludzi z Kościerzyny i okolic. W poniedziałek, na zaproszenie kustosza ks. prał. Mariana Szczepińskiego, do sanktuarium przybyli kapłani i klerycy wraz ze swoimi rodzicami. Mszy św. przewodniczył ksiądz biskup Jan Bernard Szlaga. W homilii podkreślił potrzebę bycia solą ziemi i światłością świata. Tą solą i tym światłem powinni być przede wszystkim kapłani, którzy w obecnym roku kapłańskim mają cieszyć się szczególnym wsparciem modlitewnym wiernych.
Serce się raduje, kiedy widzi się ludzi młodych, modlących się i żywo uczestniczących we Mszy św. W tym roku, w dniu poświęconym młodzieży, oprócz młodych z parafii kościerskich do sanktuarium przybyły dwie bardzo liczne grupy – grupa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży diecezji pelplińskiej, która przebywała na rekolekcjach letnich w Dziemianach oraz grupa oazy z diecezji siedleckiej.
Ostatni dzień odpustu tradycyjnie poświęcony jest ludziom chorym. Mszom świętym z udzieleniem specjalnego błogosławieństwa lourdzkiego przewodniczyli ks. inf. Stanisław Grunt oraz ks. kan. Jan Ostrowski. W zeszłym roku w czasie jednej ze Mszy miało miejsce cudowne uzdrowienie chorego chłopca, któremu groziła poważna operacja usunięcia guza. Po modlitwie i błogosławieństwie po guzie nie było już jednak śladu.
Tegoroczne uroczystości odpustowe dobiegły końca. Kult maryjny w tym miejscu nieustannie się rozwija i wszyscy mają nadzieję, że sanktuarium rozwijać się będzie nadal. Być może wydarzeniem otwierającym nową kartę w historii tego kultu będą przyszłoroczne uroczystości odpustowe, związane między innymi z 800-leciem istnienia parafii Świętej Trójcy oraz 400-leciem pobytu obrazu Matki Bożej Królowej Rodzin w Kościerzynie, na które już dzisiaj serdecznie zapraszamy.

Krzysztof Wilkowski


Msza św. pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi

 


„Pielgrzym” 2009, nr 15 (513), s. 9

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *