Do niedawna 22 lipca przypadało w kalendarzu liturgicznym Kościoła wspomnienie św. Marii Magdaleny. Od pięciu lat obchodzimy je jako święto. Kim była kobieta, która stała się Apostołką Apostołów? Skąd wzięły się nieprawdziwe informacje na jej temat?

Znacie Szymona Stocka? „Stock” to zresztą nie nazwisko, a przydomek tego dziwnego człowieka. Zresztą trudno, byśmy go znali, skoro urodził się w połowie XII stulecia, a czas zaciera po nim ślady. Ale… na każdym kroku ten niezwykły mąż nas zadziwia. Choćby przez to, że żył sto lat. Albo że połowę życia spędził w dziupli wielkiego dębu.

Napisałam o Sycylii trzy książki. Każda z nich była inna, a przecież o tej samej wyspie. Tak samo każda z moich podróży była odmienna. Zobaczyłam bardzo wiele miejsc i poznałam ich osobliwości. Wymieniam kilka z nich – zachwycających pierwotną naturą, sięgających do mitologii i antyku, kultywujących ludową tradycję oraz zwyczaje ulicy i tajemnice miast – jak parę liter z sycylijskiego alfabetu. Może staną się inspiracją dla podróżników udających się w tamte strony.

Czy jesteś osobą odpowiedzialną, która zawsze zrobi to, co obieca, i poważnie podchodzi do obowiązków kosztem swojego zdrowia i czasu na odpoczynek? Czy troszczysz się o innych, czasami zapominając o swoich potrzebach i pragnieniach? Czy nieustannie dążysz do doskonałości, a w twojej głowie często słyszysz krytyczny głos, że wciąż robisz zbyt mało i nie starasz się wystarczająco? Uważaj, to może być perfekcjonizm. Czym jest i dlaczego jest taki groźny?

Wasze portfele w mig będą zionąć pustką, a wy pewnie postradacie zmysły. Wie o tym każdy, kto robił ostatnio zakupy w sklepie.

Chyba każdy z nas w dzieciństwie słyszał tytułowe pytanie. I chyba każdy z nas miał swoje ukochane zajęcie, jakie chciał wykonywać w przyszłości. Parę lat temu amerykański portal zadał to pytanie pięciuset dzieciom w wieku do dziesięciu lat.

Wyjątkowo pięknie pachną, zawierają bardzo dużo substancji odżywczych i wartości prozdrowotnych, od kilku lat stają się coraz bardziej popularne.

Dobrze byłoby jeść zdrowe warzywa i owoce z własnego ogródka, ale niektórych z nas przeraża ilość pracy, którą trzeba w to włożyć. Okazuje się, że można zbierać obfite plony bez uciążliwego kopania, podlewania i wyrywania chwastów – to wszystko jest możliwe, jeśli przyswoimy sobie i wprowadzimy w życie reguły permakultury.

Dokument króla Przemysła II z Archiwum Diecezjalnego w Pelplinie znalazł się na liście skarbów UNESCO w ramach Programu Pamięć Świata, którego celem jest utrwalanie znaczenia wielowiekowego dziedzictwa dokumentacyjnego ludzkości. Podkreśla on konieczność ochrony dokumentów o szczególnym znaczeniu historycznym, które stanowią świadectwo naszej kultury i cywilizacji.

W letni, ciepły dzień ludzie, powoli popijając oranżadę, czekali na wykonanie wyroku. Potem rzucili się w kierunku wisielców. Zaplanowany przez władze „piknik” wymknął się spod kontroli...

Słowo „bot” jest skrótem od słowa „robot”. Faktycznie jest to maszyna, tyle że w przypadku botów społecznościowych może ona udawać prawdziwego człowieka: z imieniem, nazwiskiem, a przede wszystkim z reakcjami na podstawowe sprawy współczesnego świata.

Blade, chude, zapatrzone w ekran ściskanego w dłoni telefonu. Mają kilka, kilkanaście i kilkadziesiąt lat – i są wszędzie. Bywają niebezpieczne – szczególnie dla siebie, ponieważ nie widzą świata wokół siebie, nie zwracają uwagi na mijanych na ulicy przechodniów, wchodzą bezmyślnie na jezdnię. Pandemia pogłębiła ten problem: skazani wyłącznie na wirtualne kontakty, staliśmy się „plemieniem pochylonych głów”.