Najnowszy "Pielgrzym" [nr 02/2022]

{loadmoduleid 149}

FELIETON / Maria Paszyńska

Za zasłoną chmur                                                           

W dniu, w którym usiadłam przy biurku, żeby napisać ten felieton, przyszedł mróz. Lodowa siateczka pokryła okna, przenikliwe zimno zaczerwieniło nosy i policzki, zeszkliło kałuże, rozmigotało asfalt. 17 stycznia obchodziliśmy Blue Monday, czyli najbardziej przygnębiający dzień roku.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Dwie pieśni                                                       

Każdy rok otrzymuje swoich patronów ustanawianych przez Sejm RP. Nie inaczej jest w obecnym 2022, gdzie wśród ważnych postaci odnajdziemy Marię Konopnicką czy Józefa Wybickiego. W tym roku przypada 180. rocznica urodzin autorki „Roty”, a także 275. rocznica urodzin autora „Mazurka Dąbrowskiego” i 200. rocznica jego śmierci.

KULINARIA / Maria Fall-Ławryniuk

Rarytas pod twardą łupiną                                       

Orzech włoski w polskiej kuchni pojawia się najczęściej w deserach, ciastach i sałatkach. Warto jednak, aby zagościł również w daniach wytrawnych – jako główny składnik sosów, pysznych pierożków, farszu do mięs, nadzienia do warzyw czy wsadu, który wypełnia bezglutenowy warkocz.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Już wiem, że cię nie lubię, 2022                              

Nieregularne dostawy i upadające hodowle to doskonała okazja na wypróbowanie mielonych kotletów z buraka albo steków z kapusty. Przed nami kolejny rok. Zapewne będzie ciekawy. Niezmiernie ciekawy. A to przez spekulacje cenami energii  w wykonaniu różnych „łapserdaków”.

Temat aktualnego numeru

W bieżącym numerze

"Pielgrzym" - Nr 2 (839)
23 i 30 stycznia 2022 r.
Przejdź do księgarni TUTAJ.