Wszyscy ewangeliści relacjonują, że pierwszymi świadkami Zmartwychwstałego były kobiety. Przyszły wcześnie rano do grobu i stwierdziły, że jest on pusty. Usłyszały od niebieskiego posłańca (lub od dwóch posłańców), że Chrystus zmartwychwstał i wieść tę zaniosły do apostołów.
Warto zastanowić się, dlaczego Pan wybrał właśnie kobiety z Galilei, aby objawić im jako pierwszym prawdę o swym zmartwychwstaniu. Miał wszakże swoich najbliższych towarzyszy – jedenastu apostołów (bo już w tym gronie nie było Judasza), którzy byli świadkami dokonywanych przez Niego cudów oraz adresatami dodatkowych nauk. Nie oni jednak jako pierwsi zostali obdarzeni tym wielkim przywilejem.
„Trzy Maryje poszły”
Słowa jednej z pieśni wielkanocnych zdradzają nam powód, dla którego wczesnym rankiem kobiety przyszły do grobu Pana: „Trzy Maryje poszły, / drogie maści niosły, / chciały Chrysta pomazać”. Treść tego utworu nawiązuje do relacji św. Marka, który pisze: „Gdy minął szabat, Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba, i Salome nakupiły wonności, żeby pójść namaścić Jezusa” (Mk 16,1). Być może zakupu dokonały po zakończeniu szabatu, a więc w sobotni wieczór, albo, jak pisze św. Łukasz, bezpośrednio po śmierci Jezusa: „Po powrocie przygotowały wonności i olejki; lecz zgodnie z przykazaniem zachowały spoczynek szabatu” (Łk 23,56). A potem „w pierwszy dzień tygodnia poszły skoro świt do grobu, niosąc przygotowane wonności” (Łk 24,1). (…)
ks. Wojciech Kardyś
Więcej przeczytasz w 8. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [13 i 20 kwietnia 2025 R. XXXVI Nr 8 (923)], str. 14-15.
Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.