Niemal ćwierć wieku temu nakręcono film zatytułowany „Piękny umysł”. Opowiada on historię genialnego matematyka, Johna Nasha Jr., uhonorowanego nagrodą Nobla w dziedzinie ekonomii. Dzięki temu filmowi mnóstwo ludzi na całym świecie poznało niezwykłą biografię profesora Uniwersytetu w Princeton. Znacznie mniej znana jest inna genialna postać – Maria Gaetana Agnesi, żyjąca w XVIII wieku.
Była pochodzącą z Włoch lingwistką, matematyczką i filozofką. Jako pierwsza wydała książkę, w której opisała rachunek różniczkowy i całkowy. Miała wszelkie cechy tzw. cudownego dziecka. W wieku 5 lat biegle mówiła po francusku, a w wieku 9 lat napisała po łacinie godzinną przemowę, którą wygłosiła na zebraniu akademickim. Praca poświęcona była obronie praw kobiet do zdobywania edukacji. Mając 13 lat opanowała kolejne języki: grecki, hebrajski, hiszpański i niemiecki, zyskując miano „chodzącej poliglotki”. Dwa lata później stała się uczestniczką spotkań z największymi uczonymi, które organizował jej ojciec w rodzinnym domu. (…)
Zofia Pomirska
Więcej przeczytasz w 6. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [16 i 23 marca 2025 R. XXXVI Nr 6 (921)], str. 4.
Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.