4/2025

Jubileusz łaski – Adam Hlebowicz

Okrągłe rocznice są okazją do fetowania, wspominania tego, co było dobre, a nade wszystko do spotkań w gronie bliskich, przyjaciół i dzielenia się wspólną radością. Dzieje się tak w życiu prywatnym każdego z nas, jak i podczas wielkich jubileuszy, takich…

Rozmyślania przy biciu piany – Zofia Pomirska

Nie, nie chodzi tu o „bicie piany” w potocznym znaczeniu tego zwrotu, ale o czynność wykonywaną w kuchni. Zwykłe ubijanie piany stało się dla mnie pretekstem do rozmyślań na temat ludzkiej pomysłowości. Komu pierwszemu przyszło do głowy, aby oddzielić żółtka…

Nie tylko wie – Anna Maria Kolberg OV

„Poznałem kiedyś mężczyznę, który znał na pamięć cały rozkład jazdy pociągów w swojej miejscowości, ponieważ jedyną rzeczą, która sprawiała mu radość, była kolej. Cały czas spędzał na dworcu, oglądając przyjeżdżające i odjeżdżające pociągi…”

Intelektualizm religii katolickiej [3/6] – ks. Piotr Moskal

Koncepcja życia duchowego. Głębi życia duchowego nie mierzy się intensywnością emocji, a tym bardziej odmiennością stanów świadomości czy jakimiś paranormalnymi zjawiskami. Głębia życia duchowego to bezwarunkowość wiary i nadziei złożonej w Bogu, a nade wszystko siła miłości. Wiara, nadzieja i miłość to nie sprawa tego,…

Metafizyka nadziei – ks. Piotr Moskal

Człowiek jest rzeczywistością bardzo złożoną. Są biologiczne aspekty bytu ludzkiego, jest życie zmysłowe i umysłowe. Co więcej, człowiek jest powołany do życia nadprzyrodzonego, o czym wiemy z objawienia Bożego.

Zaklinacz deszczu – Wincenty Łaszewski

Co byście powiedzieli na taką scenę: jedziesz autem odebrać z dworca daleką rodzinę, z którą nie widziałeś się lata. A tu z nieba leje jak w dniach potopu, bo właśnie mamy największe oberwanie chmury w dekadzie i chyba deszcz spada…

Remusowy Krąg – ks. Jan Walkusz

Niewielka wioska Borzestowo w powiecie kartuskim, ulokowana u podnóża mitycznej góry Garecznicy, od wielu lat jest miejscem promowania i upowszechniania kultury kaszubskiej na wyjątkowo wysokim poziomie. A wszystko to m.in. dzięki pomysłowości i ideowemu zaangażowaniu Brunona Cirockiego.

Święte szczątki i upragniona korona – Jan Hlebowicz

W roku 1025 książę Bolesław Chrobry został ukoronowany na króla Polski. Sześćdziesięcioletni władca „w pełni zachował genialną przenikliwość myśli, bystrość orientacji i siłę działania (…). Korona królewska wzmagała rangę państwa, stanowiła niezbity dowód jego zupełnej niezależności” – pisał historyk Paweł…

Dialog z kulturą klasyczną – ks. Augustyn Eckmann

Gdy chrześcijaństwo przeniknęło do klas wykształconych, zyskało wielu wyznawców, którzy nie poprzestawali – jak pierwsi chrześcijanie – na przeżywaniu nauki Chrystusa i umieraniu za nią. Filozofowie i retorzy, których na ich katedrach zastała ta nowa wiara, jako neofici zwrócili przeciwko…

Odpust, czyli odpuszczenie kary – ks. Rafał Barciński

Główną troską katolika powinna być relacja z Jezusem, więź z Bogiem, która ma się przekładać na wzrost wiary, nadziei i miłości, a przez to też innych cnót. Na tej drodze przeszkodą staje się jednak grzech, przyzwyczajenia i nałogi „starego człowieka”…