Charakterystycznym rysem duchowieństwa Pomorza i Wielkopolski była – poza działalnością duszpasterską – aktywność społeczna i polityczna, nastawiona na krzewienie i gruntowanie polskich wartości narodowych.
Proces ów, zwłaszcza w okresie niewoli narodowej oraz II Rzeczypospolitej, przejawiał się na wielu płaszczyznach życia publicznego, jak: twórczość naukowa i literacka, oświatowa, działalność agrarna, organizacyjna, czasopiśmiennicza, a także stricte polityczna.
Spośród wielu kapłanów ówczesnej diecezji chełmińskiej warto przywołać proboszcza sierakowickiego, ks. Bernarda Łosińskiego, którego 160. rocznica urodzin przypada w 2025 r. Choć bogata jest karta jego przedsięwzięć społecznych, na szczególną uwagę zasługuje również jego działalność polityczno-administracyjna. Był on bowiem w latach 1903–1918 posłem do sejmu pruskiego, a w wolnej już Polsce członkiem tymczasowej Rady Powiatowej w Kartuzach, członkiem Sejmiku i Wydziału Powiatowego, czołowym działaczem endeckim oraz posłem Sejmu Ustawodawczego i Sejmu III kadencji. Z trybuny sejmowej zabierał głos dość często, upominając się m.in. o: reformę administracji terenowej, odpowiednią organizację Poczty Polskiej, nowe połączenia kolejowe, unowocześnienie obciążeń podatkowych w związku z deficytem budżetowym, rozbudowę szkolnictwa wyższego, godziwe płace dla nauczycieli. (…)
ks. Jan Walkusz
Więcej przeczytasz w 16. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [4 i 11 sierpnia 2024 R. XXXV Nr 16 (905)], str. 32.
Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.