Najpierw pielgrzymowała Maryja, mając Jezusa pod Swym sercem. Potem przyłączył się św. Józef, następnie pasterze, Symeon, prorokini Anna, apostołowie. Kościół był na początku drogi. Później dołączyli inni, wreszcie wierzący i dziś żyjący, my – wyznawcy Kościoła Chrystusa, Kościoła pielgrzymującego. Cały Kościół od momentu Wcielenia jest w drodze.
Wyraz „pielgrzymka” pochodzi od łacińskiego peregrinatio – oznacza pobyt poza krajem, wędrówkę, podróżowanie. Z pielgrzymką łączy się wysiłek fizyczny, czuwanie i post. Składają się na nią trzy elementy: pierwszy to wyjście z domu, podobnie jak Abraham wyszedł z Charanu; drugi to przejście obraną trasą, podobnie jak droga wskazana Abrahamowi przez Boga; trzeci element to miejsce dojścia – dla Abrahama Kanaan, w którym pielgrzym osiąga swój cel i w sposób szczególny spotyka się z Bogiem.
Pielgrzymowanie jest drogą modlitwy, a sanktuarium miejscem modlitwy. Celem pielgrzymki jest zawsze sanktuarium.
Refleksje teologiczne
Pielgrzymka przypomina o potrzebie ciągłego postępu duchowego przy Bożej pomocy. Jest wyznaniem wiary i przypomnieniem zbawczych wydarzeń Chrystusa, dziękczynieniem za otrzymane dobro, przebłaganiem za winy i zadośćuczynieniem za grzechy. Jest też błaganiem o różne dary Boże, zwłaszcza dary Ducha Świętego. Pielgrzymowanie sprzyja wewnętrznemu skupieniu, modlitwie, kontemplacji, refleksji prowadzącej do przemiany życia i wpływającej na podejmowanie duchowych postanowień oraz pogłębienie wiary.
Pielgrzymka może być formą turystyki religijnej, łącząc duchowy rozwój człowieka z kontemplacją piękna sztuki, dzieł myśli i ludzkiego intelektu. Pielgrzymi tworzą wspólnotę wiary i miłości idącą do Boga. Są jednocześnie przedmiotem ewangelizacji, kiedy słuchają słowa Bożego, i jej podmiotem, kiedy ewangelizują siebie nawzajem słowem i dobrym przykładem. Każda pielgrzymka ma wymiar wspólnototwórczy. Nie powinno w niej też zabraknąć elementów radości i braterskich przyjaźni, które mogą mieć korzystny wpływ na dalsze życie, aż Chrystus ukształtuje się w każdym z nas. (…)
ks. Augustyn Eckmann
Więcej przeczytasz w 16. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [4 i 11 sierpnia 2024 R. XXXV Nr 16 (905)], str. 14-15.
Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.