Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła – ks. Augustyn Eckmann

Apostołowie Piotr i Paweł mieli odmienne dzieje życia i nawróceń, różne charaktery, inne poglądy i postawy wobec aktualnych problemów, często też odrębne zdanie. Łączyło ich niestrudzone i pełne poświęcenia głoszenie Ewangelii dla budowania Kościołów lokalnych, które tworzą jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół.

Służba Piotra i Pawła miała swe źródło w głębokiej wierze i w bezgranicznej miłości Chrystusa poświadczonej przez obydwu męczeńską śmiercią.

Św. Piotr miłością utwierdza wiarę braci

Kto sięga do źródeł i otwiera Ewangelię, natyka się nie mniej niż 114 razy na imię Piotra. Ten rybak z Betsaidy w Galilei jest często wyróżniany spośród pozostałych apostołów, chociaż nie został powołany jako pierwszy ani nie był umiłowanym uczniem Pana. To jemu Jezus powierzył prymat wśród apostołów. Po zmartwychwstaniu Pana przez pewien czas przebywał w Palestynie, następnie w Rzymie – jako misjonarz i biskup tego miasta. Zmarł w 67 roku, za panowania Nerona, ukrzyżowany głową w dół.
Jezus rzekł do św. Piotra – i były to słowa jak uderzenie dzwonu: „Ty jesteś Piotr (czyli Skała) i na tej Skale zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą. (…)

ks. Augustyn Eckmann

Więcej przeczytasz w 13. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [23-30 czerwca 2024 R. XXXV Nr 13 (902)], str. 20-21.

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *